Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 714), 2018-04-13
Dwa kierunki na Chyliczkowskiej oprotestowane

PIASECZNO Choć przebudowa skrzyżowania ul. Chyliczkowskiej i obwodnicy już trwa, korzystający z tej arterii kierowcy oraz burmistrz Piaseczna liczą, że zapowiadaną rewolucję uda się zatrzymać

W poprzedni czwartek w starostwie spotkało się około 50 mieszkańców miasta przeciwnych wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego na ul. Chyliczkowskiej (co jest zapowiadane na przełomie lata i jesieni). Zwołali ich Artur Maicki i Jacek Rutkowski, członkowie zarządu jednej ze wspólnot mieszkaniowych przy ul. Młynarskiej, w których ocenie osiedle zamieszkałe przez około 1100 rodzin najdotkliwiej odczuje zapowiadaną zmianę.

Kto winny temu zamieszaniu?
Podczas dyskusji mieszkańcy denerwowali się tym, że nikomu nie przyszło do głowy skonsultować rewolucji z lokalną społecznością, a badania ruchu na Chyliczkowskiej starostwo przeprowadziło... w połowie lipca, gdy ruch na niej jest zdecydowanie mniejszy. Uczestnicy spotkania usłyszeli także, że włodarze powiatu (zarządcy Chyliczkowskiej) do tej pory wypierają się, że chciały dwukierunkowego ruchu i odsyłają protestujących do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Z kolei GDDKiA twierdzi (o czym pisaliśmy na naszych łamach), że to właśnie starostwo zwróciło się do niej o taką przebudowę skrzyżowania Chyliczkowskiej z obwodnicą, aby było możliwe wprowadzenie dwukierunkowości na tej ulicy. – Czemu nie ma tu nikogo ze starostwa? – pytali poirytowani tymi sprzecznymi informacjami uczestnicy spotkania. – Nie chciałem, żeby to było spotkanie polityczne, dlatego nie zapraszałem urzędników – odparł Artur Maicki, który jest piaseczyńskim radnym.
Włodzimierz Rasiński, szef wydziału infrastruktury i transportu publicznego gminy i jednocześnie szef rady powiatu przypomniał, że ratusz namawiał dyrekcję dróg krajowych do usprawnienia ruchu na skrzyżowaniu Chyliczkowskiej z obwodnicą, ale o dwukierunkowy ruch na tej pierwszej ulicy nie zabiegał. – Tłumaczono nam jednak, że starostwo i mieszkańcy Konstancina chcą mieć łatwiejszy dojazd do urzędów w centrum Piaseczna – mówił.
– 40 lat był ruch jednokierunkowy, wszyscy się przyzwyczaili. Trzeba wyrzucać ruch poza miasto, a nie odwrotnie. Propozycja gminy była najlepsza, ale pan Ksawery Gut z zarządu powiatu to popsuł, to on jest z Konstancina-Jeziorny – nie owijał w bawełnę Józef Zalewski, były burmistrz.
Wspomniany Ksawery Gut w ostatnim piśmie do Artura Maickiego przekonywał, że przy zmianie organizacji ruchu na Chyliczkowskiej brany jest pod uwagę także „ważny interes społeczny” mieszkańców okolicznych osiedli, a poza głosami sprzeciwu do starostwa docierają również „głosy pozytywnie wypowiadające się o relacji dwukierunkowej na tej ulicy”.

Jeszcze nie jest za późno?
Organizatorzy spotkania namawiali zebranych przede wszystkim do składania podpisów pod petycją do starostwa i GDDKiA. Do zeszłego tygodnia poparło ją już około 500 osób. Liderzy protestu wierzą, że jeszcze uda się zapobiec spodziewanemu chaosowi komunikacyjnemu na Chyliczkowskiej. Zdaniem mieszkańców rewolucja na jednej arterii doprowadzi do paraliżu ruchu w znacznej części miasta. Setkom aut wyjeżdżających z poprzecznych uliczek: Królewskie Lipy, Zgoda i Warszawskiej będzie dużo trudniej włączyć się do ruchu na Chyliczkowskiej. Z kolei samochody jadące od strony Konstancina i skręcające chociażby do starostwa zablokują ruch i powiększą korki. – Liczba wypadków na pewno się zwiększy, bo ludzie będą na siłę skręcać – przestrzegał Artur Maicki.
W poprzednią środę swój stanowczy protest przeciwko wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego na Chyliczkowskiej skierowała do GDDKiA i starostwa gmina. – Podkreślamy, że zaplanowano ten ruch bez odpowiednich badań ruchu i analizy skutków – mówi naszemu dziennikarzowi burmistrz Zdzisław Lis. – Obecnie na Chyliczkowskiej są dwa pasy, które często się korkują. Jeżeli w stronę obwodnicy będzie tylko jeden pas, korek się spotęguje, a rozwiązania, które planuje wprowadzić GDDKiA podczas przebudowy skrzyżowania z drogą krajową tego problemu nie rozwiążą – dodaje.
Mieszkańcy zamierzają namówić drogowców, aby wycofali się z wyznaczania na obwodnicy pasów do skrętu w Chyliczkowską. Józef Zalewski przekonywał, że „nie jest jeszcze za późno”. – Szykować flagi na protesty, chyba bez tego się nie obejdzie – namawiał wychodzący ze spotkania starszy mężczyzna.
Piotr Chmielewski


Komentarze
nick: lulu,     2018-04-13   14:48:26
1100 rodzin protestuje, ale dziesiątki tysięcy kierowców czeka na to, ze wjazd do Piaseczna przestanie być KOSZMAREM. Do Piaseczna nie ma jak wjechać od strony Konstancina. To jest jakiś dramat, to co sie dzieje na Okulickiego, najlepiej omijać to skrzyżowanie szerokim łukiem. Na Chyliczkowskiej od strony ul Długiej w Konstancinie też dramat. Oczywiscie wielki problem dla 1100 rodzin bo zamiast WYGODNIE włączyć sie do ruchu beda musieli postac 20 sekund... Proponuje dac szanse, może to będzie DOBRA ZMIANA?
nick: darek,     2018-04-13   15:50:26
dobry pomysł unia daje kasę to trzeba to wykonać (czarny punkt)mieszkańcy Młynarskiej powinni się cieszyć ponieważ zaoszczędzą na paliwie i zawieszeniu przynajmniej poprawią powierzchnię jezdni

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Niedzielny piknik w Henrykowie-Uroczu. Będzie się działo!
· Biznesmeni oskarżeni o wyłudzenie 160 mln zł
· Dzień Zdrowia na Uczelni Łazarskiego
· Od klubowej imprezy po loty balonem
· Znaleźliśmy godne miejsce na ziemi
· Rozbiorą bobrową tamę
· Pociąg do gwiazd. Będzie romantycznie!
· Problemy z utrzymaniem zieleni
· Szkoła w Józefosławiu z patronem i sztandarem
· Wyślij pocztówkę i wybij monetę
· W niedzielę Wrak Race wraca do Mysiadła
· Zderzyła się z kolejką. 500 zł mandatu
· Muzyka, zabawa i szczypta historii
· Groźny wypadek, ale bez ofiar
· Tragiczny koniec poszukiwań
· W gminie brakuje wody!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Oddział dla dzieci na miarę czasów
· Strażnicy tępią pijaków za kółkiem
· Aplikacja nie da zapomnieć
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Zatrzymać wilgoć niszczącą dworek
· Dotacja na samochód dla OSP Biskupice
· Dzień Dziecka inny niż wszystkie
· Wyróżnienie dla OSP w Nowej Wsi
· Pruszkowskie Wianki
· Pomóc Afryce, wybudować szkołę
· Wiedzą o policji tak dużo, że zasłużyli na hulajnogi
· Szkoła w Skułach będzie większa
· Rozpoczyna się drugi etap przebudowy Regulskiej
· Sto lat dla drugiego człowieka
· Centrum Kultury i Sportu pełną parą ruszy od września
· Superlotnisko – rząd zaczyna konsultacje
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest