Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 07 kwietnia 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 07 kwietnia 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 07 kwietnia 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 700), 2017-12-22
Wyprawa za siedem gór i mórz

KONSTANCIN-JEZIORNA O takiej przygodzie można tylko pomarzyć. Grupa nastolatków ze szkoły „Jedynki” spędziła dwa tygodnie z rówieśnikami z Indii w ich kraju

W tym roku podstawówka przy ul. Wojewódzkiej rozpoczęła wymianę młodzieży z prywatną szkołą Ridge Valley School (RVS) w Gurgaon koło New Delhi w Indiach. Celem tej części projektu było poznanie tradycji i zwyczajów panujących w Indiach, doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz praca nad tolerancją i otwartością na inną kulturę.

Na kraniec świata
Do azjatyckich przyjaciół w październiku wybrała się grupa 10 uczniów z II i III klasy gimnazjum wraz z dyrektor „Jedynki” Pauliną Karczmarczyk oraz anglistkami Iloną Talarską-Koplińską i Grażyną Kogut. – Było to dla nas wszystkich ogromne wyzwanie – przyznaje pani dyrektor. – Zastanawialiśmy się, czy możliwe będzie wzajemne porozumienie i spędzenie 2 tygodni pod jednym dachem nastolatków, których dzieli tak wiele: odmienna kultura, tradycja, historia, odległość – dodaje. Uczestników wymiany z obu stron dobrano biorąc pod uwagę m.in. ich zainteresowania, wcześniej korespondowali ze sobą. Do stolicy Indii konstancinianie dotarli dreamlinerem katarskich linii lotniczych (podróż trwała kilkanaście godzin). W Gurgaon młodzież zamieszkała u rodzin uczniów RVS: nocowała w ich domach, uczestniczyła we wspólnych rodzinnych posiłkach, świętach, uroczystościach i zakupach.
Przybysze z Polski mówią, że byli pod wrażeniem poziomu nauczania w indyjskiej szkole. Mieli też okazję wziąć udział w wybranych lekcjach: języka angielskiego, sztuki (w tym garncarstwa i malowania), muzyki (gra na instrumentach, śpiew), wychowania fizycznego (yogi) i we wspólnym gotowaniu indyjskich potraw. Nasza młodzież pokazała z kolei prezentację o naszym kraju i... częstowała uczniów RVS krówkami z Milanówka. Konstancińscy gimnazjaliści nie mieli czasu na nudę. Nauczyli się m.in. tradycyjnego hinduskiego tańca, który następnie zaprezentowali w amfiteatrze, w miejscowych strojach, podczas dorocznego święta szkoły.

Od cudu świata po przejażdżkę na słoniu
– Niewątpliwie największą atrakcją naszego pobytu było przyjrzenie się z bliska obchodom hinduskiego Święta Świateł Diwali. To najważniejsze wydarzenie w indyjskim kalendarzu – opowiada Paulina Karczmarczyk. Zapalane w domach i na ulicach lampki symbolizują zwycięstwo dobra nad złem i ciemnością, a samo święto porównywane jest z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem. To okazja do spotkania w gronie rodziny i znajomych, których obdarowuje się słodyczami. Oprawę święta wzbogacają pokazy fajerwerków i dekoracyjne kwiatowe girlandy zrobione z pomarańczowych aksamitek. Uczniowie „Jedynki” znaleźli się w samym sercu obchodów: brali udział w przygotowaniu posiłków, dekorowaniu domów, zapalali lampki oliwne, rozwieszali lampiony i układali rangoli - świąteczne dekoracje z kwiatów, ziaren zbóż, piasku.
W trakcie dwutygodniowego pobytu młodzież stanęła oko w oko z jednym z cudów świata - Taj Mahal, odwiedziła także zabytkowy Jaipur nazywany Różowym Miastem oraz Choki Dhani - wioskę, w której nadarzyła się okazja do... przejażdżki na słoniu. Konstancinianie zwiedzili także stolicę Indii.
W czasie ostatniego wieczoru w Indiach goście z Polski spotkali się ze społecznością indyjskiej szkoły, by wspólnie podsumować wrażenia z wizyty. Uczniowie z Konstancina-Jeziorny zatańczyli wówczas poloneza, a na koniec w ogrodzie odbyła się niezwykła, wspólna kolacja z indyjskimi potrawami. – Wierzymy, że to co nasza młodzież zobaczyła i przeżyła, wzbogaciło ją wewnętrznie. Już cieszymy się z przyjazdu naszych indyjskich przyjaciół w maju 2018 r. do Polski, ciekawi jesteśmy ich wrażeń. Planujemy kontynuowanie współpracy z Ridge Valley School i przygotowujemy kolejne grupy uczniów do wymiany – zapowiada pani dyrektor szkoły przy Wojewódzkiej.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wkrótce ruszą wypłaty dotacji dla mieszkańców
· Utopili Marzannę. Ale to nie koniec...
· Ruszyła akcja ekologiczna
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Koniec miejsc na cmentarzu
· Problemy z L39
· Dramat na przejazdach
· Obwodnicy nie ma i... raczej prędko nie będzie
· Strażacy z OSP otrzymali kolejny sprzęt
· Chodziło o bezpieczeństwo
· Koncert charytatywny! Pomoc dla dziewczynki
· Otwarto nową kawiarenkę dla seniorów
· Mieszkanka: gmina chce mnie eksmitować z zajmowanego lokalu
· Pierwszy przejazd SKM-ką
· Kiedy przy szkole powstanie w końcu porządny parking?
· Coraz bliżej nowej jednostki straży pożarnej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Strefa ciszy na basenie
· Szukając kompromisu, czyli rzecz o Paszkowiance 2
· Huczne powitanie wiosny
· Wypadł z drogi i koziołkował
· Przebudowa placu zabaw „Wróbelka Elemelka”
· Nie rozbiorą domu Magdaleny Abakanowicz
· Otwarto powiększony ZOL
· Ruszyła budowa odwiertu termalnego
· Od 20 marca PKP PLK odwoła 10 pociągów KM i skrócenie relacji 8
· Rusza rekrutacja do najlepszej szkoły podstawowej w Grodzisku Mazowieckim
· Zbudowali drugi tor dla WKD
· Trwa dochodzenie w sprawie wypadku w Dawidach Bankowych
· Zbliża się Bieg Raszyński
· Sceny jak z filmu- pościg, alkohol, narkotyki
· Szpital tworkowski zyskał nowy oddział
· I Gala Sportu zakończona sukcesem
Wydanie:
OTWOCKIE
· Walbachowski jarmark wielkanocny
· Remont Warszawskiej i objazdy
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Nie chcą mieszkać w mieście
· Święto organizacji pozarządowych w powiecie otwockim!
· Wiosenne porządki na placu zabaw
· Dziś kontrole na DK50!
· Włodarze powinni rozwiązywać problemy
· Czy Osieck i Kołbiel zostaną miastami?
· Frankówka znów zatętni życiem
· PZPN zbuduje ośrodek treningowy w Otwocku?
· Zimowe ściganie na poważnie
· POSZUKIWANIA OPIEKUŃCZE 17-LETNIEGO BARTOSZA
· Liczyła się każda sekunda. Policjanci uratowali kobietę z pożaru
· Od marca ruszy nowa linia autobusowa!
· Uwaga kierowcy! Objazdy!
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest