Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 września 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 września 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 września 2017 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 664), 2017-03-31
Piasecznianie pójdą do urn?

PIASECZNO W ubiegły piątek przedstawiciele piaseczyńskiego KOD-u złożyli na ręce radnych ponad 1600 podpisów osób przeciwnych włączeniu gminy do metropolii warszawskiej

Wszystko wskazuje na to, że na najbliższej sesji zostanie podjęta uchwała w sprawie przeprowadzenia referendum, w którym na temat poselskiego projektu będą mogli wypowiedzieć się mieszkańcy.
Preludium do kolejnej dyskusji o ustawie metropolitalnej, która od kilku tygodni elektryzuje kilkadziesiąt podwarszawskich samorządów, było przyjęcie na ostatniej sesji rady miejskiej uchwały o przystąpieniu gminy do Stowarzyszenia Metropolia Warszawa. Owo stowarzyszenie to jakby alternatywny klub, do którego wstępują gminy przeciwne poselskiemu projektowi. – Poprzez stowarzyszenie chcielibyśmy decydować o kształcie metropolii i jej zadaniach – mówiła podczas sesji radna Magdalena Woźniak. – Samorządy okołowarszawskie w rządowym projekcie są traktowane przedmiotowo – dodał radny Michał Rosa. – Tymczasem podstawowym zadaniem stowarzyszenia będzie wypracowanie rozwiązań i projektów alternatywnych wobec obecnie procedowanego projektu poselskiego.
Pozostali radni zgodzili się z tą argumentacją, głosując za przyjęciem uchwały i wstąpieniem do stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Metropolia Warszawa działa od 2004 roku i należy do niego 14 podwarszawskich gmin. Do tej pory jego działalność koncentrowała się na popularyzowaniu współpracy aglomeracyjnej. W związku z deklaracją wstąpienia do stowarzyszenia kolejnych samorządów, jego dotychczasowe władze zadeklarowały wolę zmian w statucie oraz gotowość wyłonienia nowego zarządu.

Analiza wiceburmistrza
Podczas spotkania członków trzech komisji rady miejskiej, wiceburmistrz Daniel Putkiewicz raz jeszcze opowiedział radnym o działalności stowarzyszenia Metropolia Warszawa, przypomniał opracowaną przez poprzedni rząd ustawę o Związkach Metropolitalnych, która została już jednak uchylona oraz opowiedział o przyjętej w marcu ustawie śląskiej, tworzącej związek gmin i dającej szerokie pole do podejmowania wspólnych działań w wielu dziedzinach. Na końcu wiceburmistrz skupił się na projekcie ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. – Ta ustawa spowoduje likwidację powiatów okołowarszawskich – mówił. – Z drugiej strony gminy, które nie wejdą do aglomeracji, wypadają do drugiej linii, a nikt tego nie chce. Ideą projektu jest utworzenie megapowiatu. Nie wiadomo jak będą rozdzielone jego zadania i w jaki sposób będzie on finansowany. Sama Warszawa będzie miała rangę gminy, a jej prezydenta będą wybierać osoby z gmin ościennych. To nie podoba się z kolei warszawiakom.

Opowiedzieli się za referendum
Na posiedzenie komisji przybyli również przedstawiciele piaseczyńskiego Komitetu Obrony Demokracji. Od kilku tygodni zbierali oni podpisy mieszkańców pod petycją o przeprowadzenie referendum w związku z ogłoszonym projektem poselskim o ustroju miasta stołecznego Warszawy.
– Pod petycją podpisało się ponad 1600 osób (teraz tych podpisów jest ponad 2 tys. - przyp. red.) – mówił Tomasz Kołudzki z KOD-u. – Musimy podjąć jakieś działania, teraz jest ku temu odpowiedni czas – zareagowała na tę inicjatywę radna Magdalena Woźniak. – Bądźmy konstruktywni, nie dajmy się podstawić pod ścianą.
Podobnego zdania był Robert Widz, który zaproponował od razu, aby zastanowić się nad ewentualnym terminem referendum. O jego przeprowadzeniu zdecyduje rada miejska. Odpowiednia uchwała ma znaleźć się w porządku obrad następnej sesji. Jak wszystko dobrze pójdzie, mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w sprawie przystąpienia do metropolii jeszcze przed wakacjami.
A tymczasem w ostatnią niedzielę odbyło się analogiczne referendum w Legionowie. Do urn poszło 46 proc. uprawnionych z czego niemal 95 proc. zakomunikowało, że nie chce mieszkać w metropolii warszawskiej. Czy mieszkańcy Piaseczna zagłosują wkrótce podobnie?
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Starostwo ma nową salę obsługi
· Kamień węgielny pod CEM
· Nowy rok szkolny bez nowych sal
· Gminna droga drugi raz zmieniła nazwę
· Na piętra starostwa tylko z kartą dostępu
· Bogaci, bogatsi i średniaki
· Dzierżawa pałacu wciąż budzi silne emocje
· Diety radnych nie urosną
· Budowa goni budowę
· Budżet obywatelski. Trwa weryfikacja projektów
· Radni ocenili wójt pozytywnie
· Radny Kania dostał pracę w ZOPO
· Andrzej Cieślawski nadal szefem rady
· Stoją gminne inwestycje
· Seniorzy doradzą burmistrzowi
· „Nie” dla „Wielkiej Warszawy”
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Kolejni lokatorzy zmienią adres
· Rowerem w każdą stronę
· Smartfon w roli przewodnika
· Przedszkole zgodnie z planem
· Starosta oceniony pozytywnie
· Radni ocenili burmistrza pozytywnie
· Referendum nieważne. Wójt zostaje na stanowisku!
· Powiedzieli „nie” wielkiej Warszawie
· Powstają domy komunalne
· Dwa referenda odwołane, trzecie – nie
· Referendów (na razie) nie będzie
· Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów
· „Maluch” pójdzie pod młotek
· Mieszkańcy zdecydują o przyłączeniu do metropolii
· Zbierają podpisy pod referendum
· Burmistrz pisze o głupocie w starostwie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2017  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest