Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 660), 2017-03-03
Radni: Nie wychodźmy przed szereg

POWIAT Wiceszef rady powiatu Sergiusz Muszyński zaproponował, by radni podjęli stanowisko popierające zmiany w prawie wprowadzające limit dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Spotka go zawód?

Wiceprzewodniczący będący politykiem Prawa i Sprawiedliwości przygotował gotową treść uchwały. Została rozesłana do wszystkich radnych powiatu. Czytamy w niej, że wprowadzenie dwóch kadencji w wyborach na najważniejsze stanowiska w gminach i miastach „przyczyni się do poprawy jakości demokracji na szczeblu samorządowym. Naszym (czyli rady powiatu – przyp. red.) zdaniem to rozwiązanie będzie stanowiło wyjście naprzeciw coraz powszechniejszemu poparciu opinii publicznej dla ograniczenia czasu nieprzerwanego sprawowania przez tę samą osobę funkcji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta do dwóch kadencji”.

Reakcja na układy
W treści projektu stanowiska znalazł się także zapis: „Rzeczywista kontrola wójta, burmistrza lub prezydenta miasta ze strony społeczności lokalnej nierzadko jest fikcją, ponieważ powszechne jest uzależnienie lokalnych mediów od władzy samorządowej. Przedmiotowa zmiana w ordynacji wyborczej będzie stanowić adekwatną reakcję na powstawanie w wielu miastach i gminach spetryfikowanych układów władzy, sprzyjających nieprawidłowościom.”
Pomysł przyjęcia takiej uchwały wzbudził kontrowersję, jeśli nie niechęć sporej części radnych. – Komisja, której przewodniczę uznała, że nie jesteśmy kompetentni, aby zajmować takie stanowisko dotyczące wójtów i burmistrzów. Na sesji 23 marca będzie głos, żeby odrzucić ją w całości – informuje Kazimierz Porębski, szef Komisji Strategii Gospodarczej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa.
Jednak włodarze mają poważne wątpliwości także z innych względów. – Wielu radnych jest zdegustowanych takim stanowiskiem – mówi Honorata Kalicińska. – Nie będę głosowała tylko po to, aby Sergiusz Muszyński mógł pokazać uchwałę w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej. Uważam, że wniesienie tej uchwały było celowym działaniem, które ma doprowadzić do rozbicia koalicji PiS z PO w radzie powiatu. Bo co będzie jeśli Platforma zagłosuje przeciwko stanowisku? – pyta retorycznie.

Komu to potrzebne?
Zdaniem Waldemara Kosakowskiego „wiceprzewodniczący wyszedł przed szereg”. – Ta uchwała jest potrzebna tylko jemu, aby mógł się wykazać taką inicjatywą jako urzędnik z nadania PiS – uważa. Podobne zdanie ma Maria Bernacka-Rheims. – Projektem uchwały pan Muszyński robi sobie kampanię wyborczą, chce również pochwalić się przed swoimi pracodawcami w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak bardzo jest aktywny – mówi.
Radny Robert Kornberg przekonuje, że nie podniesie ręki za projektem uchwały zaproponowanym przez wiceprzewodniczącego. – Nie powinniśmy zajmować stanowiska w tej sprawie, bo nie dotyczy ono samorządu powiatu, a poza tym uważam, że uniemożliwianie obecnym wójtom i burmistrzom kandydowania w wyborach to zgoda na to, by prawo działało wstecz – tłumaczy.
Piotr Chmielewski


Komentarze
nick: mieszkaniec ,     2017-03-06   16:53:03
dlaczego by nie? bo jak długo można budować hucznie zapowiadaną szkołę w Piasecznie? jak długo można znosić brudne chodniki lub też ich brak w newralgicznych miejscach? Już nie pamiętam kiedy słyszałem o inwestycji w trasę rowerową nad Perełką i co? po prostu wielkie nic...ok remontują skwer Kisiela (pewnie dlatego że jest obok sądu i naprzeciwko ratusza)

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· PiS: Będziemy stanowczo bronić starosty
· Oświata oczkiem w głowie
· Wstrząsy w starostwie
· Tak czy owak Sergiusz Muszyński
· Polsport kontra gmina 1:0
· Wyzwani od komunistycznych kanalii
· Będzie więcej terenów zielonych!
· To nie koniec świata. A co z koalicją?
· Gmina wygrała z Kwirytą
· Awantura o anonim
· Tylko 15 mln zł na inwestycje!
· Odroczony wyrok
· Pierwsza strefa w całej gminie plus darmowe „elki”
· Pół miliarda do wydania
· To koniec tego zarządu powiatu. I koalicji?
· CBA zgłasza wójt do prokuratury
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
· Zaparkujesz, zrobisz zakupy i pojedziesz
· Brwinów jest im wdzięczny
· Powstanie sieć ścieżek rowerowych
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Kolejni lokatorzy zmienią adres
· Rowerem w każdą stronę
· Smartfon w roli przewodnika
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest