Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 718), 2018-05-18
Ukłony dla strażaków. „Zostawiacie rodziny, by nieść pomoc”

KONSTANCIN-JEZIORNA Strażackie święto w Parku Zdrojowym przyciągnęło tłumy. Najwięcej frajdy w niedzielę miały dzieci. Mogły do woli zaglądać do 20 wozów gaśniczych czy trafiać do celu wodą ze strażackiej sikawki

Największym hitem w niedzielę okazał się jednak bohater kreskówek – Strażak Sam. Niemal bez przerwy stała do niego kolejka chętnych by wykonać pamiątkowe zdjęcie. Samowi nie brakowało poczucia humoru. Kiedy podczas uroczystego apelu, na placu przy amfiteatrze strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ustawili się w szeregu, on stanął obok nich. Koniec końców doczekał się także oficjalnego powitania ze strony burmistrza Kazimierza Jańczuka, który nazwał Sama „najważniejszym gościem, w ocenie dzieci”.

Młodzieżowych orkiestr czar
Gminny Dzień Strażaka od kilku lat jest w Konstancinie-Jeziornie obchodzony wyjątkowo hucznie. Z centrum miasta do parku najpierw przeszła strażacka parada, a po polowej mszy św. w amfiteatrze, czas spacerowiczom uprzyjemniał pokaz musztry paradnej w wykonaniu dwóch młodzieżowych orkiestr dętych – ze Zwolenia i Wyszkowa. Młodzi instrumentaliści z towarzyszeniem marżoretek wzbudzili podziw, gdyż grając przebojowe melodie jednocześnie wykonywali skomplikowane ewolucje.
Przez kilka godzin wśród parkowych alejek odbywały się pokazy ratownictwa medycznego, sprzętu strażackiego i zabawy, w których chętnie uczestniczyły dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszył się też kiermasz.
W trakcie obchodów święta wręczono strażakom branżowe odznaczenia i wyróżnienia. Najwyższym – Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” udekorowano Jacka Barana (OSP Czernidła), srebrnymi Marię Sadowską i Agnieszkę Pruśniewską (obydwie z OSP Bielawa), a brązowymi: Grzegorza Barcikowskiego (OSP Konstancin-Jeziorna), Marka Kaczorowskiego (OSP Opacz), Michała Krzyżewskiego (OSP Bielawa) i Grzegorza Glegołę (OSP Bielawa). Dekoracji dokonali Zbigniew Kaliszyk, członek zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Grzegorz Szewczyk z zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP.
Niedzielny apel był sposobnością do mnóstwa podziękowań i pochwał za poświęcenie i zaangażowanie. – Na dźwięk syreny strażackiej zawsze reagujecie tak samo, niezależnie czy to jest dzień czy noc. Zostawiacie swoje rodziny, by ratować życie i dobytek innych – mówił burmistrz. – Dzisiaj dziękujemy wam za waszą służbę i niesienie pomocy tym, którzy ucierpieli w pożarach, wypadkach samochodowych, nawałnicach i huraganach. Dziękuję również waszym rodzinom za to, że zawsze was wspierają i zawsze na was czekają. Życzę wam, abyście nie musieli wyjeżdżać, ale gdy konieczność to powoduje, abyście zawsze szczęśliwie wracali do swoich domów i rodzin
– Wydawałoby się, że dziś jest dzień szczególny dla strażaków z gminy Konstancin-Jeziorna. Otóż nie, dziś jest dzień szczególny dla mieszkańców, ponieważ mają okazję zobaczyć twarze osób, które na co dzień dbają o ich bezpieczeństwo – podkreślał z kolei st. bryg. Leszek Szcześniak, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. – Na co dzień widzicie państwo druhów ratowników z perspektywy syren i dużych czerwonych samochodów – dodawał. Szef straży w powiecie nie szczędził też miłych słów władzom gminy za to, że nie skąpią funduszy na zakup sprzętu dla straży pożarnej. – Czasem nie wystarczy już nasze przygotowanie, musimy mieć czym działać – stwierdził.

Skrzyknęli się i założyli straż
W niedzielę 30-lecie istnienia obchodziła najmłodsza w gminie jednostka - OSP z Kawęczynka. Założyli ją pracownicy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej (RSP) w Borowinie: Ryszard Wiśniak, Jacek Wiśniak, Andrzej Utrata oraz Karol Milewski (pierwszy prezes). Strażacy byli potrzebni w spółdzielni, ponieważ składowano w niej duże ilości słomy, były też rozległe kurniki. Kiedy spółdzielnia została zlikwidowana, jednostkę udało się uratować. – Obecnie mamy dwa samochody, 10-letniego mercedesa i 40-letniego steyra, największy superciężki, 13-tonowy samochód gaśniczy w powiecie. Tam gdzie potrzeba dużo wody, zawsze jesteśmy – mówi Jacek Ambrozik, prezes jednostki. OSP Kawęczynek jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, czyli strażackiej elicie. Rocznie bierze udział w około 120 akcjach. Obecnie zrzesza 25, w większości młodych, druhów.
Piotr Chmielewski

tagi:    Dzień Strażaka

Przeczytaj też
Miej serce dla swojego serca (2018-08-31)
Radości życia nigdy dość (2018-08-31)
Dzień Dziecka na rynku (2018-06-08)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Inwestor gotowy do rozpoczęcia remontu. Starostwo: Trochę za późno
· Wiadukt prawie gotowy
· Aktywne zimowisko Dobrej Woli
· Kibice doczekają się krytej trybuny
· Rusza rekrutacja do szkół i przedszkoli
· Walentynkowe wyścigi wraków
· Mieszkańcy wydali wyrok na sklep w Coniewie?
· Falck odejdzie. Co po nim?
· Ubywa pijanych kierowców
· Zawodowi strażacy będą wyjeżdżali na akcje z Góry Kalwarii?
· Woda z sieci, jak z butelki
· Odpady: drogo, drożej...
· Jubileuszowe rowerki
· Szkoła jak z marzeń gotowa
· Pszczelarze podsumowali ubiegły rok
· Nie dla pieszych ten chodnik
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest