Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 700), 2017-12-22
Wyprawa za siedem gór i mórz

KONSTANCIN-JEZIORNA O takiej przygodzie można tylko pomarzyć. Grupa nastolatków ze szkoły „Jedynki” spędziła dwa tygodnie z rówieśnikami z Indii w ich kraju

W tym roku podstawówka przy ul. Wojewódzkiej rozpoczęła wymianę młodzieży z prywatną szkołą Ridge Valley School (RVS) w Gurgaon koło New Delhi w Indiach. Celem tej części projektu było poznanie tradycji i zwyczajów panujących w Indiach, doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz praca nad tolerancją i otwartością na inną kulturę.

Na kraniec świata
Do azjatyckich przyjaciół w październiku wybrała się grupa 10 uczniów z II i III klasy gimnazjum wraz z dyrektor „Jedynki” Pauliną Karczmarczyk oraz anglistkami Iloną Talarską-Koplińską i Grażyną Kogut. – Było to dla nas wszystkich ogromne wyzwanie – przyznaje pani dyrektor. – Zastanawialiśmy się, czy możliwe będzie wzajemne porozumienie i spędzenie 2 tygodni pod jednym dachem nastolatków, których dzieli tak wiele: odmienna kultura, tradycja, historia, odległość – dodaje. Uczestników wymiany z obu stron dobrano biorąc pod uwagę m.in. ich zainteresowania, wcześniej korespondowali ze sobą. Do stolicy Indii konstancinianie dotarli dreamlinerem katarskich linii lotniczych (podróż trwała kilkanaście godzin). W Gurgaon młodzież zamieszkała u rodzin uczniów RVS: nocowała w ich domach, uczestniczyła we wspólnych rodzinnych posiłkach, świętach, uroczystościach i zakupach.
Przybysze z Polski mówią, że byli pod wrażeniem poziomu nauczania w indyjskiej szkole. Mieli też okazję wziąć udział w wybranych lekcjach: języka angielskiego, sztuki (w tym garncarstwa i malowania), muzyki (gra na instrumentach, śpiew), wychowania fizycznego (yogi) i we wspólnym gotowaniu indyjskich potraw. Nasza młodzież pokazała z kolei prezentację o naszym kraju i... częstowała uczniów RVS krówkami z Milanówka. Konstancińscy gimnazjaliści nie mieli czasu na nudę. Nauczyli się m.in. tradycyjnego hinduskiego tańca, który następnie zaprezentowali w amfiteatrze, w miejscowych strojach, podczas dorocznego święta szkoły.

Od cudu świata po przejażdżkę na słoniu
– Niewątpliwie największą atrakcją naszego pobytu było przyjrzenie się z bliska obchodom hinduskiego Święta Świateł Diwali. To najważniejsze wydarzenie w indyjskim kalendarzu – opowiada Paulina Karczmarczyk. Zapalane w domach i na ulicach lampki symbolizują zwycięstwo dobra nad złem i ciemnością, a samo święto porównywane jest z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem. To okazja do spotkania w gronie rodziny i znajomych, których obdarowuje się słodyczami. Oprawę święta wzbogacają pokazy fajerwerków i dekoracyjne kwiatowe girlandy zrobione z pomarańczowych aksamitek. Uczniowie „Jedynki” znaleźli się w samym sercu obchodów: brali udział w przygotowaniu posiłków, dekorowaniu domów, zapalali lampki oliwne, rozwieszali lampiony i układali rangoli - świąteczne dekoracje z kwiatów, ziaren zbóż, piasku.
W trakcie dwutygodniowego pobytu młodzież stanęła oko w oko z jednym z cudów świata - Taj Mahal, odwiedziła także zabytkowy Jaipur nazywany Różowym Miastem oraz Choki Dhani - wioskę, w której nadarzyła się okazja do... przejażdżki na słoniu. Konstancinianie zwiedzili także stolicę Indii.
W czasie ostatniego wieczoru w Indiach goście z Polski spotkali się ze społecznością indyjskiej szkoły, by wspólnie podsumować wrażenia z wizyty. Uczniowie z Konstancina-Jeziorny zatańczyli wówczas poloneza, a na koniec w ogrodzie odbyła się niezwykła, wspólna kolacja z indyjskimi potrawami. – Wierzymy, że to co nasza młodzież zobaczyła i przeżyła, wzbogaciło ją wewnętrznie. Już cieszymy się z przyjazdu naszych indyjskich przyjaciół w maju 2018 r. do Polski, ciekawi jesteśmy ich wrażeń. Planujemy kontynuowanie współpracy z Ridge Valley School i przygotowujemy kolejne grupy uczniów do wymiany – zapowiada pani dyrektor szkoły przy Wojewódzkiej.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
· Pożar pozbawił rodzinę dachu nad głową
· Żyjemy tu jak szczury
· Co dalej z etapowaniem 721 bis?
· Międzypokoleniowy rekord Polski
· Gmina będzie oszczędzała na prądzie
· Muzeum Wycinanki wreszcie zaczyna żyć!
· W Lesznowoli powstanie nowa parafia!
· Tonący brzytwy się chwyta
· Zielone światło dla ronda w centrum miasta
· Piknik przyciągnął mieszkańców
· Wymieniają żarówki i przygotowują się do zaciemnienia
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest