Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 692), 2017-10-27
Śmieciowa drożyzna

POWIAT To już pewne, mieszkańcy Konstancina-Jeziorny zapłacą za odpady sporo więcej. O ile, to się okaże w przyszłym tygodniu. Znacznej podwyżki próbują uniknąć też włodarze Góry Kalwarii, a ręce zacierają władze Prażmowa

Kiedy urzędnicy magistratu w Górze Kalwarii kilka tygodni temu otworzyli oferty dwóch firm zainteresowanych wywozem odpadów z terenu gminy w latach 2018-2020, złapali się za głowy. Obydwa przedsiębiorstwa wyceniły swoje usługi prawie 2,5-krotnie drożej niż trzy lata temu! Samorząd gminy ocenił, że w najbliższych trzech latach za wywóz śmieci zapłaci w sumie 11,7 mln zł (o 3,6 mln zł więcej niż obecnie), podczas gdy spółki chcą prawie 20 mln zł. – To dla nas duży ból głowy, ponieważ warunki przedstawione przez firmy biją w mieszkańców – komentuje burmistrz Dariusz Zieliński. – Niestety, my nie mamy ruchu. Kwotę, którą zapłacimy przedsiębiorstwu, musimy zebrać od mieszkańców.
Aby uniknąć drastycznej podwyżki opłaty śmieciowej, urzędnicy ratusza unieważnili pierwszy przetarg i rozpisali kolejny, ale już ze znacznie skromniejszymi oczekiwaniami. Skrócili termin umowy do 31 marca 2019 roku i zrezygnowali z dodatkowych udogodnień dla mieszkańców, o które ci prosili. – Moglibyśmy próbować jeszcze obniżyć koszty, zmniejszając częstotliwość wywozu odpadów – argumentuje burmistrz. – Jednak dla mnie jest to nie do przyjęcia, bo wpłynęłoby zdecydowanie na jakość życia mieszkańców. Gdzie gromadziliby u siebie kolejne worki z odpadami.
Ile mieszkańcy gminy Góra Kalwaria zapłacą za śmieci po nowym roku, dowiemy się w drugiej połowie listopada. Na pewno nie będzie to już przystępna stawka 9,5 zł za odpady segregowane.

Ceny szybują ku górze
Wydawało się, że wprowadzenie podwyżki będzie miał już za sobą samorząd Konstancina-Jeziorny. Tu także najtańsza oferta firmy komunalnej była przeszło dwa razy wyższa niż poprzednio. Dlatego od nowego roku – zgodnie ze środową uchwałą rady miejskiej – opłata śmieciowa miała podskoczyć z 10 do 17 zł za osobę (przy prowadzonej segregacji) oraz z 15 do 28 zł (dla osób, które nie segregują). Jednak radni nie doszli do porozumienia w sprawie stawek. – Chcemy, żeby mieszkańcy segregujący odpady płacili o kilka złotych mniej, a więcej oddający zmieszane – mówi radny Włodzimierz Wojdak.
– Te stawki wyliczyliśmy przy założeniu, że tylko 10 proc. mieszkańców nie będzie prowadziło segregacji odpadów. Dziś jest to 27 proc. – tłumaczy burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Spodziewamy się, że przy tak dużej różnicy cen więcej mieszkańców zdecyduje się na segregowanie.
W poniedziałek burmistrz ma przedstawić radnym kilka wariantów rozwiązania sytuacji.
O to dlaczego firmy komunalne aż tak bardzo podniosły ceny zapytaliśmy Leszka Zagórskiego, dyrektora w firmie Lekaro, która obsługuje i będzie obsługiwała w najbliższych trzech latach gminę Konstancin-Jeziorna. Jak przekonuje, przyczyn drożejących usług przedsiębiorstw wywozowych, jest kilka. – Od początku roku pięciokrotnie wzrośnie płacona przez nas urzędowi marszałkowskiemu opłata za korzystanie ze środowiska, która dotyczy prawie 50 proc. masy odbieranych odpadów – tłumaczy. – Rosną również koszty segregacji odpadów, ponieważ musimy odzyskiwać coraz więcej surowców wtórnych, co wynika z wymagań Unii Europejskiej. Największy jednak wpływ na cenę ma rozporządzenie ministra ochrony środowiska, ustanawiającego nowy system selektywnej zbiórki z podziałem na papier, plastik, szkło, odpady biodegradowalne i zmieszane. W konsekwencji w gminach, w których odbieraliśmy do tej pory odpady „suche”, „zmieszane” oraz szkło, po nowym roku będziemy odbierać o dwie frakcje więcej. Czyli wykonamy więcej kursów – dodaje.
Zdaniem Leszka Zagórskiego wpływ na cenę mają rosnące oczekiwania władz gmin, które chcą chociażby, aby niektóre odpady były odbierane częściej niż do tej pory.
Według mieszkańca Andrzeja Bugalskiego, przy tak szybko rosnącej opłacie śmieciowej gminy powinny rozważyć ich różnicowanie. – To niesprawiedliwe, że emeryt, który wystawia przed bramę 3-4 worki rocznie odpadów zielonych ma płacić tyle samo, co właściciel ogromnej posesji oddający co kilka tygodni po 20-30 worków – uważa.

W Prażmowie dopłacają dla zachęty
Na problemy w sąsiednich gminach ze spokojem patrzą władze gminy Prażmów. Im udało się podpisać trzyletnią umowę na wywóz odpadów w połowie zeszłego roku, zanim firmy komunalne zaczęły śrubować swoje oczekiwania cenowe. – Stawki opłat 11 i 19 zł będą obowiązywały u nas do połowy 2019 roku – zapowiada wójt Sylwester Puchała. – Dobrze, że podpisaliśmy umowę na trzy lata.
W Prażmowie, dla zachęcenia mieszkańców do segregacji, gmina dopłaca co miesiąc złotówkę do wnoszonej przez nich opłaty. W tej gminie papier, szkło, plastiki i inne odpady oddzielane są do osobnych worków na 70 proc. posesji.

Piotr Chmielewski

tagi:    wywóz odpadów

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Podwyżka dla nauczycieli odłożona
· Przedwyborczy spór o herb
· Spotkanie z kandydatami na burmistrza
· Ich już na pewno nie zobaczymy w radzie
· Wystartował wyborczy wyścig
· Po 15 latach fora ze dwora
· To ma być tama dla blokowisk
· Skwer prawie gotowy. Prawie...
· Gmina zamyka drzwi deweloperom
· Burza mózgów na Nadarzyńskiej
· Wójt wybrał powiat
· Gmina próbuje pozyskać mleczarnię
· Załatwisz w ratuszu to, co w starostwie
· Wyścig z czasem w nowej Chatce
· Los wójt w rękach prokuratury
· Odpalili kampanię, zanim wyścig ruszył
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
· Zanim ruszy budowa superlotniska
· Willa Millera w nowej odsłonie
· Dariusz Zwoliński nowym wójtem Nadarzyna
· Miasto dostało 2 miliony na żłobek
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest