wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 675), 2017-06-30
Spływanie na ekranie
KONSTANCIN-JEZIORNA/GÓRA KALWARIA Wisła będzie pierwszą rzeką w Europie, którą będzie można podziwiać bez wychodzenia z domu. Pierwsze zdjęcia Street View rzeki wykonano na wysokości gmin Góra Kalwaria i Konstancin-Jeziorna
Zdjęcia do tej pory kojarzone z samochodem przemieszczającym się po mieście, tym razem są robione za pomocą specjalnego plecaka Google Trekker z łodzi, która przepłynie przez Polskę. – Wisła jest wyjątkowa, projekt ma pokazać piękno i naturalność tej rzeki – mówi Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska, która zainicjowała fotografowanie Wisły.
Google Street View to dodatkowa funkcja Map Google, która zawiera panoramiczne zdjęcia i pozwala użytkownikom na wyświetlanie wybranych części miasta. Google Trekker posiada 15 aparatów, każdy skierowany jest w innym kierunku, co pozwala wykonywać panoramy 360 stopni. Jakość zdjęć jest tak wysoka, że wirtualny rejs jest bardzo rzeczywisty, a oglądający mapy Street View będą mogli poczuć się jak podczas prawdziwego spływu rzeką. Dzięki temu każdy, na całym świecie, kto skorzysta z map będzie miał okazję zobaczyć Wisłę i jej przyrodę. – Fotografie Wisły będą dostępne już za kilka tygodni – zapowiada Olga Walentynowicz z WWF Polska.
– Już teraz można na przykład wybrać się na wirtualny spływ po największych rzekach: Amazonce pośrodku dżungli, czy rzece Kolorado i Wielkim Kanionie. Dla akcji takich jak ochrona rzeki Wisły WWF Polska to najlepsze narzędzie do pokazania całemu światu jak piękne rzeki mamy w Polsce i szansa, aby zachować ten wyjątkowy widok dla kolejnych pokoleń – mówi Piotr Zalewski z Google Polska.
Akcja robienia zdjęć rozpoczęła się dwa tygodnie temu na środkowym biegu Wisły, czyli w Warszawie i okolicach, fotografowano rzekę na odcinku Góra Kalwaria - Warszawa – Modlin. Przy robieniu tych zdjęć obecny był aktor Marcin Dorociński, ambasador Fundacji WWF Polska. W sumie WWF obfotografowała pięć odcinków rzeki (również obok Krakowa, Włocławka i Torunia) o łącznej długości 300 km. Organizatorzy akcji zapewniają, że jeżeli projekt okaże się sukcesem, w przyszłości sfotografują całą rzekę - od Baraniej Góry do Zatoki Gdańskiej.
Rok 2017 został ogłoszony na mocy Uchwały Sejmu Rokiem Rzeki Wisły, dlatego właśnie w ostatnich miesiącach o królowej polskich rzek mówi się coraz głośniej. Projekt Google Street View na Wiśle to kontynuacja największej ekologicznej akcji na świecie Godzina dla Ziemi WWF, która w tym roku w Polsce poświęcona była właśnie Wiśle. Nadal każdy dorosły Polak, który chce pomóc ocalić Wisłę, może podpisać się pod petycją przeciwko jej dewastacji na stronie godzinadlaziemi.pl.
PC