Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 września 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 września 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 września 2017 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 683), 2017-08-25
Rok z komunikacją zastępczą

POWIAT GRODZISKI/POWIAT PRUSZKOWSKI Wielkimi krokami zbliża się najważniejszy etap przebudowy podmiejskiej trasy kolejowej z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy. Od pierwszej niedzieli września linia 447 zostanie całkowicie zamknięta

Inwestor - Polskie Linie Kolejowe tłumaczą, że celem wyłączenia żelaznej trasy na 12 miesięcy jest „przyspieszenie prac modernizacyjnych”.

Z Grodziska po torach dalekobieżnych
Pasażerowie w tym czasie będą mogli korzystać z przygotowanej przez przewoźników komunikacji zastępczej. Pociągi Kolei Mazowieckich (w relacjach ze Skierniewic, Żyrardowa oraz Grodziska Mazowieckiego) do Warszawy będą kursowały od Grodziska Mazowieckiego z pominięciem przystanków: Milanówek, Brwinów, Pruszków, Piastów, Warszawa Niedźwiadek, Warszawa Ursus, Warszawa Włochy, po torach dalekobieżnych.
Jest już gotowy rozkład jazdy tych pociągów, obowiązujący od 3 września do 14 października. W dni robocze, w godz. 5-8 przewiduje on kursy 13 składów z Grodziska do stolicy (w większości przez Warszawę Centralną). W pozostałej części doby pojadą przeciętnie 2 pociągi na godzinę, z wyjątkiem godzin 10–11 i 21–24, w których (także w dni wolne od pracy) w kierunku stolicy będzie odjeżdżał 1 pociąg na godzinę. W soboty i dni świąteczne z Grodziska Mazowieckiego będą kursowały po 2 pociągi na godzinę, poza wspomnianymi wyjątkami.
Z kolei na trasie Warszawa – Grodzisk Mazowiecki w godz. 13-20 w dni robocze przewidziano 21 pociągów (średnio trzy na godzinę). W pozostałych godzinach pojadą przeciętnie 2 pociągi na godzinę, z wyjątkiem godzin 3–4, 9–10, 12–13 i 22–24, kiedy z Warszawy Śródmieście w kierunku Grodziska Mazowieckiego będzie odjeżdżał 1 pociąg na godzinę. W soboty i dni świąteczne z Warszawy w kierunku Grodziska Mazowieckiego będą kursowały przeciętnie 2 pociągi na godzinę, poza godzinami 6–7, 9–12 i 21– 24, w których w kierunku Grodziska odjedzie 1 pociąg na godzinę.

„Zetki” zamiast pociągu
Wzmocnione zostaną autobusowe linie miejskie w Warszawie (m.in. 517, 127) oraz powstaną nowe linie. – Komunikacja autobusowa jest tak zaplanowana, aby każdy z pasażerów mógł na czas dojechać do punktu docelowego, nie odczuwając skutków zamiany środka transportu. W przypadku przepełnienia się jednego autobusu, automatycznie podstawiany będzie kolejny – informuje biuro prasowe PKP PLK.
Na trzon komunikacji zastępczej złoży się pięć linii autobusowych dedykowanych mieszkańcom Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Milanówka, Brwinowa i Piastowa: autobusy linii ZG (Warszawa – Grodzisk Mazowiecki) będą kursowały w dni robocze co 15 minut, a w dni świąteczne – co 30 minut i przejeżdżały w pobliżu przystanków kolejowych. Autobusy linii ZM (Milanówek – Grodzisk Mazowiecki) pojadą wahadłowo w dni robocze, w porach szczytu przewozowego co 15 minut. ZM umożliwi przesiadkę z autobusu do pociągu przejeżdżającego przez Grodzisk Mazowiecki po szynach dla składów dalekobieżnych. Linia ZB (Brwinów – Warszawa) będzie przyspieszona. W dni robocze autobusy odjadą z przystanków końcowych co 10 minut w szczycie przewozowym, w godzinach pozaszczytowych – co 15 minut, a w dni wolne od pracy – co 30 minut. Po południu w dni robocze co drugi kurs w kierunku Brwinowa będzie kierowany na drogę S2 i autostradę A2. Z kolei autobusy linii ZP (Pruszków – Warszawa), również przyspieszone, będą jeździły w dni robocze w szczycie przewozowym co 8 minut, a w godzinach pozaszczytowych i w dni wolne od pracy – co 15 minut. W przypadku realizacji kursów krótszymi autobusami 12-metrowymi częstotliwość w szczycie przewozowym zostanie zwiększona. Jeśli chodzi o istniejącą linię 717 z Piastowa do Warszawy, częstotliwość jej kursowania zwiększy się. W szczycie przewozowym autobusy będą odjeżdżały co 10 minut. W godzinach pozaszczytowych i w dni wolne od pracy – co 15 minut.

Po remoncie wygodniej i szybciej
W efekcie kompleksowych prac modernizacyjnych prowadzonych na linii 447 przebudowanych zostanie m.in. 9 peronów, powstaną dwa nowe przejścia podziemne (w Parzniewie i Brwinowie) oraz tunel dla samochodów w Pruszkowie, a nowe pruszkowskie osiedle zyska dodatkowy przystanek – Parzniew. Kolejarze wymienią na 22-kilometrowej trasie łącznie 43 km torów oraz 22 km sieci trakcyjnej, przebudują 7 mostów i wiaduktów oraz 5 przejść podziemnych. Wszystkie obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu robót pociągi do Grodziska Mazowieckiego pojadą szybciej – bo z prędkością 120 km/h. Dodatkowo nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym podniosą bezpieczeństwo przejazdu.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Więcej zielonego na Warszawskiej
· Bobry atakują drzewa przy Orężnej
· Muzeum inne niż wszystkie
· Bezdomne psy i koty trafią Na Paluch
· Wrak Race coraz popularniejszy
· Bulwar Haftka i deptak Seydla
· Gdy złote gody to za mało
· Energetyczna Kraina Jeziorki
· Sobota z kobietami sukcesu
· Jadąc na wystawę zgubiła obrazy
· Zawody kajakowe na Górkach Szymona
· Ruszyły maszyny po szynach ospale
· Piękna tylko z nazwy
· Dziś tron, jutro więzienie
· Józefosław pożegnał lato
· Wspierają samodzielność niepełnosprawnych
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Tłuczkiem zdewastował auto sąsiada
· Grunt to mądrze wybrać
· Innowacyjna galeria z nową siedzibą
· Karta dla lokalnych patriotów
· 4 mln zł na remont szpitala
· Superlotnisko na jednej dziesiątej gminy
· Akademia Legii ma wystartować w 2019 roku
· Rodzinne polowanie na krówki
· Amfiteatr i kule z kamienia
· Listonosz z lepkimi rękami
· Festyn dożynkowy z Rybińskim
· Czy będzie wielka niespodzianka
· Rozpoznajesz go? Dzwoń
· T.Love zagra na Dniach Brwinowa
· Pasywna hala dla aktywnych
· Otwarto wypożyczalnie rowerów
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2017  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest