Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 listopada 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 listopada 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 listopada 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 705), 2018-02-09
Oświata oczkiem w głowie

POWIAT 33,7 mln zł – co najmniej tyle zamierza w tym roku wydać samorząd na budowy, rozbudowy i remonty. Poprawę odczują głównie uczniowie szkół średnich, piesi i kierowcy

Świętować w tym roku będzie na pewno społeczność Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie. To tu jesienią zostanie oddana nowa hala sportowa oraz dodatkowe sale lekcyjne. Powiat opracuje w tym roku także dokumentację generalnego remontu wnętrza placówki.

Przybędzie budynków
Nieco dłużej na halę sportową będą musieli poczekać uczniowie Zespołu Szkół (ZS) nr 1 przy ul. Szpitalnej. Z powodu zejścia wykonawcy z placu budowy, termin jej ukończenia został przesunięty na jesień 2019 roku. Z kolei dodatkowe pomieszczenia dla uczniów odbywających zajęcia praktyczne zaczną powstawać w tym roku w piaseczyńskim Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego. Natomiast o nowe skrzydło zacznie się w tym roku rozrastać siedziba ZS nr 2 przy al. Brzóz w Piasecznie. Ruszy również przebudowa Zespołu Szkół Specjalnych w Łbiskach, gdzie ma powstać dzienny dom opieki dla 30 dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. – Na taki sam cel zostanie wyremontowana jedna z kondygnacji dawnego budynku łączności w byłej kalwaryjskiej jednostce wojskowej – zapowiada Ksawery Gut z zarządu powiatu. Na koniec starostwo zleci projekt rozbudowy „Budowlanki” w Górze Kalwarii o salę gimnastyczną i budynek warsztatowy. W sumie inwestycje w edukację mają pochłonąć 12,5 mln zł.
Jeśli chodzi o inne powiatowe budynki, pełną termomodernizację przejdzie Dom Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie, wystartuje także rozbudowa byłej siedziby urzędu skarbowego przy ul. Czajewicza w Piasecznie. Obok wyremontowanego budynku, w którym działa wydział transportu w ciągu dwóch lat stanie nie mniejszy gmach dla Powiatowego Urzędu Pracy i centrum aktywizacji zawodowej, a także powiatowe archiwum. Sporą kwotę włodarze przeznaczyli także na przygotowanie nowej bazy dla zarządu dróg powiatowych, który ma wyprowadzić się z Wilczej Góry (nieruchomość zostanie sprzedana).

Mosty, ronda, drogi
Jeśli chodzi o chodniki, w tym roku mają się na nie doczekać piesi wędrujący wzdłuż jezdni m.in. w Wilczynku, Wincentowie, Czarnowie, Złotokłosie, Runowie, z Szymanowa do Kawęczyna oraz po ul. Przesmyckiego w Piasecznie (chodników ma przybyć w sumie 13 km). Natomiast równiej zrobi się pod kołami aut jadących ul. Wiekowej Sosny w Zalesiu Górnym i dalej w kierunku Ustanowa. Nową, szerszą nawierzchnię zyska też trasa z Pawłowic do Kawęczyna w gminie Tarczyn. Z kolei na ul. Millenium w Głoskowie (w gminie Piaseczno) budowane będą dojazdy do mostu, a w sąsiednim Gołkowie przebudowę przejdzie skrzyżowanie obok stacji paliw Wadex (w tym miejscu powstanie rondo). W tym drugim przypadku inwestycja potrwa dłużej, ponieważ trzeba przygotować projekt i dokupić gruntu. Wysokie kwoty pochłoną również wzmocnienie mostu na Jeziorce w Chylicach (koło Piaseczna) oraz przebudowa wiaduktu kolejowego w Sierzchowie (w gminie Góra Kalwaria). Przygotowywane jest też odwodnienie podtapianego odcinka ul. Powsińskiej oraz budowa dwóch rond na granicy Konstancina-Jeziorny i Bielawy. Ogółem na polepszenie sieci dróg powiat planuje wydać w tym roku ponad 13 mln zł.
Tegoroczny budżet powiatu po stronie wydatków sięga póki co 240,5 mln zł. Z tego 45 mln zł powiat musi przekazać do budżetu państwa (jako tzw. janosikowe) na pomoc dla biedniejszych samorządów.
Piotr Chmielewski

tagi:    budżet powiatu

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jako burmistrz będę odważniejszy!
· Kropla wydrążyła skałę
· Wójt: Będę słuchał mieszkańców
· Nowy burmistrz Piaseczna. Kim jest, od czego zacznie?
· Nowi radni w poczekalni
· Ich troje w Sejmiku Mazowieckim
· Różni ich partia, łączy samorząd
· Rewolucja w radzie gminy, wójt bez zmian
· Pojedynek wicewójtów
· Piaseczyński sukces Platformy Obywatelskiej i jej koalicjantów
· Trudna przewaga w powiecie
· Burmistrz podsumował osiem lat rządów
· Gmina mówi „stop” wysokim blokom
· W Konstancinie bez rewolucji
· Silny kurs na zmianę
· Debata kandydatów na burmistrza Piaseczna przed II turą
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
· Zanim ruszy budowa superlotniska
· Willa Millera w nowej odsłonie
· Dariusz Zwoliński nowym wójtem Nadarzyna
· Miasto dostało 2 miliony na żłobek
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest