Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 października 2018 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 717), 2018-05-11
Mieszkańcy nie ufają swoim policjantom?

RASZYN Podczas wtorkowego posiedzenia gminnej komisji porządku publicznego, ochrony środowiska i rolnictwa doszło do ostrej wymiany zdań między mieszkańcami, radnymi oraz funkcjonariuszami z miejscowego komisariatu. Okazuje się, że wielu mieszkańców Raszyna ma zastrzeżenia do pracy policjantów

Spotkanie otworzył przewodniczący komisji Andrzej Górecki. Następnie sprawozdanie z działalności policji za ubiegły rok zdał komendant komisariatu, kom. Konrad Łuczyński. Komendant poinformował, że w gminie przybywa przestępstw i wykroczeń, co wynika z rosnącej liczby mieszkańców. Najczęściej popełniane wykroczenia są związane z ruchem drogowym (najwięcej kolizji ma miejsce na parkingach przy CH Janki), nieprawidłowym parkowaniem, m.in. na ulicach Jarząbka, Sójki, Unii Europejskiej i Sportowej oraz drobnymi kradzieżami – głównie w centrach handlowych, mniejszych sklepach i na stacjach benzynowych. - Z parkowaniem w gminie jest kłopot, bo w każdym domu jest zwykle kilka samochodów, a miejsc parkingowych jest ograniczona ilość – mówił kom. Konrad Łuczyński. - Cały czas wypisujemy kierowcom mandaty, ale to nie zmieni sytuacji. Plagą są ostatnio kradzieże tablic rejestracyjnych oraz benzyny do kwoty 525 zł, co podlega pod wykroczenie. Takich incydentów odnotowujemy w miesiącu nawet kilkadziesiąt.
Od 1 maja policja wprowadziła zmiany w dysponowaniu patrolami. Teraz każdy zespół patrolowo-interwencyjny podlega pod komendę powiatową w Pruszkowie, która wysyła go w miejsce zagrożenia.

Co zrobić, gdy sąsiad pali śmieciami?
W dalszej części spotkania oddano głos mieszkańcom, którzy mogli przekazać raszyńskim funkcjonariuszom swoje uwagi i poinformować ich o najbardziej palących problemach. Niestety, ta część posiedzenia obfitowała w momentami naprawdę ostre wymiany zdań. Mieszkańcy zarzucili policjantom opieszałość i zakomunikowali im, że nie są w stanie wyegzekwować przestrzegania prawa. Jednym z przykładów było nieprzepisowe parkowanie ciężarówek na jednej z ulic, drugim palenie śmieciami na posesji przy ul. Jarząbka. - Gdy samochody nieprzepisowo parkują, proszę zrobić zdjęcie, które będzie dokumentowało to wykroczenie – zwrócił się do mieszkańców kom. Konrad Łuczyński. - To ja mam latać i robić zdjęcia? - oburzyła się radna Ewa Surmacz. - Od tego jest dzielnicowy. On powinien wiedzieć co się dzieje i reagować.
- A co z panem z ul. Jarząbka, który zatruwa nam życie paląc śmieciami? - dopytywali mieszkańcy. - Dlaczego mimo licznych zgłoszeń policja nic z tym nie robi?
Komendant Łuczyński poinformował, że przez ostatnie półtora roku łamiący przepisy mieszkaniec został ukarany kilkunastoma mandatami, a sprawy były kierowane do sądu. - Ja nie mogę zakazać temu panu palenia w piecu – tłumaczył szef raszyńskiej policji. W końcu do dyskusji włączył się wójt Raszyna Andrzej Zaręba, który podkreślił, że gmina nie ma wpływu na wysokość kar ustalanych przez sąd. - Też uważam, że sądy są w tej kwestii pobłażliwe – dodał. - Nasze koszty wynikające z konieczności przeprowadzenia ekspertyz popiołu są wyższe niż zasądzane kary. Palenie śmieciami przez wiele lat miało przyzwolenie społeczne, nie skończymy z tym w ciągu miesiąca. Tym bardziej, że mamy ograniczone możliwości. Ja też tam mieszkam i odczuwam z tego powodu niedogodności.

Ograniczą godziny sprzedaży alkoholu
Innym dużym problemem mieszkańców jest całodobowy sklep z alkoholem, działający przy ul. Jesiennej. - W jego sąsiedztwie żyje się jak w piekle – narzekali zdesperowani ludzie. - Całymi nocami pod sklep podjeżdżają samochody, gra głośna muzyka. Pijacy sikają nam po płotach, a na posesje wrzucają śmieci i puste butelki. A policja? Ta jak zwykle jest bezradna. Czasami pojawi się na końcu ulicy, aby pijący przed sklepem zdążyli na czas schować butelki. - Osobiście podjadę tam dzisiaj i zobaczę, jak to wygląda – zadeklarował komendant Łuczyński.
Jak się okazało, sytuację może naprawić rada gminy. Na mocy zmienionego niedawno prawa, wolno jej zakazać sprzedaży alkoholu w godz. 22-6. Z dyskusji wynikało, że większość radnych poprze ten pomysł. Zanim jednak uchwała trafi pod obrady, musi zostać wcześniej skonsultowana, co wymaga czasu.
Tomasz Wojciuk


Komentarze
nick: polo,     2018-05-20   11:44:33
olewanie mieszkańców na każdym kroku.
nick: polo,     2018-05-21   20:54:40
olewanie mieszkańców na całego.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Uczniowie z Jazgarzewa odwiedzili kraj Hamleta
· Chatka jak z żurnala
· Czyszczą drzewa w centrum miasta
· Próg obok progu, a dalej nic
· Niezły z niego Chwat!
· Odsłonięto pamiątkowy obelisk
· Wytną stare, posadzą nowe
· Spotkanie z pszczołami na rynku
· Pod 997 już nie odbierze policjant
· Baran w nowym logo gminy
· DJ Wika na otwarciu klubu seniora
· Eksplozja pozytywnych emocji
· Kłótnia o odbiór śmieci
· Bez ronda albo świateł się nie obejdzie
· Posezonowe porządki
· Przy Mleczarskiej urosną kolejne bloki
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Uhonorowano zasłużonych mieszkańców
· Nie dożył, by odebrać należne podziękowanie
· Będzie jaśniej i bezpieczniej
· Kiedy odbudują dworek Chełmońskich?
· Wypożycz i jedź razem z maluchem
· 40 lat gminnego przedszkola
· Uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości
· Człowiekowi od najtrudniejszych zadań
· Spacer śladami „ludzi wolności”
· Tory rowerowe z opóźnieniem
· Hala na miarę XXI wieku
· Otwarto przedszkole w Otrębusach
· Ostrzelał szkołę i poszedł spać
· Adres dobry i dla emerytów, i dla wielbicieli świata wirtualnego
· Czy uda się zagrać pierwszy mecz w 2019?
· Tędy przeszła Warszawa
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest