Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 grudnia 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 grudnia 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 grudnia 2017 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 695), 2017-11-17
Górka znów dała w kość biegaczom

GÓRA KALWARIA Białorusin Ilya Slavenski w cuglach wygrał niedzielne jubileuszowe 25. Biegi Niepodległościowe. Wśród kobiet ton wyścigowi nadały siostry Marta i Monika Jusińskie – zdobywczynie pierwszego i trzeciego miejsca

Co ciekawe, 23-letnia Marta Jusińska z Ursynowa wygrała na głównym dystansie (5 km) kalwaryjskich Biegów Niepodległościowych po raz trzeci z rzędu. Jednak tym razem miała z kim konkurować. Druga linię mety przecięła Aneta Schumik z Białorusi (obecnie mieszkająca w Puławach).
Zwycięzca w kategorii mężczyzn, Ilya Slavenski, zdradził nam, że chciałby pozostać na stałe w naszym kraju i stara się o Kartę Polaka. Pracownik podpoznańskiej firmy jest pierwszym cudzoziemcem, który wygrał kalwaryjski bieg. Kiedyś był maratończykiem, ale jego karierę przerwała kontuzja. Na podium stanęli jeszcze Andrzej Wojtczak, 21-latek z Osuchowa (był drugi) oraz Łukasz Więckowski z Warki (22 lata).

Lipkowska wykańcza
W biegu głównym wystartowało około 170 zawodników (wydano 200 numerów startowych). Lwią część stanowili amatorzy, a nawet debiutanci jeśli chodzi o biegi uliczne. Wszyscy, solidarnie, łącznie ze zwycięzcami, narzekali na podbieg na ul. Lipkowskiej. – To chyba najcięższy bieg uliczny na Mazowszu, ul. Lipkowska wykańcza. Niektórzy wątpili, że dotrą do mety, ale inni biegacze ich wspierali – komentował Arkadiusz Strzyżewski, wicestarosta i uczestnik biegu. Nie był jedynym samorządowcem na trasie. Z ostatnim numerem 200 dystans pokonała Aleksandra Fedynicz-Komosa, wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Górze Kalwarii. Na końcowych kilkuset metrach towarzyszyli jej byli uczniowie. – Nie wystartowałam, żeby się ścigać. Biegłam w intencji ojczyzny – oznajmiła z uśmiechem.
Bieg zamknęła rodzina Dziewońskich z Piaseczna – Michał, Malwinka i Marcel. Nie narzucali szybkiego tempa, by dotrzymywać kroku zrzucającej wagę Grażynie Krawczyk. – Górka mnie pokonała – przyznała kobieta.
Niedzielna impreza była dobrą okazją, aby zacząć przygodę z bieganiem. Mariusz Turek z Góry Kalwarii trenował od wiosny. – Dziś to był mój pierwszy poważny sprawdzian. Cieszę się, że go zdałem – przyznał. Z krzykiem triumfu metę pokonał Konrad Zwierzyński z pobliskiej Karoliny. – Wczoraj biegłem w Warszawie, dziś tu, żeby podziękować za to, że żyjemy w wolnym kraju – przekonywał. Karolinę reprezentował też po raz pierwszy w Biegach Niepodległościowych jej sołtys Paweł Krasowski. – Było ciężko. Systematycznie pływam, ale to mi dziś nie pomogło – stwierdził. Mimo 65 lat pierwszy raz Święto Niepodległości uczcił biegnąc Roman Łada, mieszkaniec miasta. – Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć uprawiać sport – poradził. Anna i Daniel Głodek z Góry Kalwarii finiszowali trzymając się za ręce. Po raz pierwszy pokonali 11-listopadowy dystans razem. Z kolei Andrzej Suwald z Ursynowa przebiegł 5 km ciągnięty przez kundelka Nikę. – Startujemy razem tam, gdzie się da. Biegaliśmy już także po pustyniach i górach – pochwalił się.
Wyjątkowym gościem w niedzielę był Czesław Nowakowski z Warszawy. Przez 9 lat przebiegł 60 maratonów na całym świecie, mimo że 15 lat temu miał zawał serca i przeszedł operację wszczepienia by-passów.
– Do Góry Kalwarii sprowadza mnie sentyment do tych okolic – przyznał.

Biegaliśmy po ulęgałkach
Przed biegiem głównym o puchary walczyło ponad 400 uczniów przedszkoli i szkół. Zanim stanęli na linii startu, tradycyjnie złożyli wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. – Poprzez rywalizację sportową złożycie hołd tym, którzy za naszą wolność oddawali krew, a często życie – mówił do dzieci burmistrz Dariusz Zieliński.
Jubileuszowa edycja biegu zachęcała do wspomnień. Ćwierć wieku temu startował w nim Mirosław Wiśniewski, który dziś pomaga organizować zawody. – Wtedy to była jedna z niewielu takich imprez w okolicy, mało dorosłych biegało. Patronowali jej olimpijczycy Irena Szewińska, Zdzisław Krzyszkowiak czy Zygmunt Smalcerz – wraca pamięcią. Renata Paradowska, trzykrotna mistrzyni Polski w biegach, również lata temu szlifowała swoją formę w Górze Kalwarii. Pamięta jak przed laty trasa Biegów Niepodległości wiodła po ścieżce zasypanej ulęgałkami. – Cieszę się, że teraz biega dużo więcej młodzieży. Serce rośnie – mówi piaseczyńska trenerka.
W przyszłym roku kalwaryjskie biegi 11-listopadowe będą inne. Jak zapowiada Paweł Maciejewski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Górze Kalwarii, staną się one częścią akcji Bieg Stulecia. W 100 miastach Polski o tej samej porze wystartuje 100 biegów na 10 km z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Podczas wszystkich imprez uczestnicy otrzymają jednakowe koszulki i medale. Imprezie patronował Kurier Południowy i Piasecznonews.pl.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Radnych będzie można oglądać na youtubie
· Opłatek i ciasto z seniorami
· Kradną samochody na potęgę!
· Papiery krążą, dzieci czekają
· Dobre chęci są, brakuje pieniędzy
· Wojewoda narzucił nazwy ulic
· Targowisko w nowej odsłonie
· Koperty, które trafią do lodówki
· Jeśli tańsze bilety ZTM, to w całej gminie?
· Turniej Maszyn Wiatrowych pod okiem ministra
· Dunikowskiego będzie na razie równana
· Mieszkańcu, segreguj solidniej i sięgnij głębiej do portfela
· Co kryją okoliczne nazwy
· Ciepły kiermasz w chłodnej aurze
· Wjechała wprost pod tira
· „Bukaciak” na 25 lat za kraty
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Gminy otwierają swoje ślizgawki
· Zainwestują w szpital „na Wrzesinie”
· Szczątki ludzkie upamiętni grobowiec
· Przeciąć reklamowy chaos
· Żegnajcie, rowery, do wiosny
· Bliżej do Dalekiej
· System da wiedzę i oszczędności
· Adamowizna przesądzi o losach inwestycji
· Robiąc zakupy, uważaj na karę
· Zamknęli narkotykową „hurtownię”
· Dzieci poznały ministra i... czad
· Idą święta, bądźmy razem
· Spiszą piec i zajrzą do składu opału
· 175 kg rzepaku w nagrodę
· Nie tylko lotnisko, ale i nowe miasto?
· Małżeństwa na medal
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2017  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest