Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 666), 2017-04-14
28 maja: referendum w Konstancinie

KONSTANCIN-JEZIORNA Mieszkańcy w głosowaniu wyrażą opinię, czy gmina Konstancin-Jeziorna powinna być włączona do nowo projektowanej metropolii warszawskiej

Uczestnicy referendum otrzymają karty z pytaniem: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna”. Na odpowiedź „tak” czy „nie” 28 maja uprawnieni będą mieli czas od godz. 7 do 21.

Inicjatywa 15 radnych
Rada miejska przyjęła w poniedziałek niemal identyczną uchwałę, jaką wcześniej przegłosował samorząd Legionowa. Skorzystano z tego wzoru, ponieważ wojewoda nie uchylił legionowskiej uchwały w trybie nadzoru (co zrobił natomiast z uchwałami rad Warszawy i Podkowy Leśnej).
W jej rezultacie pod koniec marca mieszkańcy Legionowa jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko włączeniu ich gminy w skład „wielkiej Warszawy”. Utworzenie nowego powiatu obejmującego stolicę i 32 gminy wokół niej przewiduje projekt ustawy, który pod koniec stycznia wnieśli do sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości z Jackiem Sasinem na czele.
– W ostatnim zdaniu stanowiska, w którym 8 lutego wyrażaliśmy nasze zaniepokojenie w sprawie ustawy metropolitalnej zapowiedzieliśmy, że w przypadku dalszego procedowania projektu, odwołamy się do głosu mieszkańców. Z informacji, jakie mam, mimo protestu kilkudziesięciu gmin okołowarszawskich, projekt ustawy został skierowany do komisji sejmowej – powiedział na wstępie poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej jej przewodniczący Andrzej Cieślawski.
Zwołanie sesji w sprawie wyznaczenia daty poparło 15 z 21 radnych. W poniedziałek zaproponowana przez nich uchwała została podjęta jednogłośnie. Przed głosowaniem radni wyrażali poparcie dla referendum. – Moim obowiązkiem jako radnej jest danie mieszkańcom prawa wypowiedzenia się – oświadczyła Izabela Skonecka.
– Przeciwko tej uchwale nie może być nikt, a w referendum każdy ma prawo się wypowiedzieć – stwierdził Włodzimierz Wojdak, jeden z radnych, który nie podpisał się pod wnioskiem o zwołanie poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej.

Myśleć, a nie papugować
Jadwiga Magdziarz zastanawiała się głośno, czy to aby „nie przedwczesna decyzja”. Pytała też, ile referendum będzie kosztowało i skąd ratusz weźmie pieniądze na ten cel. W odpowiedzi burmistrz Kazimierz Jańczuk poinformował, że przewidywany koszt przeprowadzenia głosowania wyniesie 52 tys. zł. Kwota ma pochodzić z tzw. rezerwy ogólnej w budżecie.
Na sesji wywiązała się dyskusja na temat ewentualnych, drobnych zmian w treści uchwały. Zdaniem Cezarego Żeglińskiego zawiera ona merytoryczne nieścisłości. – Powinniśmy myśleć, a nie tylko papugować – tłumaczył swoją ocenę. Ostatecznie jednak Andrzej Cieślawski nie pozwolił na żadne zmiany w uchwale z obawy, by wojewoda nie uznał poprawek za pretekst do jej uchylenia. Podczas sesji szef rady zapowiedział, że jeśli mimo wszystko wojewoda uzna uchwałę za nieważną, kolejny wniosek o przeprowadzenie referendum w Konstancinie zgłoszą mieszkańcy. – Mam wyraźne informacje, że taką inicjatywę poprze około 500 osób – stwierdził Cieślawski.
Przewodniczący stwierdził też, że być może rządzący zignorują wyniki gminnych referendów. – Ale wtedy będą musieli wziąć na siebie polityczną odpowiedzialność. Wyborcy ich za to rozliczą – oznajmił.
Wiceprzewodnicząca Alfreda Konopka przed głosowaniem apelowała, aby radni zaangażowali się w swoich środowiskach do zachęcenia mieszkańców do udziału w głosowaniu. – W ostatnim referendum, jakie organizowano w naszej gminie wzięło mało osób – zauważyła.
Tymczasem konstancińskie koło Prawa i Sprawiedliwości od kilku dni prowadzi konsultacje na terenie miasta, podczas których zainteresowani są zapoznawani z założeniami projektu ustawy posłów partii Jarosława Kaczyńskiego.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Podwyżka dla nauczycieli odłożona
· Przedwyborczy spór o herb
· Spotkanie z kandydatami na burmistrza
· Ich już na pewno nie zobaczymy w radzie
· Wystartował wyborczy wyścig
· Po 15 latach fora ze dwora
· To ma być tama dla blokowisk
· Skwer prawie gotowy. Prawie...
· Gmina zamyka drzwi deweloperom
· Burza mózgów na Nadarzyńskiej
· Wójt wybrał powiat
· Gmina próbuje pozyskać mleczarnię
· Załatwisz w ratuszu to, co w starostwie
· Wyścig z czasem w nowej Chatce
· Los wójt w rękach prokuratury
· Odpalili kampanię, zanim wyścig ruszył
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
· Zanim ruszy budowa superlotniska
· Willa Millera w nowej odsłonie
· Dariusz Zwoliński nowym wójtem Nadarzyna
· Miasto dostało 2 miliony na żłobek
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest