Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 698), 2017-12-08
Trasy i przyzwyczajenia do wymiany

KONSTANCIN-JEZIORNA Szykuje się rewolucja w kursowaniu autobusów podmiejskich ZTM przejeżdżających przez miasto uzdrowiskowe. Większość dojedzie do Metra Kabaty

Dobiega końca budowa łącznika drogowego pomiędzy Wilanowem a Ursynowem, co także zdecydowanie zmieni sytuację mieszkańców gmin Konstancin-Jeziorna i Góra Kalwaria. Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego planuje bowiem rewolucję w trasach autobusowych. Większość podmiejskich „czerwoniaków” chce skierować do stacji Metra Kabaty, co znacząco skróci dojazd dla osób zmierzających do centrum stolicy.
Władze uzdrowiska, które dofinansowują kursy linii ZTM na terenie gminy, z większością pomysłów przewoźnika się zgadzają, ale nie ze wszystkimi. Trwają negocjacje, gmina zorganizowała również konsultacje społeczne, których wynik zostanie dziś omówiony w ratuszu. – Uważam, że jeden z autobusów podmiejskich nadal powinien dojeżdżać do Metra Wilanowska, jeden do Wilanowa, a pozostałe do Metra Kabaty. Nie każdemu zależy na dojeździe do Kabat – ujawnia swoje stanowisko burmistrz Kazimierz Jańczuk.
Wszystko wskazuje, że pętlę na Kabatach będą miały linie 710 i 724. Ponieważ ta druga łączy Konstancin-Jeziornę z Piasecznem, burmistrzowie obu tych gmin zwrócili się do ZTM, aby „wozokilometry” zaoszczędzone na skróconej trasie „724” przeznaczyć na zwiększenie częstotliwości kursów. Z kolei więcej pieniędzy Konstancin chce dołożyć do linii przyspieszonej nr 700, aby jeździła częściej i nadal kończyła trasę przy Dworcu Centralnym.
Nadal rozważane jest dokąd dojedzie linia 742 z Góry Kalwarii. Jej częstotliwość się nie zwiększy (choć pasażerowie na nią narzekają), ZTM również chciałoby skierować ją do Kabat, ale być może do tego nie dojdzie i przystankiem końcowym dla tej linii pozostanie Wilanów. ZTM proponuje również, aby linia 139 dojeżdżała nadal do Metra Wilanowska.
Na temat proponowanych zmian o zdanie podróżnych za pośrednictwem internetu zapytał też radny Tomasz Nowicki, szef doraźnej rady miejskiej ds. transportu miejskiego. Opracował swoją ankietę, ponieważ jego zdaniem gminna była zbyt skromna. Swoje zdanie wyraziło 545 osób (lwia część z nich jeździ liniami 710, 742 i 700), w zeszłym tygodniu odbyło się też spotkanie konsultacyjne. – Główny wniosek jest taki, że połączenie ze stacją Metro Kabaty jest wyczekiwane przez mieszkańców i cieszy się dużym poparciem, ale jednocześnie powinno zostać utrzymane połączenie bezpośrednie do Wilanowa – podsumowuje Tomasz Nowicki.
Radny zapytał również mieszkańców, czy chcieliby I strefy biletowej ZTM w całej gminie. Dzięki temu w ich kieszeniach miesięcznie zostałoby kilkadziesiąt złotych, ale dużo więcej do komunikacji publicznej musiałaby dopłacać gmina. Pomysł ten poparło prawie 60 proc. ankietowanych. Z kolei zdaniem burmistrza – na próbę – I strefa powinna objąć większą część miasta.
Piotr Chmielewski

tagi:    linie autobusowe    Metro Kabaty

Komentarze
nick: Mieszkaniec,     2017-12-08   18:13:28
Według mnie powinni skierować 742 do Kabat, głównie ze względu na łatwą możliwość dojechania z dużej części miejsc Warszawy na Kabaty. Wyraźnie ułatwiłoby to ludziom powroty. 742 i tak jeździ bardzo rzadko więc dodatkowe wpasowanie się w kursy 710,724 żeby dojechać do przystanku "Korbońskiego" będzie stanowiło kolejne utrudnienie dla pasażerów, którym i tak już nie mało zajmują podróże komunikacją miejską. Gmina Konstancin myśli głównie o sobie, ale czemu się jej dziwić skoro burmistrz Góry Kalwarii nie raczył nawet urządzić jakichkolwiek konsultacji społecznych...

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· 20-latkowi trzeba atrakcji
· Gmina odda klucze do prawie 70 mieszkań
· Mniej gałęzi, więcej światła
· Leć, wysoko leć!
· Samochód jako... próg spowalniający
· Wierzchem za lisem
· Prezenty dla „Jedynki” z okazji 100. urodzin
· Tężnia, nasz skarb
· Wszyscy jesteśmy biegaczami świętego
· Liceum z nową halą i patronem
· Wszystko jest tu inne
· Nie każdy może być listonoszem
· Imprezy minęły, opony zostały
· Uczniowie z Jazgarzewa odwiedzili kraj Hamleta
· Chatka jak z żurnala
· Czyszczą drzewa w centrum miasta
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Uhonorowano zasłużonych mieszkańców
· Nie dożył, by odebrać należne podziękowanie
· Będzie jaśniej i bezpieczniej
· Kiedy odbudują dworek Chełmońskich?
· Wypożycz i jedź razem z maluchem
· 40 lat gminnego przedszkola
· Uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości
· Człowiekowi od najtrudniejszych zadań
· Spacer śladami „ludzi wolności”
· Tory rowerowe z opóźnieniem
· Hala na miarę XXI wieku
· Otwarto przedszkole w Otrębusach
· Ostrzelał szkołę i poszedł spać
· Adres dobry i dla emerytów, i dla wielbicieli świata wirtualnego
· Czy uda się zagrać pierwszy mecz w 2019?
· Tędy przeszła Warszawa
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest