Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 662), 2017-03-17
Nie apelują, lecz żądają

POWIAT PIASECZYŃSKI Włodarze gmin, które miałyby stać się częścią wielkiego powiatu pod nazwą „miasto stołeczne Warszawa” kategorycznie domagają się, aby z sejmu został wycofany projekt nowej ustawy metropolitalnej

Wciąż budzący kontrowersje projekt nowych przepisów o „ustroju m.st. Warszawy” 30 stycznia tego roku złożyła w sejmie grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zaproponowali, aby stolica przekształciła się w „metropolitalną jednostkę samorządową” o statusie powiatu składającego się z 33 gmin. Na jej czele miałby stanąć prezydent-starosta wybierany przez mieszkańców całej metropolii.

Wciąż niespełnione obietnice
W samorządach zawrzało, ponieważ do tej pory nic nie wiedziały o projekcie, który przewiduje m.in. ograniczenie kompetencji władz gmin na rzecz nowych organów planowanej metropolii. Na początku lutego wójtowie i burmistrzowie spotkali się kilka razy, aby wyrazić swoje obawy i zaapelować do parlamentarzystów PiS, pani premier i marszałków sejmu i senatu o wstrzymanie prac nad ustawą i rozpoczęcie konsultacji z gminami. Przedstawiciel inicjatorów powstania „nowej Warszawy” poseł Jacek Sasin na spotkaniu u wojewody mazowieckiego 8 lutego zapewnił samorządowców, że projekt ustawy zostanie poddany szerokim konsultacjom. – Minął miesiąc i te zapowiedzi w żaden sposób nie zostały zrealizowane – zauważa Maria Jolanta Batycka-Wąsik, wójt gminy Lesznowola. – Chcemy być traktowani w sposób partnerski. Jednocześnie jako doświadczeni samorządowcy jesteśmy gotowi do współpracy przy przygotowaniu nowych zapisów ustawowych – deklaruje.
Jan Wysokiński, zastępca burmistrza Góry Kalwarii, który również podpisał czwartkową deklarację, tłumaczy, że „osobiście nie kwestionuje rozszerzenia granic metropolii warszawskiej”. – Nie podoba mi się sposób, w jaki jest to robione. Nadal zbyt wiele jest niewiadomych. Nie podano nam, jakie są przesłanki wprowadzenia nowej ustawy i choćby tego, jaki byłby jej wpływ na finanse gmin – tłumaczy.
Kolejny sygnatariusz – Piotr Obłoza, szef rady miejskiej Piaseczna – w ogóle zastanawia się nad sensem powstaniem „nowej, wielkiej Warszawy”. – Podwarszawskie gminy już teraz współpracują ze stolicą, choćby w zakresie komunikacji publicznej czy przy wspólnych, unijnych inwestycjach.

Żądamy konsultacji
Wójtowie i burmistrzowie w deklaracji podtrzymali kategoryczne żądanie wycofania spod obrad sejmu projektu złożonego przez posłów PiS. „Nowy projekt ustawy powinien być przygotowany przez Radę Ministrów, w ścisłej współpracy z samorządami, które na co dzień są najbliżej mieszkańców i ich codziennych spraw. Prace nad nowym projektem muszą się toczyć w oparciu o szerokie i uczciwe konsultacje, a nie narzucone odgórnie rozwiązania – czytamy w stanowisku skierowanym do najwyższych władz państwowych. – W proces dialogu należy włączyć środowiska lokalne oraz ekspertów. Warunkiem koniecznym jest rzetelna i kompleksowa analiza konsekwencji planowanych rozwiązań: prawnych, finansowych, organizacyjno-zarządczych i innych, które będą miały wpływ na codzienne życie mieszkańców.”
Włodarze przypominają w liście, że w 2014 r. Warszawa razem z 39 gminami zawarła porozumienie o współpracy metropolitalnej. Wkrótce razem będą budowali 27 parkingów „Parku i Jedź”, 300 km dróg rowerowych, wspólnie prowadzą też promocję gospodarczą firm. Od 2017 roku istnieje w metropolii „Wspólny Bilet”, a od czerwca mają stanieć bilety poza Warszawą. „Podjęliśmy wspólnie decyzję co do formy współpracy szanując swoją niezależność i równość” – podkreślają sygnatariusze.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Absolutorium dla burmistrza... bez burmistrza
· Ogrzewanie spod ziemi, deszczówka w spłuczkach
· Ratusz otworzy podwoje za 3 dni
· Zrezygnujmy z diet, pracujmy społecznie
· Ostatnie szlify i rusza przeprowadzka
· Czy gminą Lesznowola rządzi PiS?
· Przybywa urzędników. Gmina poszukuje nowych lokali
· Czy w Konstancinie-Jeziornie powstaną filie wydziałów starostwa powiatowego?
· Zjedz jabłko i płać podatki w miejscu zamieszkania
· Pozbawiona pracy, ale nie dochodu
· Łączą siły przed wyborami samorządowymi
· Pokazali mieszkańcom, jak powinno wyglądać ładne miasto
· Burmistrz stawia ultimatum
· Ratusz zaczyna walkę z dziką reklamą
· Nowe okręgi wyborcze w Lesznowoli
· Burmistrz stanie przed sądem?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
· Zanim ruszy budowa superlotniska
· Willa Millera w nowej odsłonie
· Dariusz Zwoliński nowym wójtem Nadarzyna
· Miasto dostało 2 miliony na żłobek
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest