Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 sierpnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 sierpnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 sierpnia 2019**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 708), 2018-03-02
Strzelnica do odstrzału?

GÓRA KALWARIA Prokuratura postawiła zarzuty dzierżawcy kalwaryjskiej strzelnicy.
To dalszy ciąg opisywanej przez nas sprawy pocisków, które trafiały na posesje w Karolinie. Dotarliśmy do zatrważającej opinii biegłego


Prywatnemu przedsiębiorcy, który wynajmuje powojskowy obiekt od powiatu przedstawiono zarzut „narażenia w okresie od kwietnia 2017 r. do połowy stycznia 2018 r. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 7 mieszkańców Karoliny w związku z prowadzeniem strzelnicy na terenie Góry Kalwarii, która była niewłaściwe zabezpieczona przed możliwością wylotu pocisku lub rykoszetu poza teren strzelnicy, podczas
oddawania strzałów”. – Podejrzany nie przyznał się do przedstawionego zarzutu i skorzystał z
prawa do odmowy składania wyjaśnień – informuje Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Pociski na werandzie
Ponowne zawiadomienie na policji w tej sprawie wiosną ubiegłego roku złożył Jarosław Mazurkiewicz z Karoliny. Jednocześnie poprosił Kurier Południowy o interwencję, ponieważ – jak przekonywał – skargi, które dotychczas słał wraz z sąsiadami do piaseczyńskiego starostwa nie odnosiły żadnego skutku. Mężczyzna twierdził, że na jego posesję trafiają zbłąkane pociski karabinowe ze strzelnicy. Kilka z nich przedziurawiło obudowę werandy z pleksiglasu w jego domu i upadło na jego podłogę. Inne kule punktowo wgniotły blachę na dachu.
Poprzednie postępowanie w tej sprawie policja umorzyła nie znajdując winnych zdarzenia, a starostwo zbyło mieszkańca odpisując, że „strzelnica działa zgodnie z regulaminem, osoby korzystające z niej są pod nadzorem dzierżawcy obiektu, a strzelanie odbywa się przy zachowaniu środków ostrożności, a sama strzelnica jest prawidłowo oznakowana”. Po kolejnych pismach i skargach, dzierżawca strzelnicy zobowiązał się, że poprawi jej zabezpieczenia. Ale jak przekonuje mieszkaniec Karoliny – odniosło to tylko krótkotrwały efekt. – Prowadzę gospodarstwo agroturystyczne. Niech pocisk uderzy któregoś z moich gości w skroń czy oko i będzie tragedia. Chodzę zestresowany, zamiast normalnie pracować. To niebywałe, żebym w czasach pokoju był narażony na ostrzał. Urzędy i policja bagatelizują sprawę, jakbym wymyślił sobie wszystko i szukał sensacji – bulwersował się Jarosław Mazurkiewicz. Mimo powtarzających się skarg, samorząd powiatu w czerwcu przedłużył umowę z dzierżawcą strzelnicy.
W sierpniu przerażony mieszkaniec Karoliny pojawił się w naszej redakcji ponownie. – W ostatnią niedzielę było istne bombardowanie. Zadzwoniłem na policję. Jedna z kul ze świstem przeleciała nad funkcjonariuszami – relacjonował. Nawet już teraz, kiedy prokuratura postawiła dzierżawcy zarzuty Jarosław Mazurkiewicz podkreśla, że strzelający „nic sobie z tego nie robią”. – Już nie wiem co robić. To obiekt sportowy, a słyszę broń maszynową i świszczące kule. Czemu nie zakończą strzelania? – pyta.

Biegły: Strzelnica stwarza zagrożenie
Zarzuty wyrażane przez mieszkańca Karoliny potwierdziła opinia biegłego, której wykonanie piaseczyńska prokuratura zleciła Instytutowi Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej. Czytamy w niej, że konstrukcja kulochwytów obiektu powoduje powstawanie tzw. rykoszetów dalekich. Specjalista wskazał na brak wielu elementów strzelnicy i orzekł, że pod względem bezpieczeństwa obiekt nie spełnia wymogów prawa budowlanego. W podsumowaniu stwierdził, że strzelnica jest niewłaściwie zabezpieczona przez możliwością wylotu pocisku lub rykoszetu poza jej teren podczas strzelania, „a tym samym stwarza zagrożenie dla okolicznych mieszkańców oraz ich mienia.” Ekspert potwierdził, że pocisk karabinowy znaleziony w werandzie Jarosława Mazurkiewicza mógł być wystrzelony ze strzelnicy w Górze Kalwarii.
Starostwo już zwróciło się do prokuratury o udostępnienie ekspertyzy. – Po zapoznaniu się z jej treścią podejmiemy decyzję, czy kontynuować umowę z dzierżawcą. Na pewno nie zbagatelizujemy tej sprawy – zapewnia wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski. Z opinią eksperta zapozna się również burmistrz Dariusz Zieliński, który może przesądzić o istnieniu strzelnicy. Bo to gospodarz miasta ustala regulamin dla obiektu. – Bez regulaminu strzelnica nie będzie mogła funkcjonować, a wówczas jej dzierżawa stanie się bezprzedmiotowa. Czy tak się stanie, okaże się w nadchodzących tygodniach – zapowiada burmistrz.
Piotr Chmielewski

tagi:    strzelnica    rykoszety

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nauka wędkowania na Górkach Szymona
· Integrowali się na wake’u
· Wesprzyj szkołę, oddaj książki!
· Potańcówka dla każdego
· Piknik dla zdrowia i ekologii
· Targ pełen nie tylko pyszności
· Wielka Majówko-Czerwcówka
· Bezpłatne warsztaty dla młodych
· Większa strefa płatnego parkowania?
· Stworzyli totem Piaseczna
· Sukcesy naszych modelarzy
· Pędzący samochód omal nie rozjechał kobiety w ciąży!
· Piknik Motocyklowy dla Kuby
· Awanse i odznaczenia na Dzień Strażaka
· Moc atrakcji dla najmłodszych
· Dzień Dziecka w Parku Zdrojowym
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest