Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 716), 2018-04-27
Terytorialsi chcą do Tomic

GÓRA KALWARIA/POWIAT Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej stara się pozyskać ukrytą w lesie, opustoszałą jednostkę wojskową w Tomicach, aby ulokować w niej jeden z batalionów lekkiej piechoty

O przekazanie byłego kompleksu koszarowego (umiejscowionego na przeszło 6 hektarach) dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej niespełna miesiąc temu zwróciło się do starosty piaseczyńskiego, który jest jednoosobowym przedstawicielem skarbu państwa w powiecie. – Ponieważ WOT chciałyby pozyskać ten obiekt nieodpłatnie, nie mogę samodzielnie podjąć decyzji w tej sprawie i o opinię zwróciłem się do wojewody. Obecnie czekam na jego odpowiedź – informuje starosta Wojciech Ołdakowski. – Jestem za tym, aby wojska terytorialne przejęły ten ośrodek. Obiekt na pewno by na tym zyskał, bo potrzebuje on stałego gospodarza – dodaje.

Dla batalionu lekkiej piechoty
Wojsko odeszło z koszar w Tomicach w latach 90-tych. Obiekt przez lata niszczał, aż wzięła go pod opiekę Komenda Stołeczna Policji. Zainwestowała w tym miejscu kilka milionów złotych tworząc ośrodek szkoleniowy z kilkudziesięcioma miejscami noclegowymi, a także m.in. strzelnicą. Jednak po kilku latach policja rozmyśliła się i po opuszczeniu dawnej jednostki, zwróciła kompleks do zasobów skarbu państwa. W ubiegłym roku gospodarzem obiektu próbowała stać się fundacja Animal Rescue Poland, zajmująca się (głównie w naszym powiecie) ratowaniem dzikich zwierząt, które uległy wypadkom. Oferta organizacji jednak nie spodobała się lokalnej społeczności. Do tej pory fundacja nie zyskała też konkretnej odpowiedzi od lokalnych władz i wojewody. Wygląda jednak na to, że propozycja WOT podległych Ministerstwu Obrony Narodowej, będzie rozpatrywana w pierwszej kolejności.
WOT próbują pozyskać ośrodek w Tomicach, ponieważ cały czas rozwijają swoją bazę m.in. w naszym województwie, gdzie funkcjonuje już zaczątek 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sumie w Polsce działa już około 70 podobnych koszar dla terytorialsów. Jak wyjaśnia ppłk. Marek Pietrzak, rzecznik prasowy dowództwa WOT, ukryty w lesie kompleks w Tomicach byłby dobrym miejscem na ulokowanie batalionu lekkiej piechoty składającego się z 700-750 żołnierzy zamieszkujących okoliczne powiaty. – Koszary są miejscem potrzebnym na zmagazynowanie broni i innego sprzętu, m.in. samochodów i zaopatrzenia, wokół nich skupia się życie batalionu. W nich również stacjonuje stała załoga składająca się z żołnierzy zawodowych pełniących służbę w WOT – tłumaczy ppłk. Pietrzak. – Dodam, że taka jednostka to dodatkowe miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców, jak i korzyść dla okolicznych firm i sklepów.

W Grójcu już się szkolą
Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w lwiej części są ochotnikami, na co dzień wykonują swoje zawody, i przynajmniej dwa dni w miesiącu spędzają na szkoleniach wojskowych. Na początku przechodzą 16-dniowe szkolenie podstawowe (lub krótsze tzw. wyrównawcze). W kolejnych trzech latach spędzą na kursach minimum 124 dni. Na początku kwietnia doszło do pierwszych szkoleń żołnierzy WOT z południowego Mazowsza wcielonych w struktury 61. batalionu lekkiej piechoty w Grójcu. Terytorialsi są testowani fizycznie i uczeni praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. – Średnia wieku żołnierza obrony terytorialnej to 31 lat, 9 proc. spośród nich to kobiety – podaje Aleksandra Wic, rzecznik prasowy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Obecnie terytorialsów jest w kraju około 9 tys., w tym roku ich liczba ma się niemal podwoić. Założenie jest takie, że formowane w powiatach kompanie będą uczyły się wojennego rzemiosła w stałych rejonach odpowiedzialności, czyli okolicy, w której je sformowano. Bo hasło terytorialsów brzmi: „Zawsze gotowi, zawsze blisko!”

fot. WOT
Piotr Chmielewski


Komentarze
nick: Maj,     2018-05-05   17:23:45
Fajno...

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nowa rada nadzorcza prześwietli ZGK
· Coraz bliżej świateł przy szkole
· Szykują się kolejne inwestycje na stadionie
· Seniorzy mają swoją radę
· Skwer i skarpa pod lupą kontrolera
· Do galerii jak po grudzie
· Tunele pod torami: czas decyzji
· Puławska-bis nabiera rumieńców
· Na WOŚP w Piasecznie będzie się działo!
· Jeśli syn to Antoś, jeśli córka to Zuzia
· Policja: To byli żołnierze gangu „Snajpera”
· Budżet „rozsądny” i „realny”
· Wigilia z Dobrą Wolą
· Gmina wzniesie dwie kamienice
· Mieszkańcy skarżą się na smog
· Królestwo Świętego Mikołaja i rękodzielników
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest