Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 720), 2018-06-08
Uniknąć szkolnego armageddonu

POWIAT Za niespełna rok podstawówki i gimnazja w powiecie opuści przeszło 4600 absolwentów, ponad dwa razy więcej niż zwykle. Rodzice uczniów naciskają na władze powiatu, aby zadbały o wystarczającą liczbę miejsc w szkołach średnich. A te przekonują, że „działają”

W poniedziałek odbyła się sesja nadzwyczajna rady powiatu poświęcona wyłącznie tematowi roku szkolnego 2019/2020. Jej zwołania domagał się opozycyjny klub radnych Nasza Gmina Nasz Powiat pod wpływem zaniepokojonych rodziców dzieci.

Upychanie uczniów
W rezultacie reformy oświaty we wrześniu przyszłego roku do szkół średnich trafią zarówno absolwenci klas ósmych podstawówek, jak i trzecich gimnazjów. Dane wskazują, że będzie ich łącznie w powiecie 4659, podczas gdy w ostatnich latach ta liczba nie przekraczała 2000. Ze statystyk starostwa wynika, że zwykle dla absolwentów było przygotowywanych około 1200 miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych, ponieważ 60 proc. młodzieży wybierało placówki w Warszawie. Jeszcze w maju władze powiatu planowały, że miejscowe szkoły przygotują się na przyjęcie około 1500 uczniów we wrześniu 2019 r. Jednak zmieniły zdanie pod wpływem nacisków Piaseczyńskiego Porozumienia Rad Rodziców (PPRR) oraz samych rodziców nastolatków. Podczas poniedziałkowej sesji Ksawery Gut z zarządu powiatu oznajmił, że w szkołach średnich będzie czekało na młodzież 2548 miejsc, bo tyle - zdaniem władz powiatu - wystarczy. To jednak oznacza, że w obecnych budynkach szkolnych powstanie 15 dodatkowych klas. – Liczba nowych miejsc imponuje – zauważył Piotr Raczkowski, przewodniczący PPRR zastanawiając się czy to nie wyłącznie przedwyborcza zagrywka. – Gdzie one powstaną? – dociekał. – Upychanie uczniów do szkół, uczenie się w klasach po 35 osób będzie dużym wyzwaniem zarówno dla młodzieży, jak i nauczycieli. Proponuję, aby zostały wydzierżawione od gmin pomieszczenia po byłych gimnazjach, zachęcam też do budowy nowej szkoły, bo uczniów w powiecie będzie przybywać – dodawał.
Ksawery Gut wyjaśniał, że setki nowych miejsc zostaną utworzone zarówno w liceach w Piasecznie, Górze Kalwarii i Tarczynie, jak i szkołach branżowych. Przy tym nie planuje się dwuzmianowości w placówkach, choć zajęcia mogą kończyć się o godz. 17.
W trakcie dyskusji podawano także dane o tym, że w stolicy również zostanie znacznie zwiększona liczba miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych, a na młodzież z okolicznych powiatów ma czekać około 10 tys. miejsc. Rodzice wskazywali jednak, że przyszłoroczni absolwenci klas ósmych będą mieli po 13-14 lat. – To nie 16-latki. Jak mamy je wysłać do Warszawy? Jeśli będzie dwuzmianowość, czym wrócą do domu? Nie każdy mieszka w centrum Piaseczna – mówiła Beata Aniszewska, jedna z matek. Jej zdaniem władze powiatu czym prędzej powinny zadbać o filie liceów i ich obsadę kadrową w powiecie, a nie powoływać się na stare statystyki, które jej zdaniem przy spadku wieku absolwentów nie są miarodajne.

Radni żądają konkretów
Ksawery Gut, jak i starosta Wojciech Ołdakowski zapewniali, że już podjęli rozmowy z gminami na temat wynajęcia dodatkowych pomieszczeń dla filii szkół średnich. Przekonywali również, że obecne władze powiatu jak żadne inne inwestują w oświatę: obecnie rozbudowują LO oraz RCKU przy Chyliczkowskiej oraz „Jedynkę” przy Szpitalnej w Piasecznie. W ostatnich dniach do wszystkich gmin wysłały ankiety, które jeszcze w czerwcu mają pokazać, które szkoły zamierzają wybierać przyszli absolwenci podstawówek i gimnazjów. Włodarze powiatu apelowali też do rodziców o zaufanie. – Cały czas działamy i naprawdę staramy się wyjść naprzeciwko państwa oczekiwaniom. Proszę o zaufanie i kontrolę tego, co robimy. Potrzebujemy też mobilizacji – mówił starosta.
Opozycyjni radni nie byli już takimi optymistami. – Trochę późno zaczęliście się troszczyć o miejsca dla uczniów, dla mnie ich liczba zwiększona o 1000 jest sztucznie zawyżona – komentowała Maria Bernacka-Rheims. Z kolei Józef Zalewski i Robert Kornberg zażądali „konkretów”. – Bo dziś padają tylko piękne słowa – wytykał Zalewski. Pod wpływem radnych na 28 czerwca zaplanowano kolejną sesję poświęconą „oświatowemu problemowi roku 2019”, na której zarząd ma przedstawić co dokładnie zamierza wykonać dla jego rozwiązania i ile na to przeznaczyć pieniędzy. W sesji mają wziąć udział dyrektorzy szkół, by odpowiedzieć, jaki wpływ na placówki będzie miało podwojenie liczby uczniów.
Rodzice nie wychodzili z sesji uspokojeni. – Dzieci też się denerwują. Bo do liceum będzie wyścig szczurów – komentowała pani Marta z Piaseczna.
– Mój syn myśli o szkole branżowej, ale chciałby mieć wybór – mówiła z kolei pani Bożena, również piasecznianka.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Większa strefa płatnego parkowania?
· Stworzyli totem Piaseczna
· Sukcesy naszych modelarzy
· Pędzący samochód omal nie rozjechał kobiety w ciąży!
· Piknik Motocyklowy dla Kuby
· Awanse i odznaczenia na Dzień Strażaka
· Moc atrakcji dla najmłodszych
· Dzień Dziecka w Parku Zdrojowym
· Charytatywny Piknik Motocyklowy
· Psy terroryzują biegaczy w Lesie Kabackim
· Działo się w Czersku. To był najlepszy turniej od lat!
· Promowali kulturę Urzecza
· Działa społecznie i kulturalnie
· Poznaliśmy najlepszych recytatorów
· W pożarze stracili dorobek życia i przyjaciela
· Piaseczyńska Rada Kobiet już działa
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest