wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 721), 2018-06-15
Wiedzą o policji tak dużo, że zasłużyli na hulajnogi
RASZYN/GRODZISK MAZOWIECKI Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ładach w poniedziałek, drugi rok z rzędu, triumfowali w konkursie „Policjanci są wśród nas” organizowanym przez Komendę Stołeczną Policji
Spostrzegawczością, pełną koncentracją, sprytem i dobrą kondycją fizyczną musieli się wykazać uczestnicy VII edycji konkursu. W finale na terenie Warszawskiego Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola” spotkało się 16 najlepszych drużyn ze szkół garnizonu stołecznego. Rywalizacja między uczestnikami była zacięta, zarówno w zmaganiach fizycznych jak i teście z zakresu wiedzy o policji zwycięstwo odnieśli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Ładach.
Zwycięską drużynę: Oskara Garbińskiego, Krystiana Wilczkowskiego, Ignacego Domańskiego przygotowały Elżbieta Borsuk i Agnieszka Samsel. Chłopcy otrzymali po hulajnodze i kasku ochronnym, ufundowanej przez komendanta stołecznego policji.
Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grodzisku Mazowieckim. Oni otrzymali nowoczesne zegarki z ekranem dotykowym, grą matematyczną i możliwością kontroli rodzicielskiej, ufundowane przez mazowieckiego kuratora oświaty.
Turniej był sprawdzianem wiedzy oraz umiejętności i składał się z trzech konkurencji. Pierwszą z nich był bieg zygzakiem (tzw. koperta) - w tej rywalizacji zawodnicy musieli się wykazać bardzo dobrą sprawnością fizyczną, gdyż zadania były wzorowane na elementach testu sprawnościowego dla funkcjonariuszy. Kolejnym zadaniem był strzał do bramki i rzut piłką do obręczy, w tych zmaganiach indywidualne czasy zawodników złożyły się na pozycję drużyny. Ostatnia konkurencja pozwalała zbadać spostrzegawczość młodych zawodników oraz wiedzę z zakresu bezpiecznych zachowań i znajomość elementów umundurowania funkcjonariusza policji – uczniowie wylosowali odznaki stopni policyjnych, które musieli prawidłowo nazwać i według hierarchii przyporządkować do odpowiedniego korpusu, następnie z postawy i gestu policjanta ruchu drogowego odczytywali kolor sygnalizacji świetlnej, a na obrazkowej wizualizacji sytuacji drogowej wskazywali ewentualne nieprawidłowości.
PC