Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 717), 2018-05-11
Awantura na Wesołej

BRWINÓW – To skandal, pracownicy gminy w asyście policji i straży miejskiej weszli na moją posesję i ukradli mi ogrodzenie – bulwersuje się mieszkaniec ul. Wesołej w Otrębusach. Gmina przekonuje, że działała zgodnie z prawem

Do incydentu doszło 25 kwietnia około godz. 14. Na ul. Wesołej pojawiła się duża grupa pracowników gminy, a także kilku strażników miejskich i policjantów. Przyjechali, aby na polecenie burmistrza zdemontować i wywieźć panele płotu, którym Krystyna i Maciej Janczakowie pod koniec kwietnia wygrodzili część ul. Wesołej.

Pogwałcili nasze prawa!
– Wtargnęli na teren mojej posesji i bezpodstawnie, bezprawnie, używając przemocy fizycznej przeciwko nam – właścicielom, z pogwałceniem naszego prawa, rozebrali ogrodzenie będące wygrodzeniem mojej własności od sąsiadującej, gminnej drogi – ul. Wesołej – relacjonuje Maciej Janczak. Mężczyzna przekonuje, że grunt, który wygrodził jest jego własnością na podstawie opinii biegłej sądowej oraz postanowienia pruszkowskiego sądu. Zdaniem mieszkańca, gmina ma prawo wyłącznie do 3-metrowego pasa Wesołej po jej wschodniej stronie.
Szczególnie mieszkańca zdenerwowało zdemontowanie i wywiezienie ogrodzenia. – Jest to kradzież cudzej własności, to rozbój w biały dzień. Czujemy się zastraszeni działaniami i przemocą burmistrza Arkadiusza Kosińskiego – nie przebiera w słowach Maciej Janczak.
Mieszkaniec ul. Wesołej przekonuje, że lekki płot nie stanowił żadnego zagrożenia. O jego kradzieży poinformował policję, ale nie brwinowską, bo... ta brała udział w incydencie 25 kwietnia. W ostatni wtorek państwo Janczakowie skierowali do burmistrza „ostateczne wezwanie przedprocesowe” do zwrotu i odbudowy przywłaszczonego ogrodzenia. Zapowiedzieli, że poczekają tydzień, a następnie udadzą się do prokuratury. Napisali również skargę na burmistrza do komisji rewizyjnej rady miejskiej Brwinowa.

Urząd: To była samowola
Urząd gminy wyjaśnia, że „nie mógł się zgodzić na samowolne zagradzanie ulicy – drogi publicznej, która nie jest własnością prywatną”. Mirosława Kosiaty, kierownik biura promocji magistratu argumentuje, że gmina została zmuszona do podjęcia działań na ul. Wesołej „dla dobra społeczności gminy” i w celu wyegzekwowania przestrzegania obowiązujących przepisów. – Spór powstały przy okazji regulacji własności działki pod częścią drogi publicznej toczy się od wielu lat – przekonuje pani kierownik. Urzędniczka tłumaczy, że na podstawie ustawy z 1999 roku reformującej administrację publiczną, gmina Brwinów jako zarządca ul. Wesołej stała się właścicielem działek pod drogą. – Uporządkowanie stanu prawnego działek pod Wesołą poprzez wydanie decyzji przez wojewodę mazowieckiego i wpisanie prawa własności gminy Brwinów do księgi wieczystej opóźnia się w związku ze sporami rozgraniczeniowymi, które od wielu lat toczą mieszkańcy ul. Wesołej. Nie ma to jednak żadnego wpływu na fakt, iż ulica Wesoła była i jest drogą gminną – oświadcza Mirosława Kosiaty.
Pani kierownik dodaje, że utrudnianie ruchu po ulicy jest wykroczeniem (sprawą tą ma zająć się sąd po złożeniu przez gminę wniosku o ukaranie). – Rozwiązywanie własnego sporu prawnego przez działania godzące w innych mieszkańców tej ulicy i innych użytkowników tej drogi, w tym utrudnienie przejazdu karetkom pogotowia, wozom straży pożarnej, śmieciarkom czy szambiarkom, wymagało podjęcia działań. Gmina miała pełne prawo do tego, by przywrócić stan poprzedni. Chodziło o umożliwienie bezpiecznego korzystania z drogi publicznej tłumaczy.
A co z elementami ogrodzenia zabranymi państwu Jańczakom?
– Stanowią one dowód w sprawie i zostaną zwrócone właścicielowi dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych czynności procesowych – tłumaczy Mirosława Kosiaty.
Piotr Chmielewski


Komentarze
nick: Czesław,     2018-05-13   22:46:06
Mam nadzieję, że kara będzie surowa i dotkliwa! Jak można utrudniać życie innym mieszkańcom? Ludzie, szanujmy się.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Pierwsze spotkanie nowej rady
· Już kolejny rok obchodzą hinduistyczne święto światła
· Powstała rodzina zastępcza dla dzieci. Rusza od listopada
· Jak najlepiej zainwestować w srebro? Porównanie instrumentów
· Uroczysta inauguracja UTW
· Siła szkolnej przyjaźni zawiodła ich na Zimne Doły
· Ćwiczenia dla seniorów
· Niezwykła wystawa psów i kotów
· Potańcówka nie tylko dla seniorów
· 50 lat w szczęściu i zdrowiu
· Wspólny taniec przegnał deszcz
· Rodzinny piknik z filmem
· Z bagażnika do bagażnika
· Znana aktorka posprzątała teren obok Parku Zdrojowego
· Uczniowie z Józefosławia zwycięzcami konkursu filmowego!
· Piłkarze chcą pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Chorwacji!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest