Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 grudnia 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 grudnia 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 grudnia 2017 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 664), 2017-03-31
Kiedyś też byłam kukiełką

12
KONSTANCIN-JEZIORNA Szkoły „Jedynka” z Wojewódzkiej oraz „Trójka” z Bielawskiej zdobyły Grand Prix tegorocznego konstancińskiego XIV Festiwalu Małych Form Teatralnych

Publiczność oraz jurorzy zgromadzeni w Hugonówce, w najbardziej profesjonalnej sali teatralnej w okolicy, obejrzeli w sobotę osiem przedstawień konkursowych. Podejmujących bardzo różne tematy i zagranych z różną wprawą sceniczną. – Zwróciliśmy uwagę, że w tym roku spektakle były bardzo ascetyczne, bez tańca, czy rozbudowanej scenografii. Nacisk położono w nich na treść. Widz podążał nie za tym, co działo się na scenie, ale za słowem – mówi Leszek Zduń, szef jury, a zawodowo reżyser i aktor.

Teatr odbiciem życia
Zdaniem komisji konkursowej, której skład uzupełniali również obeznani ze sceną Lidia Sicz i Radosław Dunaszewski, większość sztuk miało wyrównany poziom. Poza dwiema, którym jurorzy jednogłośnie przyznali Grand Prix. – Oba spektakle były w porównaniu z pozostałymi o piętro wyżej. Gra aktorska, temat i klimat były w nich spójne – argumentuje Zduń.
W tym roku po raz pierwszy przyznano dwie nagrody główne – dla młodszych i starszych uczniów. Grand Prix w kategorii szkół podstawowych zgarnęła trupa z Zespołu Szkół nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego za spektakl „Druga twarz” (w reżyserii Agnieszki Bartosz-Goleniowskiej) - opowieść o życiu w wirtualnym świecie, o jego zagrożeniach, o samotności i miłości. Warto dodać, że ta sama placówka przygotowała również sztukę „Bajka o poszukiwaniu szczęścia”, którą nagrodzono za kostiumy.
W kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych triumfował (drugi rok z rzędu) Zespół Szkół nr 1 im. kard. St. Wyszyńskiego. Grupa pod kierunkiem Ireny Kauczor i Antonimy Dobrowolskiej przygotowała sztukę „Kto pociąga z sznurki”. – To spektakl o ludziach, którzy manipulują naszymi uczuciami, zachowaniami i całym życiem – mówi Antonina, uczennica III klasy gimnazjum, autorka scenariusz i reżyserka sztuki. – Pomysł zaczerpnęłam z moich doświadczeń życiowych. Kiedyś też byłam taką kukiełką, która daje sobą manipulować.
Nastolatka zdradza, że to był jej teatralny debiut. – Nie spodziewałam się tej nagrody, bo podczas festiwalu spotkałam dużo bardziej doświadczonych scenarzystów. Po tym przeglądzie wiem, że będę kontynuowała swoją przygodę z teatrem – zapowiada.

Bez wielkich kreacji
Twórców „Kto pociąga za sznurki” nagrodzono również za charakteryzację. Nagrodę za grupową kreację aktorską odebrali uczniowie „Czwórki” ze Słomczyna za spektakl „Baśniowy ambaras”, natomiast wyróżnienie za kreacje aktorskie i opracowanie muzyczne przypadło Zespołowi Szkół nr 2 (za „Kołyszemy się, kołyszemy”).
Jury nagrodziło również 15 młodych aktorów. – W tym roku nie było wielkich kreacji. Nie zdarzyła się sytuacja, w której spektakl zależał od jednego aktora. Natomiast kilkanaście osób zwróciło naszą uwagę swoją wrażliwością i interpretacją roli – mówi przewodniczący jury. Nagrody odebrali: Izabela Bakun i Mateusz Świderski („Dworzec ludzkich nadziei”), Marianna Żyznowska, Michalina Szczerba i Aleks Elwart („Dziwny potwór”), Igor oraz Felicja Kostka i Marianna Strzelecka („Baśniowy ambaras”), Daria Długozima („Druga twarz”), Joanna Górniaszek i Maksymilian Gosk („Kto pociąga za sznurki”), Katarzyna Śmigielska, Maria Dziekońska i Natalia Ratajska („Bajka o poszukiwaniu szczęścia”) oraz Halina Łukaszewicz („Kołyszemy się, kołyszemy”).
Podczas gali kończącej przegląd Leszek Zduń zachęcał uczestników do „hodowania w sobie chęci dalszej rywalizacji teatralnej, szukania wspaniałych dzieł w polskiej literaturze”, a tym „których rozsadza” życzył tworzenia udanych tekstów. Festiwalowi patronował „Kurier Południowy”.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Zjednoczeni w śpiewie
· Warsztaty z „muzyki duszy”
· Powstrzymać przemoc w rodzinie
· Muzyczne klimaty jesieni
· Klejnot w Zalesiu
· Zawsze jesteśmy w drodze. Świat na nas nie zaczeka
· Amerykańska artystka w Piasecznie
· Sztuka mówi
· Udany finał festiwalu
· Przezwyciężając samotność
· Ujrzyj jesienne barwy
· Chór Lira ma już 55 lat!
· Debiut młodego artysty
· Tężnia w blasku sztuki
· Wieczór z piosenkami Grechuty
· Doceniono kalwaryjskich muzealników
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· By wszyscy wszystkim słali życzenia
· Zwycięska „Prześliczna wiolonczelistka”
· Brwinowski Parnas
· Wokaliści, róbcie swoje!
· Wesołe jest życie seniora
· Taniej na Mazowsze
· Świętowanie w stylu retro
· Zaryczą motocykle i zagrają Wilki
· Otwarte Ogrody pod znakiem kultury
· Wystawa z tragedią w tle
· Za tydzień ogrody otworzą podwoje
· Kobiety o kobietach dla kobiet
· Salonik w cieniu wieży Eiffla
· K jak kurnik, k jak kultura
· Jej debiut wzbudził uznanie
· Przez różnokulturowe okulary
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2017  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest