Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 700), 2017-12-22
Nie chcą przedszkola na osiedlu

RASZYN Trwa konflikt między właścicielami Bajkowego Przedszkola przy ulicy
Jesiennej, a okolicznymi sąsiadami. Niedawno wójt Raszyna wykreślił przedszkole z ewidencji szkół i placówek niepublicznych. - Ta decyzja nie jest jeszcze prawomocna, dochodzimy swoich racji przed sądem – mówi Jan Szklarzewski, właściciel Bajkowego Przedszkola


Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że wypełniona dziećmi placówka zmieniła ich życie w istny koszmar. W ubiegłym roku na ogrodzeniach sąsiadujących z przedszkolem posesji pojawiły się banery, mające zwrócić uwagę na problem. - To głos naszej bezsilności – przekonywali zdesperowani ludzie.

Lubią dzieci, ale nie chcą przedszkola
Jesienna jest wąską, osiedlową ulicą, przy której stoją ciasno „upchnięte” jednorodzinne domy. Jeden z nich został w 2002 roku zaadaptowany na przedszkole.
Na początku przedszkole nam nie przeszkadzało – przekonuje jedna z sąsiadek placówki, prosząca o zachowanie anonimowości. - To miało być kameralne miejsce, do którego będzie uczęszczać 15 dzieci. Niestety z czasem przedszkole znacznie się rozrosło...
Sąsiedzi twierdzą, że najbardziej dokucza im dochodzący z placu zabaw hałas oraz parkujące przy budynku samochody, które tarasują chodniki i ulicę. - Nie mamy nic przeciwko dzieciom, ale nie w takim miejscu, wśród skupionej blisko siebie zabudowy. To jest uciążliwa usługa na spokojnym osiedlu – mówią. Od dłuższego czasu sąsiedzi starali się wymóc na gminie, aby ta wykreśliła placówkę z wpisu do ewidencji gminnych przedszkoli. W końcu ich starania przyniosły zamierzony efekt, bo z dniem 31 sierpnia wójt Raszyna wykreślił „Bajkowe przedszkole” z ewidencji. Od tego momentu przedszkole nie otrzymuje gminnej dotacji. - Mimo to istnieje i nadal prowadzi działalność oświatową – dziwi się jedna z sąsiadek.

Trwa postępowanie sądowe
Udało nam się skontaktować z właścicielem przedszkola, Janem Szklarzewskim, który twierdzi, że sąsiedzi od 10 lat go szkalują i uprzykrzają mu życie. - Nasze problemy zaczęły się, gdy sąsiedzi poznali wysokość dotacji na dziecko, wypłacanej nam przez gminę – mówi Jan Szklarzewski. - Do tego czasu stosunki między nami były poprawne. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem ciągłych kontroli naszego przedszkola, bo sąsiadka – pani Rdzanek - pisała skargi do wszystkich możliwych instytucji. Żaden z tych organów nie stwierdził nieprawidłowości w sposobie użytkowania całego budynku. Najbardziej wnikliwą kontrolę przeprowadził Mazowiecki Kurator Oświaty, który po zasięgnięciu opinii wśród innych organów – szczególnie nadzoru budowlanego z Pruszkowa stwierdził, że budynek przy ul. Jesiennej 16 jest dopuszczony do użytkowania z przeznaczeniem na cele przedszkola łącznie z parterem. Uważam, że doszło do nękania i naruszenia naszych dóbr osobistych.
Jan Szklarzewski stoi na stanowisku, że decyzja o wykreśleniu przedszkola z ewidencji placówek niepublicznych została wydana przez wójta na podstawie błędnych przesłanek. - Decyzja ta została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – dodaje. - Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych działanie wójta jest błędne, a wpis do ewidencji był wykonany prawidłowo. Decyzja o wykreśleniu naszego przedszkola z ewidencji jest nieprawomocna, a ewentualne jej uprawomocnienie może nastąpić po ostatecznym orzeczeniu sądu.
Tomasz Wojciuk


Komentarze
nick: małamysz,     2018-01-03   16:10:05
Papier wszystko przyjmie, co nie zmienia faktu, że obecność przedszkola w takiej lokalizacji może być uciążliwa.
nick: pracownica,     2018-04-11   14:00:01
Przedszkole zostało wykreślone z ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Gminę Raszyn. Dom jednorodzinny, w którym mieści się przedszkole nie ma pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania części budynku jak również cały budynek nie był opiniowany przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, a co za tym idzie narażone jest bezpieczeństwo dzieci.Najwyraźniej w całej sprawie najważniejszy jest biznes a życie i zdrowie dzieci jest rzeczą drugoplanową. Placówka ta działa bez dokumentów wymaganych prawem.
nick: Hmmm...,     2018-05-24   19:14:58
Dzieciom chyba nic złego się nie dzieje. Problemem jest raczej ruch samochodów generowany przez rodziców odwożących dzieci.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Pierwsze spotkanie nowej rady
· Już kolejny rok obchodzą hinduistyczne święto światła
· Powstała rodzina zastępcza dla dzieci. Rusza od listopada
· Jak najlepiej zainwestować w srebro? Porównanie instrumentów
· Uroczysta inauguracja UTW
· Siła szkolnej przyjaźni zawiodła ich na Zimne Doły
· Ćwiczenia dla seniorów
· Niezwykła wystawa psów i kotów
· Potańcówka nie tylko dla seniorów
· 50 lat w szczęściu i zdrowiu
· Wspólny taniec przegnał deszcz
· Rodzinny piknik z filmem
· Z bagażnika do bagażnika
· Znana aktorka posprzątała teren obok Parku Zdrojowego
· Uczniowie z Józefosławia zwycięzcami konkursu filmowego!
· Piłkarze chcą pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Chorwacji!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest