Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 maja 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 maja 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 maja 2017 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 665), 2017-04-07
Następny film zrobimy w Tarczynie

TARCZYN Premierowy pokaz filmu „Ostatnia szansa”, do którego scenariusz napisał tarczynianin Krzysztof Sekuła, cieszył się tak dużą popularnością, że trzeba było zorganizować w weekend dwa seanse

– Tarczyn tym filmem żyje – przekonywały nas panie Monika i Anna. Obie przyszły w piątkowy wieczór do ośrodka kultury, aby znaleźć się w gronie około 200 osób, które jako pierwsze w mieście zobaczą „Ostatnią szansę”. – Znamy Krzysztofa Sekułę z Biedronki. Wyróżnia się wśród pracowników marketu. Jest sympatyczny, zawsze porozmawia, zażartuje i zaraża energią. Gdy wychodzi się ze sklepu, buzia sama się śmieje – opowiada pani Monika. – Wiemy, że pisze scenariusze filmowe i kibicujemy, aby udało mu się zaistnieć.

Rozmawiając wyłapuję dialogi
Czy można zrealizować profesjonalny, 45-minutowy film mając tylko pomysł i dużo chęci? Jak się okazuje – tak. Początkowo Jakub Grad, pochodzący z Jędrzejowa student, pomyślał, że nakręci 5-minutowy film, który zamieści w internecie. Przy okazji chciał pomóc chorym na białaczkę i wypromować młodych filmowców. – Lubię filmy dające ludziom do myślenia – mówi. Jednak kiedy zabrał się za pisanie scenariusza, zwątpił w swoje możliwości. Szukając pomocy za pośrednictwem portalu społecznościowego poznał Krzysztofa Sekułę z Tarczyna. – Krzysiu ujął mnie swoją skromnością – opowiada Grad. Scenarzysta przekonał go do zrealizowania dłuższej produkcji.
– Kiedyś próbowałem zrobić film w Tarczynie, ale nie udało mi się. Potem zacząłem pisać wiersze, piosenki i scenariusze – mówi 37-letni Sekuła. Pracując w Biedronce poznaje mnóstwo ludzi. – Rozmawiam z nimi, zawsze staram się być miły i uśmiechnięty. W ten sposób wyłapuję dialogi do scenariusza. Notuję je w głowie i potem przelewam na papier – zdradza.
W „Ostatniej szansie”, która opowiada o dziewczynie chorej na białaczkę, o miłości oraz nieumiejętności dogadania się z rodzicami, zawarł sceny ze swojego życia. – To właściwie moja młodość, chciałem oddać w filmie młodzieńczą wrażliwość – tłumaczy. W piątek nie krył wzruszenia i łez po premierze filmu, bo tak jak jeden z głównych bohaterów stracił ojca.

Paczka wspaniałych ludzi
Przed i po premierze filmu było bardzo wesoło, bo ekipa dziękując darczyńcom opowiadała, w jaki sposób film powstawał przez dwa tygodnie zeszłorocznego lipca. Sprzęt udało się wypożyczyć za pieniądze uzyskane od prywatnych sponsorów i samorządów (m.in. Tarczyna). Osoby, które wsparły produkcję, przenocowały filmowców, żywiły ich, a także przekazały nieodpłatnie wnętrza potrzebne do ujęć. Inni pomocnicy za darmo zrobili stronę internetową filmu i wyprodukowali plakaty. Kamerzyści, dźwiękowcy i aktorzy pracowali za darmo. – Jesteście nie ekipą, ale paczką wspaniałych ludzi. Za 10 tys. zł zrobiliśmy film, który w normalnych warunkach kosztowałby 100 tys. zł – mówił Grad w piątek. Krzysztof Sekuła postarał się, aby w budzącej najwięcej sympatii widzów roli został obsadzony Robert Martyniak, aktor z Tarczyna. – Denerwowało mnie, że Robert włóczył się po castingach i nigdzie go nie wybierali, bo a to za niski, a to inny. Kiedyś mu obiecałem, że zrobię z nim film i tak się stało – stwierdza autor scenariusza.
„Ostatnia szansa” będzie teraz wysyłana na festiwale filmów krótkometrażowych. Jeśli zdobędzie nagrody, mają być one przekazywane na rzecz Fundacji Miśka Zdziśka pomagającej chorym dzieciom.
Krzysztof Sekuła już ma nowe plany – na film, który zrealizuje w rodzinnym mieście. – Obiecałem to pani burmistrz i zawsze dotrzymuję słowa. Już wybrałem plenery. Piszę scenariusz o 20-letniej artystce, która jest nieakceptowana przez matkę i przez to nie umie nikogo pokochać. Koniec będzie jednak z happy endem – zdradza twórca. – Jest wiele tematów dotykających młodych ludzi; problemów emocjonalnych, z którymi sobie nie radzą, duszą je w sobie, uciekają w narkomanię, alkoholizm i agresywne zachowania. Potrafię to opowiedzieć, bo też to przeżyłem, ale umiałem w tym wszystkim odnaleźć siebie i przelać emocje na papier – mówi tarczynianin. Zapowiada, że niebawem zostanie ogłoszona zbiórka na produkcję nowego filmu.
W piątek autorzy „Ostatniej szansy” otrzymali róże od burmistrz Barbary Galicz, a od sympatyków repliki hollywoodzkich Oscarów.
Piotr Chmielewski


Przeczytaj też
Znów oczaruje aksamitnym głosem (2017-01-27)
Nie żyje Krzysztof Orman (2016-10-07)
Zagrali dla Krzyśka (2016-04-22)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Młodzi i zdolni
· Ludowe oblicze jazzu
· Kwiaty w domu parafialnym
· Nieme kino pełne wrażeń
· Buzie same się uśmiechały
· Z krainy czarów do Hugonówki
· Pod sklepieniami z trawy i wosku
· Pełnoletnia EFFKA
· Muzyka jest dla niej najważniejsza
· Janda dla wybranych
· Gwiazda z Youtube’a
· Nowe oblicze Pawła Górskiego
· Następny film zrobimy w Tarczynie
· Komiksowy Przystanek
· Superkobiety w zabieganym świecie
· Kiedyś też byłam kukiełką
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Kobiety o kobietach dla kobiet
· Salonik w cieniu wieży Eiffla
· K jak kurnik, k jak kultura
· Jej debiut wzbudził uznanie
· Przez różnokulturowe okulary
· Powstanie styczniowe oczami Piłsudskiego
· Moda na czytanie tu nie mija
· Wieczór pełen wzruszeń
· Przybysz zaśpiewa mimo protestu
· Miód dla uszu, a na deser Halina Frąckowiak
· Tak grano i śpiewano 400 lat temu
· Piękne motocykle i rockowe koncerty
· Pruszków już powitał lato
· „Jestem” w Poczekalni
· Krystyna Sienkiewicz w Pałacu Sokoła
· Rok Wacława Kowalskiego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2017  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest