Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 722), 2018-06-22
Herbu będziemy bronili w sądzie

KONSTANCIN-JEZIORNA/GÓRA KALWARIA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podważa legalność symbolu Konstancina-Jeziorny. Bardzo możliwe, że sprawa zakończy się na sali sądowej

Konstancińscy włodarze na początku tego roku postanowili zadbać o wykonanie sztandaru dla gminy oraz tzw. insygniów, czyli łańcuchów z herbem, które burmistrz i przewodniczący rady miejskiej będą zakładali podczas oficjalnych i uroczystych chwil. Zgodnie z przepisami burmistrz musiał zwrócić się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, o opinię na temat symbolu miasta uzdrowiskowego. Zaskoczenie w ratuszu było wielkie, kiedy resort odpisał pod koniec kwietnia, że przedłożony projekt herbu „opiniuje negatywnie”. Do pisma została dołączona opinia komisji heraldycznej przy MSWiA, która zgodnie z prawem opiniuje herby polskich miast i gmin przed wejściem ich w życie. Owa komisja nie pozostawiła suchej nitki na obecnym symbolu Konstancina-Jeziorny. Jej zdaniem umieszczony w nim dąb oraz rzeka nie mają żadnego związku z miejscową tradycją historyczną, a cały symbol powstał niezgodnie z zasadami heraldyki. Podsumowując komisja stwierdziła, że „prace nad herbem Konstancina-Jeziorny należy rozpocząć na nowo, od przeprowadzenia wnikliwego studium historycznego dotyczącego terytorium gminy.” W ten sposób heraldycy zasugerowali m.in., że nowy symbol powinien nawiązywać chociażby do herbu Grzymała rodu Potulickich, którzy swego czasu władali gruntami znacznej części gminy. A ten z obecnym symbolem miasta nie ma nic wspólnego.

Komisji jeszcze nie było
Władze miasta jednak nie zamierzają się poddawać, ponieważ ich zdaniem, konstanciński herb przed laty został przygotowany zgodnie ze sztuką. Symbolem z charakterystycznym dębem miasto uzdrowiskowe posługuje się od 1991 roku, kiedy projekt wykonany przez Juliana Henisza został samorządowi podarowany przez Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina. Grafik zainspirował się herbem hrabiny Józefy z Iwaszkiewiczów Dąbrowskiej, znajdującym się na domu „Pod Dębem” przy ul. Piłsudskiego w Konstancinie. Gdy miasto uzdrowiskowe powstawało, hrabina była w nim znaczącą osobą i m.in. fundatorką kościoła parafialnego Wniebowzięcia Marii Panny. – Ówczesny projekt został pozytywnie zweryfikowany przez Polskie Towarzystwo Weksylologiczne, ponieważ komisji heraldycznej przy ministerstwie jeszcze nie było – tłumaczy Andrzej Cieślawski, przewodniczący rady miejskiej. – Dlatego zamierzamy przyjąć uchwałę o projekcie sztandaru i insygniach zawierających używany obecnie herb. Jeżeli wojewoda uchyli tę uchwałę w trybie nadzorczym, zaskarżymy jego rozstrzygnięcie do sądu i będziemy bronić naszego symbolu – zastrzega.

Góra Kalwaria herb zmieniła
Konstancin-Jeziorna nie jest pierwszą gminą na naszym terenie, której komisja heraldyczna nakazała wymianę herbu. W 2015 roku tę drogę przeszła Góra Kalwaria. Komisja uznała, że symbol grodu powstał niezgodnie z zasadami heraldyki i jest używany z naruszeniem prawa, bo nie był w momencie powstania (1990 rok) zaopiniowany przez właściwy organ. Zdaniem heraldyków zasiadających w komisji, w używanym dotąd herbie nie zgadzało się bardzo wiele: kształt tarczy, krzyża, gwoździ, promieni słonecznych oraz kolorystyka. Po trwającej rok korespondencji pomiędzy magistratem w Górze Kalwarii a komisją, 20 stycznia 2016 roku zaakceptowała ona ostateczną wersję nowego herbu. – Nie udało nam się jej przekonać nawet do pozostawienia czerwonego serca – żałowała wówczas Beata Kisiel, sekretarz gminy.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· 50 lat razem
· Radni przyjrzeli się dopływom Jeziorki
· Wójt powitała nową komendant!
· Oddano hołd rozstrzelanym bohaterom
· Szkoły chcą wychowywać przyszłych mistrzów
· Jeszcze więcej terenów na rekreację w centrum miasta
· Ewa Molenda-Stroińska otrzymała zaszczytny tytuł sołtysa roku!
· Uroczyste obchody święta 3 Maja
· Konstytucyjne umiłowanie wolności
· Ogrzeją domy, wyprodukują prąd
· Gmina sprzeda zabytkową willę!
· Prawie 34 zł od osoby za odbiór odpadów!
· Radny zrezygnował ze swojej funkcji
· Chcą odzyskać gminną drogę
· Powstanie ośrodek tenisowo-sportowy
· Rozmawiali o mieście przyszłości
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest