Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 lipca 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 lipca 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 lipca 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 715), 2018-04-20
Być jak mistrz, być jak model mistrza

GÓRA KALWARIA Żart, świetna zabawa, sztuka – tak liczni uczestnicy wernisażu komentowali fotografie składające się na wystawę „Zdjęcia jak malowane”

W pracowni plastycznej Ośrodka Kultury (OK) przy Pijarskiej 40 w poprzednią niedzielę można było poczuć się jak w galerii sztuki z obrazami światowej sławy. Uczestnicy warsztatów fotograficznych w studiu OK, po nauce podstaw, za cel pierwszego wspólnego projektu wzięli jak najwierniejsze odwzorowanie znanych dzieł malarskich. W ten sposób powstało 18 ciekawych i klimatycznych zdjęć. – To wszystko było robione z przymrużeniem oka. Jednak musieliśmy włożyć dużo pracy, żeby przygotować „obrazy”. Nie kupowaliśmy żadnych strojów, wszyscy z domu przynieśli to, co mieli: materiały i dodatki. Spinaliśmy je najczęściej na agrafki – mówi Justyna Kamińska, instruktorka na warsztatach i fotografka.

Starzec z malowaną brodą Mikołaja
Pani Justyna tłumaczy, że z przygotowaniami do każdego ze zdjęć wiąże się ciekawa anegdota. Henryk Chromiński, który wcielił się w „Starego mężczyznę piszącego przy świecy” z obrazu Gotfrieda Schalckena, przywdział... brodę św. Mikołaja zabarwioną na szaro plakatówką. A Mariusz Rubaszyński w roli bohatera obrazu „Mężczyzna w turbanie” Jana van Eycka założył na głowę odpowiednio zwiniętą... czerwoną kurtkę. – To improwizowanie i kombinowanie, aby osiągnąć założony cel, było najciekawszą częścią zadania. Przy moim obrazie dużo czasu zajęło nam szukanie stolika we właściwej wysokości, przy którym mógłbym usiąść – opowiada Szymon Kaliciński z Czerska, który dał się sfotografować jako chory Bachus z dzieła Caravaggia. Szymon z kolei zrobił zdjęcie wzorowane na „Autoportrecie z zabandażowanym uchem” Vincenta van Gogha. Jego modelem był Mikołaj Ogrzywalski, który wcielił się też w Narcyza z obrazu Caravaggia. Narcyzem próbowało zostać kilku modeli, jemu to wyszło najlepiej. – Nie lada problemem okazało się odwzorowanie pozy Narcyza z nienaturalnie wygiętą nogą – zdradza Monika Zacharkiewicz, autorka fotografii. Monika została z kolei modelką Magdaleny Kozłowskiej. Jest brunetką, ale na zdjęciu z siwiejącymi włosami w roli „Zaczytanej” (z obrazu Teodora Axentowicza) nawet znajomi nie mogli jej rozpoznać.

Pozowanie jest trudniejsze?
Rodzinnie kopiowaniem dzieł mistrza zajęły się Anna i Marcjanna Cybulskie. Pani Anna wykonała zdjęcie córce, aby przypominała postać z „Dziewczyny w chuście” Aleksandra Dobrowolskiego. Z kolei Marcjanna uwieczniła swoją młodszą siostrę Antoninę jako bohaterkę „Porteru dziewczyny w oknie” Rembrandta. – Chyba jednak trudniejsze było pozowanie, niż stanie za obiektywem, bo trzeba było spełnić wszystkie oczekiwania fotografa – zastanawia się głośno Marcjanna. – Jestem bardziej zadowolona ze zdjęcia, które zrobiłam siostrze niż z tego ze mną – dodała.
– Dobrze, że spróbowaliśmy jak to jest znajdować się z jednej i drugiej strony obiektywu. To dobre dla zrozumienia, co czuje fotografowana osoba. Przyznam, że w obu przypadkach potrzeba dużo wytrwałości – komentuje Mariusz Rubaszyński, który sfotografował dwie koleżanki w warsztatów, spoglądając na obraz „Dwie kobiety w oknie” Pereza Murillo. Podczas sesji zdjęciowych w studio bywało wiele zabawnych momentów, np. kiedy przy pracy nad obrazem „Żydówka z pomarańczami” okazało się, że nikt nie kupił pomarańczy.

Pozytywnie zakręceni
Na wernisaż przybyło wiele osób i nie kryły zachwytu zdjęciami, które na koniec na swój komputerowy warsztat wzięła Justyna Kamińska. To jej najbardziej dziękowano w niedzielę za pomysłowość. Jednak kwiaty (całe mnóstwo!), wręczane m.in. przez wicestarostę Arkadiusza Strzyżewskiego i Dariusza Falanę, dyrektora OK, trafiły również do młodych, zdolnych fotografów. – Fotografowanie, głównie komórką, dla wielu osób stało się dziś czymś naturalnym, odruchowym. Jednak to, co dziś tu możemy podziwiać jest sztuką. Uczestnicy zajęć przemienili pasję i zamiłowanie w coś niezwykłego – zachwalał Dariusz Falana.
Wystawę można oglądać do końca kwietnia w Ośrodku Kultury przy ulicy Białka. Potem zdjęcia zawisną w wieży bramnej zamku w Czersku, aby mogli je podziwiać turyści. A blisko dwadzieścioro „pozytywnie zakręconych osób” (jak mówi o nich Justyna Kamińska) z zajęć fotograficznych już pracuje nad nową wystawą, tym razem ze zdjęciami czarno-białymi.
Piotr Chmielewski


Przeczytaj też
Cztery punkty widzenia (2019-03-15)
Dzieci pokazały bajkowe oblicze zimy (2019-01-18)
Wokół Sola LeWitta (2018-11-16)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Offowe i różnorodne atrakcje
· Trzy huczne Dni Józefosławia
· Odpust parafialny z Leszczami
· Wersety Masnawi
· Ciekawa wystawa w Hugonówce
· Warsaw String Ensemble otworzył festiwal
· Wielkanocna wystawa
· Zakochana w dźwiękach
· Zasłużona artystka
· Sześćdziesiąt lat pisania
· Modlitwa za Ukrainę
· Muzyczne portrety kobiety
· Malarstwo Anny Sobczak
· Wieczór z ariami
· Nie przegap Walentynek z Młynarskim
· Zaśpiewała w „The Voice Senior”
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest