Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 668), 2017-04-28
Małe modele, wielka pasja

12
GÓRA KALWARIA Tygodniami ślęczą z pęsetą w dłoni w domowym zaciszu budując miniaturowe światy. W sobotę pokazali swoje dzieła na wystawie w Ośrodku Kultury. I zachwycili

Nad rzeką z żywicy rozpościera się most kolejowy z tworzywa. Za chwilę z gwizdem przejedzie po nim wyładowany pasażerami pociąg z logo InterCity na wagonach. Hałas nie robi wrażenia na wędkarzach i plażowiczach, którzy poniżej przęseł leniwie spędzają czas. Więcej osób ogląda przepływającą między filarami barkę z napisem Góra Kalwaria. Ten obraz to zaledwie ułamek makiety, którą w domu stworzył 70-letni Stanisław Niziński z Tomic.

Marzy mi się miasto
Nad miniaturowym światem pan Stanisław pracuje od czterech dekad, stale coś poprawia i ulepsza. Samochodziki ciężarowe lub strażackie jeżdżą u niego po drogach jak zaczarowane. Jest tu prawie wszystko: zielona trawa, drzewa, jak prawdziwe, wiadukt identyczny, jak ten na ul. Pijarskiej w Górze Kalwarii, piaskarnia, rowerzysta, a nawet owieczki z pasterzem. – Rodzina mówi, że mam hopla – śmieje się pan Stanisław. Codziennie wieczorem zasiada w swoim królestwie, by budować i kleić. Potrafi tak do godz. 3 nad ranem. Cztery godziny później wstaje do pracy w firmie transportowej. – Podziwiam męża, że robi to wszystko z drobnych elementów, ale mnie tym nie zaraził. We wszystkich pomieszczeniach domu mam tego pełno. Jednak wolę, żeby Stanisław miał taką pasję, niż gdyby miałby gdzieś chodzić – mówi pani Maria, żona modelarza.
Dwa razy do roku hobbysta z Tomic wyjeżdża na wystawy w Poznaniu i niemieckim Lipsku, żeby poznać nowości i porozmawiać z podobnymi sobie pasjonatami. W sobotę do Ośrodka Kultury, w busie, przywiózł tylko część makiet. Marzy mu się jeszcze budowa miniaturowego miasta. – To jest wszystko czasochłonne i zaczyna mi już brakować miejsca w domu – przyznaje.

Budowa statków uspokaja
Historia Ryszarda Lutomirskiego jest zupełnie inna. Do emerytury był prawnikiem. Wkrótce przed zakończeniem pracy przeprowadził się do Góry Kalwarii, gdzie kupił dom. I w nim zaczął spełniać swoje marzenia, czyli budować modele statków. Tak powstały w skali 1:250: transatlantyk Tytanik, podwodny U-boot 96, pancernik Bismarck i piękna, największa w XVIII wieku fregata Santisima Trinidad. – Kupuję instrukcję, wiązkę listewek i sznurek do olinowania. Wszystko trzeba dociąć, skleić i pomalować, trwa to nawet pół roku. Należy być przy tym cierpliwym, a ja jestem cholerykiem. Jak bywam wkurzony, zaczynam dłubać i się uspokajam – tłumaczy 68-latek. Dodaje, że jego przykład pokazuje, iż nigdy nie jest za późno „na taką frajdę”.
Dużo skromniejszą ekspozycję zaprezentował w sobotę Sławomir Stróż, ale nie mniej ciekawą. Wzorując się jedynie na rysunkach książkowych zbudował chińską dżonkę rybacką pomniejszoną w stosunku do oryginału 120-krotnie.

Następny będzie dron
Goście wystawy podziwiali również modele śmigłowców (latających) Adama Piekarniaka oraz wiele samolotów wykonanych w kalwaryjskiej modelarni przy ul. Pijarskiej 1A. Od 20 lat mistrzem w niej (i organizatorem trzeciej już wystawy) jest Arkadiusz Orliński. – Zazwyczaj po wystawie do naszego warsztatu przychodzą 2-3 nowe osoby, żeby rozpocząć przygodę z budową modeli – opowiada. Pan Arkadiusz sam zaczynał przygodę z małymi samolotami jako mały chłopiec. – Zobaczyłem kiedyś latający model i powiedziałem, że też chcę coś takiego mieć i zbudować. Uczyłem się wszystkiego z książek i gazet – wspomina. Jednym z nowicjuszy w modelarni (która zaprasza od wtorku do piątku w godz. 16-20) jest 12-letni Wiktor Józefowicz. W sobotę pomagał dzieciom wykonać najprostsze modele latające – tzw. rzutki. – Zrobiłem już większą rzutkę, która jest bardziej jak latawiec i potrafi poszybować na kilkadziesiąt metrów. Następny będzie dron z kamerą – zdradza swoje plany chłopiec.
Podczas imprezy można było również wcielić się w pilota najróżniejszych samolotów. Oczywiście, na symulatorze.
Piotr Chmielewski

tagi:    wystawa modeli

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wymiana dóbr wszelakich
· Gmina prosi o cierpliwość
· Uniknąć szkolnego armageddonu
· Skargi rodziców odniosły skutek
· Siedlisko bobrów podzieliło mieszkańców
· Nie podwyższam, tylko równam
· Nie chcą bloków obok spokojnego osiedla
· Na rekreację tylko amfibią
· W busie jak w beczce ze śledziami
· Eksmisja XXL. Starocie za bramę
· Seniorzy wywracają się przed szpitalem
· Nietrafiony zarzut śledczych?
· Zatkał odpływ ze stawu i jest awantura
· Sprzątanie Jeziorki. Wśród śmieci... manekin
· Zalewa Skolimów. To efekt zaniedbań?
· Remont drogi. Odcięci na rok!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
· Kultura jazdy a rondo Królewska
· Błyskawiczna pomoc
· Pogorzelcy potrzebują pomocy
· Festiwal Otwartych Ogrodów
· Wspólna uprawa warzyw? Czemu nie!
· Przyszłość wójta i rady w rękach mieszkańców
· Na majówkę, na żaglówkę
· Linia 400 kV – nowe otwarcie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest