Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 707), 2018-02-23
Historia pewnego mostka...

PIASECZNO Po raz pierwszy o fatalnym stanie mostka nad Perełką, który znajduje się od strony ulicy Żeromskiego pisaliśmy... ponad 7 lat temu. Od tamtej pory niewiele się zmieniło. – Nad tym mostkiem wisi chyba jakieś fatum – uważa radny Zbigniew Mucha

O historii i planach remontu przeprawy można by napisać książkę. W 2010 roku, na skutek powodzi, obiekt został uszkodzony. Dwa miesiące później przejście zostało zamknięte na wniosek nadzoru budowlanego przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, mimo że ten nie miał go w swojej ewidencji. – Jeśli PINB się zgodzi, wyremontujemy ten mostek w ciągu miesiąca – przekonywał latem 2010 roku ówczesny wiceburmistrz Piaseczna, Dariusz Malarczyk. Wiceburmistrz twierdził, że gmina wystosowała do PINB pismo, w którym poprosiła nadzór, aby pozwolił jej wyremontować mostek. Prośba została zaakceptowana i na tym się skończyło. Minęło kilka miesięcy i zniecierpliwieni ludzie sami rozebrali zabezpieczenia i zaczęli korzystać z przejścia w drodze do pracy.

Niewielki remont w czynie społecznym
Tematem mostka od początku zainteresował się gminny radny Zbigniew Mucha, który mieszka po sąsiedzku i codziennie korzysta z przeprawy. Co jakiś czas radny ponaglał gminę, aby zrobiła z nim wreszcie porządek. W końcu ta postanowiła wyremontować kładkę wspólnie ze starostwem. – Jesteśmy na etapie planowania inwestycji – mówił w 2011 roku wiceburmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. Starostwo zadeklarowało, że podejmie się roli inwestora, przygotuje dokumentację i pokryje 50 proc. kosztów inwestycji. Dokumentacja nie została jednak wykonana, bo starostwo odkryło, że powiat nie dysponuje terenem, na którym znajduje się mostek. Tymczasem gmina miała przejściowe problemy finansowe i nie było jej stać na partycypowanie w kosztach inwestycji. Sprawa utknęła w martwym punkcie.
Minęły dwa lata i temat mostka nieoczekiwanie powrócił. W lipcu 2013 roku Dariusz Malarczyk poinformował, że razem z byłym burmistrzem Piaseczna Józefem Zalewskim (dziś radny powiatowy) i ówczesnym starostą Janem Dąbkiem (obecnie wicewójt Prażmowa) częściowo wyremontowali mostek. Wyjęli z kieszeni po 1000 zł i za te pieniądze wymienili drewniane deski w kładce i pomalowali barierki. – Szkoda tylko, że pełnego remontu przeprawy nie zdołały wykonać w ciągu trzech lat instytucje, którymi ci panowie kierowali – komentował wówczas Zbigniew Mucha.

Prawie milion za modernizację wąskiej kładki?
Mijały kolejne lata, a mostek nad Perełką stopniowo zamieniał się w ruinę. W końcu pojawiła się szansa, że zostanie wyremontowany przy okazji rewitalizacji parku miejskiego (dziś Parku Książąt Mazowieckich). Pierwszy etap inwestycji został zakończony w ubiegłym roku, w tym roku prace mają zostać sfinalizowane. Niestety, nieoczekiwanie pojawiły się kolejne problemy. Kiedy gminie udało się już zdobyć wszystkie niezbędne pozwolenia i zabezpieczyć w budżecie 140 tys. zł na remont mostka, żadna firma nie stanęła do przetargu na jego wykonanie. Ogłoszono kolejny przetarg. I tu niespodzianka – jedyna firma, która zgłosiła chęć realizacji zadania zaproponowała kwotę 750 tys. zł! Przetarg (obejmujący także budowę chodników dochodzących do kładki, oświetlenia i przebudowę sieci teletechnicznej) unieważniono i rozpisano kolejny. I znowu ta sama firma zaproponowała tym razem... 792 tys. zł. Postępowanie znów unieważniono. Być może projekt przebudowy mostka zostanie jeszcze raz przeanalizowany, może etapowany lub „odchudzony”. A może radni zdecydują się dołożyć do zadania pieniędzy i zostanie ogłoszony kolejny przetarg? Problem był omawiany podczas czwartkowej komisji polityki gospodarczej, już po zamknięciu tego numeru Kuriera Południowego. – Kwota zaproponowana przez wykonawcę może szokować – uważa radny Zbigniew Mucha. – Wydaje mi się, że przebudowa kładki o wymiarach 2×7 m nie powinna kosztować tyle, co budowa domu jednorodzinnego. Choć z drugiej strony w tej sprawie nic mniej już nie zdziwi.
Tomasz Wojciuk

tagi:    mostek na Perełce

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Powiatowy „szczyt” i wiele problemów do omówienia
· Będzie dach jak sąd pozwoli
· Burmistrz stawia na ekologię
· Klub seniora tylko dla wybranych?
· Starostwo na celowniku prokuratury
· Zainwestują w drogi i oświatę
· Radny został wiceburmistrzem
· W tym roku ratusz wyda ponad 0,5 mld zł
· Sławomir Szymaniak nowym wicewójtem Prażmowa
· Po miesiącu nowa koalicja
· Prażmów dopomina się o więcej pieniędzy
· Dariusz Zieliński wiceburmistrzem Konstancina-Jeziorny
· Wybrano prezydium, uchwalono pensję wójta
· Liczę na brak totalnej opozycji
· Jest śledztwo w sprawie powiatowej „afery podsłuchowej”
· Wójt: Różność jest wielką wartością
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest