Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 721), 2018-06-15
Znaleźliśmy godne miejsce na ziemi

PIASECZNO/POWIAT Tydzień temu uroczyście oddano rozbudowaną część Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piasecznie przy ul. Szpitalnej. Dzięki inwestycji placówka powiększyła się ponad dwukrotnie

Przebudowa i rozbudowa ośrodka trwała od 2015 roku. To wówczas samorząd powiatu zlecił realizację pierwszego etapu prac – remont części dawnego internatu szkoły „na wiadukcie” za 2,5 mln zł. Jak jednak już wówczas tłumaczono w starostwie, była to tylko kropla w morzu potrzeb, ponieważ kolejka dzieci zainteresowanych nauką w SOSW jest długa. Stąd w sierpniu 2016 roku przystąpiono do kolejnej fazy robót, czyli rozbudowy placówki. Powierzchnia użytkowa ośrodka przed rozpoczęciem prac wynosiła niespełna 1400 m kw., po ich zakończeniu wzrosła do przeszło 3000 m kw. I to jeszcze nie wszystko, ponieważ do placówki zostanie jeszcze dołączona sala gimnastyczna, która na razie jest częścią sąsiedniego Zespołu Szkół nr 1. Sala jest już połączona korytarzem z SOSW, ale do czasu powstania przy „Jedynce” nowej hali sportowej, jest ona używana przez jej uczniów.

Niech usłyszy o nas świat
W piątek na kilka godzin społeczność ośrodka „pożyczyła” salę gimnastyczną, aby zorganizować w niej uroczyste otwarcie rozbudowanej części placówki. Goście najpierw zgromadzili się przed nowo powstałym wejściem do obiektu, aby w kilkanaście osób przeciąć wstęgę. Stało się to udziałem zarówno władz powiatu, jak i nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Po tym symbolicznym wydarzeniu, ks. prałat Zbigniew Pruchnicki poświęcił obiekt.
W trakcie wydarzenia kilkukrotnie wspominano o tym, że jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu powiatu planowano przeniesienie ośrodka ze Szpitalnej 12 na ul. Mirkowską w Konstancinie-Jeziornie. – Była to dla nas dramatyczna wiadomość – nie kryła Renata Walewska-Sajdak, dyrektor SOSW. Jednak opór społeczności szkolnej i zmiany we władzach powiatu sprawiły, że placówka pozostała na miejscu i zaplanowano jej rozwój. – Dzięki mądrej i odważnej decyzji zarządu powiatu ten ośrodek został uratowany i rozbudowany – winszowała pani dyrektor. Za taki obrót sprawy włodarzom kłaniał się także Jarosław Niczyporuk, przewodniczący rady rodziców w SOSW: – Dziś, po latach przeprowadzek do nieprzystosowanych do tego budynków, ośrodek znalazł swoje miejsce na ziemi, godne i nowoczesne – oznajmił.
Starosta Wojciech Ołdakowski nie pozostawał dłużny: – Pozostawienie tej szkoły przy Szpitalnej było jedną z pierwszych decyzji zarządu powiatu w 2014 roku. To wy nas do niej zmobilizowaliście – mówił do zgromadzonych. Jego zastępca Arkadiusz Strzyżewski przypomniał, że „budynek przy Szpitalnej 12 miał być rzekomo nie do modernizacji”. Z kolei Ksawery Gut z zarządu powiatu mówił, że „nie była to łatwa inwestycja”.
W czasie uroczystości wspominano i uczczono minutą ciszy Marię Zakościelną, długoletnią dyrektor placówki i wielką orędowniczkę jej rozbudowy.
Młodzież dziękowała jak umiała: śpiewając, tańcząc i grając na instrumentach. W czasie jubileuszu premierę miał hymn placówki skomponowany przez Kamila Sołonowicza, nauczyciela SOSW. „Zaśpiewajcie z nami głośno/ Niech usłyszy o nas świat./ Pokonamy wszelkie trudy,/ Bądźcie z nami za pan brat” – brzmi refren piosenki. – Jesteście dla nas wielką inspiracją i wyzwaniem. Dzięki wam rozwijamy się i uczymy jako dorośli – mówiła do młodzieży Renata Walewska-Sajdak.

19 nowych klas, większa oferta
W sumie rozbudowa pochłonęła 11,6 mln zł, z czego ponad 4 mln zł pokrył Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W starej części budynku kompleksowo odnowiono całe drugie piętro dostosowując je do potrzeb uczniów z autyzmem, na trzecim piętrze powstało zaplecze przeznaczone do kształcenia uczniów szkoły zawodowej na kierunkach kucharz i hotelarz, a na parterze wyremontowano kuchnię i stołówkę. Nowa część kompleksu to 19 sal lekcyjnych, trzy przestronne świetlice oraz dodatkowe kolorowe kąciki relaksu, nowa szatnia i przestronny hol. Klasy są nieduże, ponieważ uczy się w nich po 3-4 uczniów z zaburzeniami rozwoju. W sumie SOSW to 77 nauczycieli i 186 uczniów w wieku 7-24 lata, których skierowano na kształcenie specjalne.
Dzięki rozbudowie, jedna z dwóch szkół o takim charakterze w powiecie, może rozwijać ofertę. Od września ruszy tu nauka cukierników i asystentów fryzjera. Uczniowie będą mogli również korzystać z większej gamy zajęć dodatkowych i terapeutycznych.
Piotr Chmielewski

tagi:    SOSW w Piasecznie

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Inwestor gotowy do rozpoczęcia remontu. Starostwo: Trochę za późno
· Wiadukt prawie gotowy
· Aktywne zimowisko Dobrej Woli
· Kibice doczekają się krytej trybuny
· Rusza rekrutacja do szkół i przedszkoli
· Walentynkowe wyścigi wraków
· Mieszkańcy wydali wyrok na sklep w Coniewie?
· Falck odejdzie. Co po nim?
· Ubywa pijanych kierowców
· Zawodowi strażacy będą wyjeżdżali na akcje z Góry Kalwarii?
· Woda z sieci, jak z butelki
· Odpady: drogo, drożej...
· Jubileuszowe rowerki
· Szkoła jak z marzeń gotowa
· Pszczelarze podsumowali ubiegły rok
· Nie dla pieszych ten chodnik
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest