Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 kwietnia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 kwietnia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 kwietnia 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 714), 2018-04-13
Dwa kierunki na Chyliczkowskiej oprotestowane

PIASECZNO Choć przebudowa skrzyżowania ul. Chyliczkowskiej i obwodnicy już trwa, korzystający z tej arterii kierowcy oraz burmistrz Piaseczna liczą, że zapowiadaną rewolucję uda się zatrzymać

W poprzedni czwartek w starostwie spotkało się około 50 mieszkańców miasta przeciwnych wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego na ul. Chyliczkowskiej (co jest zapowiadane na przełomie lata i jesieni). Zwołali ich Artur Maicki i Jacek Rutkowski, członkowie zarządu jednej ze wspólnot mieszkaniowych przy ul. Młynarskiej, w których ocenie osiedle zamieszkałe przez około 1100 rodzin najdotkliwiej odczuje zapowiadaną zmianę.

Kto winny temu zamieszaniu?
Podczas dyskusji mieszkańcy denerwowali się tym, że nikomu nie przyszło do głowy skonsultować rewolucji z lokalną społecznością, a badania ruchu na Chyliczkowskiej starostwo przeprowadziło... w połowie lipca, gdy ruch na niej jest zdecydowanie mniejszy. Uczestnicy spotkania usłyszeli także, że włodarze powiatu (zarządcy Chyliczkowskiej) do tej pory wypierają się, że chciały dwukierunkowego ruchu i odsyłają protestujących do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Z kolei GDDKiA twierdzi (o czym pisaliśmy na naszych łamach), że to właśnie starostwo zwróciło się do niej o taką przebudowę skrzyżowania Chyliczkowskiej z obwodnicą, aby było możliwe wprowadzenie dwukierunkowości na tej ulicy. – Czemu nie ma tu nikogo ze starostwa? – pytali poirytowani tymi sprzecznymi informacjami uczestnicy spotkania. – Nie chciałem, żeby to było spotkanie polityczne, dlatego nie zapraszałem urzędników – odparł Artur Maicki, który jest piaseczyńskim radnym.
Włodzimierz Rasiński, szef wydziału infrastruktury i transportu publicznego gminy i jednocześnie szef rady powiatu przypomniał, że ratusz namawiał dyrekcję dróg krajowych do usprawnienia ruchu na skrzyżowaniu Chyliczkowskiej z obwodnicą, ale o dwukierunkowy ruch na tej pierwszej ulicy nie zabiegał. – Tłumaczono nam jednak, że starostwo i mieszkańcy Konstancina chcą mieć łatwiejszy dojazd do urzędów w centrum Piaseczna – mówił.
– 40 lat był ruch jednokierunkowy, wszyscy się przyzwyczaili. Trzeba wyrzucać ruch poza miasto, a nie odwrotnie. Propozycja gminy była najlepsza, ale pan Ksawery Gut z zarządu powiatu to popsuł, to on jest z Konstancina-Jeziorny – nie owijał w bawełnę Józef Zalewski, były burmistrz.
Wspomniany Ksawery Gut w ostatnim piśmie do Artura Maickiego przekonywał, że przy zmianie organizacji ruchu na Chyliczkowskiej brany jest pod uwagę także „ważny interes społeczny” mieszkańców okolicznych osiedli, a poza głosami sprzeciwu do starostwa docierają również „głosy pozytywnie wypowiadające się o relacji dwukierunkowej na tej ulicy”.

Jeszcze nie jest za późno?
Organizatorzy spotkania namawiali zebranych przede wszystkim do składania podpisów pod petycją do starostwa i GDDKiA. Do zeszłego tygodnia poparło ją już około 500 osób. Liderzy protestu wierzą, że jeszcze uda się zapobiec spodziewanemu chaosowi komunikacyjnemu na Chyliczkowskiej. Zdaniem mieszkańców rewolucja na jednej arterii doprowadzi do paraliżu ruchu w znacznej części miasta. Setkom aut wyjeżdżających z poprzecznych uliczek: Królewskie Lipy, Zgoda i Warszawskiej będzie dużo trudniej włączyć się do ruchu na Chyliczkowskiej. Z kolei samochody jadące od strony Konstancina i skręcające chociażby do starostwa zablokują ruch i powiększą korki. – Liczba wypadków na pewno się zwiększy, bo ludzie będą na siłę skręcać – przestrzegał Artur Maicki.
W poprzednią środę swój stanowczy protest przeciwko wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego na Chyliczkowskiej skierowała do GDDKiA i starostwa gmina. – Podkreślamy, że zaplanowano ten ruch bez odpowiednich badań ruchu i analizy skutków – mówi naszemu dziennikarzowi burmistrz Zdzisław Lis. – Obecnie na Chyliczkowskiej są dwa pasy, które często się korkują. Jeżeli w stronę obwodnicy będzie tylko jeden pas, korek się spotęguje, a rozwiązania, które planuje wprowadzić GDDKiA podczas przebudowy skrzyżowania z drogą krajową tego problemu nie rozwiążą – dodaje.
Mieszkańcy zamierzają namówić drogowców, aby wycofali się z wyznaczania na obwodnicy pasów do skrętu w Chyliczkowską. Józef Zalewski przekonywał, że „nie jest jeszcze za późno”. – Szykować flagi na protesty, chyba bez tego się nie obejdzie – namawiał wychodzący ze spotkania starszy mężczyzna.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nakazali gminie sprzątanie
· Czy przy cmentarzu powstanie płatny parking?
· Seniorzy popływają taniej
· Przybędzie zasłużonych dla gminy
· Dobra marka piaseczyńskiego tenisa
· Filmowe Oscary pojechały do Prażmowa
· Najlepsza rada w Polsce
· Piknik zdrowy, bo sportowy
· Bezpieczniejsze przejścia dla pieszych
· Dwie szkoły mają nowych patronów
· Koza wróciła do mamy
· Nie chcą gastronomii na Górkach Szymona
· Błotokłos czy Złotokłos?
· Zmiany na miejskim rynku
· Uczniowie „Budowlanki” mistrzami kraju
· Uczniowie z Józefosławia odwiedzili Kretę
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Wsiądź do busa i nie dbaj o bilet. Od poniedziałku
· Wsparcie dla szpitala kolejowego
· Powstaje nowy komisariat
· Przepust przestanie tamować
· Miejskie parki w nowej odsłonie
· Kolejarze uwalniają parking przy Grodziskiej
· Ładniejsza stacja i przystanki kolejowe
· Kambo – bliżej finału śledztwa?
· Drogi do niepodległości
· Ksiądz, który nie bał się niczego
· Wystartował rower gminny
· Piją przy szkole? Policja i straż miejska trzymają rękę na pulsie
· Wukadce stuknęło 90 lat
· Powiatowy Kongres Sportu
· Suntago, a obok cztery gwiazdki
· Rowerów będzie coraz więcej
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest