Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 684), 2017-09-01
Była prezes banku aresztowana!

LESZNOWOLA Zofia K.trafiła do aresztu na 3 miesiące. Ciążą na niej zarzuty narażenia Banku Spółdzielczego w Lesznowoli na wielomilionowe straty. - Ta pani traktowała bank jak prywatny folwark – mówi anonimowo jeden z przedstawicieli prowadzącej dochodzenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie

Saga związana z problemami Banku Spółdzielczego w Lesznowoli ciągnie się już od ponad 2 lat. Pod koniec kwietnia 2015 roku Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o ustanowieniu w placówce zarządu komisarycznego. Kilka dni później zawieszono radę nadzorczą, a członkowie zarządu zostali odwołani.

KNF idzie do prokuratury
W ubiegłym roku Komisja Nadzoru Finansowego powiadomiła Prokuraturę Regionalną w Warszawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Podczas analizowania dokumentów stwierdzono nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych BS w Lesznowoli. Ruszyło śledztwo, w które zaangażował się także wydział ds. odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego prokuratura ustaliła początkowo, że zarząd banku dopuścił się nienależytej staranności przy udzielaniu kredytów i monitorowaniu ich spłat. Jednak, jak się okazało, był to dopiero początek. W drugiej połowie maja zarzuty prokuratorskie usłyszały była wiceprezes banku Zofia W. oraz była prezes – Zofia K. Byłej wiceprezes zarzucono między innymi przywłaszczenie w ciągu kilku lat 900 tys. zł oraz tworzenie nieprawdziwej dokumentacji bankowej.
Zofia K. usłyszała natomiast zarzut próby przekupienia prokuratora, któremu chciała przekazać 200 tys. zł łapówki w zamian za umorzenie postępowania karnego, prowadzonego w sprawie nieprawidłowości w BS w Lesznowoli. Grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu była wiceprezes banku trafiła do aresztu tymczasowego, a była prezes została zwolniona za poręczeniem majątkowym i objęta dozorem policyjnym z zakazem opuszczania kraju.

Coraz poważniejsze zarzuty
- Cała sprawa ma złożony charakter, badane są wszystkie wątki dotyczące ujawnionego procederu, a także ustalana jest rola poszczególnych osób związanych ze stwierdzonymi nieprawidłowościami – informowała w maju rzeczniczka Prokuratury Regionalnej, Agnieszka Zabłocka–Konopka. 24 sierpnia na polecenie prokuratury funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji zatrzymali kolejne osoby mające związek z nieprawidłowościami, do jakich dochodziło w Banku Spółdzielczym w Lesznowoli. Uzyskany materiał dowodowy pozwolił na postawienie zarzutów aż 14 osobom, wśród których oprócz byłej wiceprezes i prezes są także byli członkowie zarządu banku, byli członkowie komitetu kredytowego banku i osoby pozostające z nimi w kontaktach towarzyskich. Zapytaliśmy, czy wśród zatrzymanych są także osoby związane z lesznowolskim samorządem. - Nie mamy takich informacji – mówi Agnieszka Zabłocka–Konopka.
Na zatrzymanych ciążą m.in. zarzuty udzielania kredytów osobom bez zdolności kredytowej oraz podrabiania dokumentacji bankowej. Była prezes banku Zofia K. usłyszała łącznie 15 zarzutów i trafiła na 3 miesiące do aresztu tymczasowego. Wcześniejszy zarzut dotyczący próby przekupstwa funkcjonariusza publicznego miał niejako charakter poboczny. Zarzuty, które była prezes usłyszała kilka dni temu dotyczą natomiast głównego nurtu sprawy. Prokuratura twierdzi, że była szefowa lesznowolskiego banku łamała prawo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Nie wiadomo jakie straty z tego tytułu poniosła placówka. Mówi się jednak o co najmniej kilku milionach złotych. Czyny zarzucane wszystkim podejrzanym zagrożone są karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. - Prowadzone przez prokuraturę śledztwo jest wielowątkowe i ma charakter rozwojowy - mówi Agnieszka Zabłocka–Konopka. - W tej sprawie nie można wykluczyć kolejnych zatrzymań.
Tomasz Wojciuk


Komentarze
nick: Jasio,     2017-09-04   10:34:47
To jeszcze nie jeden przekręt wyśpiewa p.Prezes oj dzieje się u nas w Lesznowoli oj dzieje
nick: Pyzdra,     2017-09-07   14:22:02
Sędziowie też traktują sądy jak prywatny folwark: http://pamietnikwindykatora.pl/2017/07/18/przekrety-sedziow-czesc-1/ i nie kryją się z tym, kiedy oni trafią do aresztu? W spoczynku immunitet dalej im przysługiwać będzie...
nick: krzywy ryj,     2017-09-30   00:12:05
ach te baby

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Zaniedbany plac zabaw
· Fajerwerki na powitanie ratusza
· Zgłębiali tajniki YouTube
· Po wojsku już tylko wspomnienia
· Kobiety ciągnie do madmaxa
· Burzenie ścian w miłej atmosferze
· Wchodząc tu, nos i oczy zostaw na zewnątrz
· Waleczność i poświęcenie to ich znak
· Porwani przez latawce
· Z koszeniem wału nigdy im się nie spieszy
· Piknikowa Krauzówka
· Pierwsza taka galeria
· Moto-Henryków podbił serca mieszkańców
· Huczne dziewięćdziesięciolecie
· W lipcu zaproszą do zakątka kultury
· Kosztowna naprawa fuszerki
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Oddział dla dzieci na miarę czasów
· Strażnicy tępią pijaków za kółkiem
· Aplikacja nie da zapomnieć
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Zatrzymać wilgoć niszczącą dworek
· Dotacja na samochód dla OSP Biskupice
· Dzień Dziecka inny niż wszystkie
· Wyróżnienie dla OSP w Nowej Wsi
· Pruszkowskie Wianki
· Pomóc Afryce, wybudować szkołę
· Wiedzą o policji tak dużo, że zasłużyli na hulajnogi
· Szkoła w Skułach będzie większa
· Rozpoczyna się drugi etap przebudowy Regulskiej
· Sto lat dla drugiego człowieka
· Centrum Kultury i Sportu pełną parą ruszy od września
· Superlotnisko – rząd zaczyna konsultacje
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest