wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 687), 2017-09-22
Innowacyjna galeria z nową siedzibą
GRODZISK MAZOWIECKI Mieszkańców cieszy, że Publiczne Ognisko Plastyczne ma wreszcie nową siedzibę. To zaledwie jedenasta tego typu placówka w Polsce
Do grona zacnych wykładowców Publicznego Ogniska Plastycznego (POP) na przestrzeni swojej blisko 70–letniej historii należeli m.in. Tadeusz Łapiński, Aleksander Turek czy Jan Skotnicki (ten ostatni był dawniej dyrektorem placówki, a obecnie jest jej patronem). Wcześniej przestrzeń dla tego rodzaju sztuki mieściła się m.in. w Willi Radogoszcz, na poddaszu Dworku Skarbków i w drewnianej willi przy ul. Kilińskiego. Jednak wszystkie te obiekty nie gwarantowały komfortu ani zwiedzającym, ani pracownikom.
Warunki trochę się zmieniły, gdy galerię na kilka lat przeniesiono do Domu Rzemiosła. I choć pracownicy mają ogromny sentyment do tamtego miejsca, to jednak nowa siedziba przy ul. Żyrardowskiej jest o niebo lepsza, znacznie przestronniejsza (w poprzedniej siedzibie rezydowano na zaledwie 120 m kw., a obecnie jest to aż 300 m kw.), ponadto znajduje się w niej pracownia ceramiczna ze specjalnym piecem.
Inspiracją do przeniesienia POP stała się podróż lokalnych włodarzy do Weiz, miasta partnerskiego Grodziska Mazowieckiego, gdzie doceniono prace utalentowanych naszych twórców i po raz pierwszy była okazja do zobaczenia, jak takie pracownie wyglądają za granicą.
Dawniej w nowej siedzibie Ogniska mieścił się market z artykułami metalowymi, wcześniej zaś była tu słynna szkoła „samochodówka”. Poza tym organizatorzy zapewniają, że mimo współpracy z Willą Radogoszcz czy z ośrodkiem kultury w Podkowie Leśnej, chcą w dużej mierze organizować własne wystawy i realizować innowacyjne pomysły. Inauguracja nowej siedziby związana była jednocześnie z rozpoczęciem działalności Galerii Popkolor, a na pierwszą ekspozycję złożyły się wybrane prace wykładowców, którzy tworzyli w ognisku po 2002 roku.
Daria Głowacka