Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 listopada 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 listopada 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 listopada 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 732), 2018-09-07
Wzrasta ruch lotniczy. Mieszkańcy narzekają na uciążliwości

PIASECZNO/LESZNOWOLA Z danych przedstawionych przez piaseczyńskiego radnego Artura Maickiego wynika, że od marca do czerwca hałas wywołany przez samoloty przelatujące nad centrum Piaseczna wzrósł o 250 proc., zaś lotów było aż o 42 proc. więcej!

Lotnisko Chopina w Warszawie z roku na rok chwali się coraz większą liczbą odprawianych pasażerów. Tylko w pierwszej połowie tego roku było ich około 8 mln, a więc miej więcej tyle, co w całym roku 2006. Przepustowość Okęcia wynosi około 20 mln osób rocznie, ale obecnie opracowywana jest koncepcja rozbudowy portu. Modernizacja planowana na lata 2019-2021 ma sprawić, że przepustowość Okęcia zwiększy się z 600 do 800 operacji lotniczych (startów i lądowań) na dobę. W związku z tym lotnisko mogłoby obsłużyć rocznie nawet 24 mln pasażerów!

Samoloty startują nad domami
Rozrastające się lotnisko oznacza także coraz większe uciążliwości dla okolicznych mieszkańców. Związane są one przede wszystkim ze startami samolotów odrzutowych, czemu towarzyszy niewyobrażalny huk. Kilka lat temu, jako pierwszy, sprawą zainteresował się lesznowolski radny Mirosław Wilusz. Walczył o ustanowienie na lotnisku ciszy nocnej oraz aktualizację tzw. mapy akustycznej. Chodziło o to, aby kilka miejscowości na terenie gminy Lesznowola (te, nad którymi przelatują startujące samoloty) znalazło się w obszarze zagrożonym hałasem powyżej 55 dB. Mapa akustyczna uaktualniana jest co 5 lat. Ostatnio miało to miejsce jesienią ubiegłego roku. I tu niespodzianka – okazuje się, że oddziaływanie akustyczne z tytułu wznoszących się samolotów nie obejmuje takich miejscowości jak Mysiadło, Nowa Iwiczna, Kolonia Lesznowola, Łoziska czy Bobrowiec w gminie Piaseczno, nad którymi samoloty startują regularnie, a ryk ich silników bywa niekiedy nie do zniesienia. Taka sytuacja miała miejsce chociażby w ostatni weekend, kiedy to samoloty w kierunku południowym wznosiły się z Okęcia dosłownie co kilka minut. – Nasz teren nie został naniesiony na mapę jako rejon oddziaływania – przyznaje gorzko Mirosław Wilusz. – Nie wiem, jak to się stało.
Udało się natomiast wprowadzić na lotnisku ciszę nocną, która obowiązuje od 25 marca. Oznacza ona, że w godz. od 23.30 do 5.30 rano nie odbywają się operacje lotnicze. Wyjątkiem są jedynie loty państwowe i ratownicze. – Wprowadzenie ciszy nocnej to pewien kompromis, bo mieszkańcy wreszcie mogą się wyspać – komentuje Mirosław Wilusz.

W Piasecznie też niezadowoleni
Wzmożony ruch lotniczy doskwiera także mieszkańcom Piaseczna. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej mówili o tym radni Zbigniew Mucha oraz Artur Maicki. Do tego drugiego zgłosił się mieszkaniec, który dotarł do szczegółowych informacji na temat liczby przelatujących nad miastem samolotów i zwiększającego się hałasu.
Z danych przedstawionych przez radnego Maickiego wynika, że od marca do czerwca hałas z tytułu przelatujących nad centrum miasta samolotów wzrósł o 250 proc., zaś lotów było aż o 42 proc. więcej.
– Obszary miejskie powinny być chronione przed hałasem. Piaseczno, jest największą południową aglomeracją, gdzie znajduje się wiele szkół, przedszkoli, żłobków – mówił radny Maicki. – Musimy podjąć rozmowy z zarządcą lotniska w celu wyeliminowania przelotów nad centrum miasta oraz zapoczątkować działania mające na celu zmniejszenie poziomu hałasu. Zadaniem tym powinna zająć się odpowiednia komisja problemowa.
Tomasz Wojciuk

tagi:    Lotnisko Chopina

Komentarze
nick: Marcin,     2018-09-07   16:41:53
Ktoś wydał pozwolenie na budowe domów na trasie podejścia, ktoś kupił tańsze moeszkania a teraz wszyscy zdiwieni jakby lotnisko powstało wczoraj.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Brak pomysłu na odkorkowanie Nowej Iwicznej
· W sobotę poznamy rodziny, którym można pomóc
· Remont alei Róż jeszcze nie tuż-tuż
· Szkoda tylko, że bez boiska...
· Wolność kochamy i rozumiemy
· Boiska „ubierają się” na zimę
· Gmina wyemituje obligacje. Sfinansują budowę szkół i przedszkola
· Z mieszkańcami i dla mieszkańców
· Podniosłe obchody święta niepodległości
· Zniknie płot otaczający skwer
· Ruszyła budowa ronda w Gołkowie
· Odnowiona lokomotywa zdobi stację
· Kilometr na początek nowej S7
· Do poczytania za 50 lat!
· Cenny zabytek nadal będzie niszczał
· Dąb Książę Mazowiecki rozpadł się
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Dbają o bezpieczeństwo pieszych
· W te dni WKD pojedzie rzadziej
· Nowe volvo dla OSP Biskupice
· Vivat Niepodległa! Vivat Milanówek!
· Wielka zbiórka książek dla leczonych dzieci
· Prokuratura: Zabiła dziecko w pełni świadomie
· Tędy pojedziemy z Kałęczyna ku A2
· Mniej wody w Otrębusach
· Cel: skutecznie ratować życie
· Przy górce górka, szykuj dwa kółka
· Drogie ognisko
· Podział mandatów w radzie powiatu
· Ciepło popłynie z wnętrza ziemi?
· Poznaliśmy mistrzów ortografii!
· Psy będą szukać zaginionych
· Miliony na czysty transport
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest