Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 lipca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 lipca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 lipca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 728), 2018-08-03
Otwarty szlaban dla tuneli

LESZNOWOLA/PIASECZNO Starostwu udało się pozyskać 6,5 mln zł na budowę tuneli pod torami kolejowymi na ul. Krasickiego w Nowej Iwicznej i Jana Pawła II w Piasecznie. Do realizacji jednak jeszcze daleko

Urząd powiatowy, który jest zarządcą obu ulic, po skargach kierowców wykonał koncepcję obydwu bezkolizyjnych skrzyżowań. Pod koniec minionego roku głośno zrobiło się szczególnie na temat przejazdu na ul. Krasickiego w Nowej Iwicznej, gdzie w rezultacie przebudowy linii kolejowej z Okęcia do Czachówka Południowego zamontowano rogatki. Od tamtej pory szlabany, zamykane przez dróżnika około 100 razy dziennie, skutecznie utrudniają przejazd ulicą i głównie rano i po południu powodują powstawanie długich korków nie tylko na Krasickiego, ale także sąsiednich ulicach. Kierowców szczególnie zaczęło irytować zamykanie szlabanów na długo przed przejazdem składu. Karol Jakubowski z PKP PLK przekonuje, że bariery są opuszczane na dwie minuty przed przejazdem pociągu w celu zapewniania bezpieczeństwa kierowcom, jak i podróżnym. – W efekcie, w godzinach szczytu, na tej drodze cały czas się stoi – odnosi się do jego słów Robert Lichocki, mieszkający nieopodal przejazdu. – Osobom, których posesje sąsiadują z przejazdem trudno też jest wyjechać z bramy i włączyć się do ruchu. Ta ulica nie jest przystosowana do tak dużego natężenia ruchu – dodaje.
Sprawą zablokowanego przejazdu lesznowolski radny Marcin Kania zainteresował Ministerstwo Infrastruktury. Na prośbę o interwencję resort wiosną odpowiedział propozycją budowy bezkolizyjnego, dwupoziomowego skrzyżowania. Inwestorem miałby być samorząd powiatu piaseczyńskiego, przy wsparciu finansowym PKP Polskich Linii Kolejowych. Idąc dalej starostwo złożyło koncepcje obydwu tuneli wraz z wnioskiem o dofinansowanie do spółki kolejowej i kilkanaście dni temu otrzymało informację, że PKP PLK dołoży od obu inwestycji łącznie ponad 6,5 mln zł z programu poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami (do którego z kolei dokłada Unia Europejska). – Zwróciliśmy się do PKP PLK o przesłanie projektu porozumienia, na mocy którego mamy otrzymać dotację, jeszcze go nie otrzymaliśmy – informuje starosta Wojciech Ołdakowski. – Decyzję w sprawie budowy obydwu tuneli i kiedy miałoby to nastąpić ostatecznie podejmie rada powiatu. Przedstawimy jej ten temat najprawdopodobniej na początku września – dodaje. Zdaniem radnego Kani, który ostatnio domaga się od Ministerstwa Infrastruktury (i wygląda, że skutecznie) zastosowania takich rozwiązań technicznych, aby przejazd na Krasickiego był za każdym razem zamykany na jak najkrótszy czas, koncepcja budowy tunelu w Nowej Iwicznej na dalszym etapie prac powinna zostać uzgodniona z mieszkańcami i gminą Lesznowola.
Wojciech Ołdakowski tłumaczy, że każda z dwóch inwestycji, łącznie z wykupami gruntów, kosztowałaby (według wstępnych szacunków) około 10 mln zł. Dlatego to radni muszą podjąć decyzję, jak szybko i w jakim terminie powiat jest w stanie zarezerwować tak niebagatelną kwotę w budżecie. PKP PLK zakłada, że dotacja na realizację tuneli miałaby być rozliczona do 2021 roku.
Piotr Chmielewski
Komentarze
nick: jm,     2018-08-04   15:47:55
Chwała radnemu Kani za inicjatywę, pała za brak krytycyzmu !!! Tunel pod torami w NI, to kupienie sobie kłopotu na koszt mieszkańców z marnym ochłapem ze strony PKP PLK ich oferta "dotacji" to kropla w morzu kosztów tunelowania, uszczelniania i permanentnego odwadniania w tym terenie. Wiemy że w normalnych latach tutaj zalega bardzo płytko woda gruntowa. O tym niech świadczy chociażby zasypane naturalne oczko jakie do niedawna było w pobliżu poprzedniego peronu po stronie Płd_Zach. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest na wzór francuski i włoski lekki kratowy lub nawet z komponentów epoksydowo węglowych cichy wiadukt o ograniczonej nośności, przeznaczony tylko dla ruchu samochodów osobowych i niewielkich busów dostawczych. Taki wiadukt wykonuje się na palowanych podporach wg wymagań dla podpór i przyczółków jakie narzuca (niestety) PKP PLK, i stawia się go w ciągu jednej doby. Łącznie ze ścieżkami dla pieszych i rowerów. Trzeba tylko chcieć i nie sięgać po miliony ze środków publicznych- a zatem naszych podatków.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Carscy żołnierze spoczęli na cmentarzu komunalnym
· Lekarz na Czarnym Lądzie
· Nakręcili teledysk w parku
· Z Uwielin do USA
· Wolne miejsca w szkołach średnich
· Zamiast pomocy... miała kontrolę
· Obniżka cen za odbiór śmieci
· Czy przy Hugonówce powstanie spa?
· Wójt z zarzutami, ale na wolności
· Ogień pozbawił ich domu
· Co dalej z wielopoziomowym parkingiem przy dworcu?
· Kilkunastu mieszkańców otrzymało gigantyczne rachunki za gaz!
· Będzie więcej miejsc parkingowych przy basenie!
· Zarzuty i wniosek o tymczasowy areszt dla wójt Lesznowoli
· Trzykrotna podwyżka cen za odbiór śmieci!
· Otwarto Jadłodzielnię
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest