Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 659), 2017-02-24
Mieszkańcy zdecydują o inwestycjach

PRUSZKÓW Rusza druga edycja budżetu partycypacyjnego, którego wysokość określono na 1,1 mln zł. Do 17 marca można składać propozycje projektów. Te, które otrzymają najwięcej głosów mieszkańców, zostaną zrealizowane w przyszłym roku

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy mogą sami decydować, na co zostanie przeznaczone część pieniędzy z miejskiej kasy. W ubiegłym roku, w pierwszej edycji programu, do rozdysponowania było 950 tys. zł. W tym roku kwotę tę zwiększono do 1,1 mln zł.

Część propozycji urzeczywistnia się
– Budżet obywatelski był pomysłem grupy mieszkańców, którzy zgłosili się z nim do radnych – mówi Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa, który wdrażał projekt na terenie miasta. W marcu 2015 roku została powołana komisja, która miała przygotować wszystkie dokumenty związane z budżetem obywatelskim i zorientować się, czy taka forma udziału społeczności jest w ogóle potrzebna. Ostatecznie w październiku radni podjęli stosowną uchwałę, a w kwietniu 2016 roku została ogłoszona kwota budżetu – 950 tys. zł.
– Na początku musieliśmy zachęcać mieszkańców do składania projektów – przypomina Michał Landowski. – Pod koniec czerwca okazało się, że złożono ich w sumie 55. Z tego wyłoniono 30, które pod względem prawnym były możliwe do realizacji przez gminę. We wrześniu odbyło się głosowanie, w którym wzięło udział ponad 5 proc. uprawnionych mieszkańców, co zdaniem wiceprezydenta jest dobrym wynikiem. Wyłoniono łącznie 14 projektów, które mają być realizowane w tym roku w siedmiu obszarach Pruszkowa. Do tej pory realizacji doczekały się cztery projekty tzw. „miękkie” – dwa projekty to zajęcia teatralne „Twarzą w twarz” (są realizowane w dwóch obszarach), trzecim jest cykl spotkań dla seniorów „Seniorada”, zaś czwartym inkubator świetlicy osiedlowej w dzielnicy Malichy.
Pozostałe projekty są w fazie realizacji. Urzędnicy zaczęli od konsultacji z ich autorami, aby ustalić o co dokładnie im chodziło. – Mamy już oferty na wykonanie kontrapasu rowerowego w obszarze starego śródmieścia, w ul. Chopina oraz specyfikację dla budowy boisk wielofunkcyjnych: na osiedlu Staszica, na Żbikowie i Gąsinie – dodaje zastępca prezydenta. – Będziemy chcieli realizować te projekty w formule „projektuj i buduj”.

Ruszyła nowa edycja
Poprzednia edycja budżetu obywatelskiego pozwoliła zebrać cenne doświadczenia. Jak choćby to, że potrzebna jest drobna korekta granic obszarów. Głównie miało to związek z głosami mieszkańców, którzy nie czuli się związani z zaproponowanymi rejonami, ponieważ ich centrum aktywności było gdzie indziej. Chodziło także o to, żeby w każdym z obszarów znalazła się miejska działka, na której można by zrealizować wskazaną przez mieszkańców inwestycję. Kolejną zmianą jest umożliwienie mieszkańcom głosowania na wszystkie projekty z terenu miasta. Wcześniej na określony projekt mogli głosować tylko mieszkańcy z danego obszaru. Projekty można składać do 17 marca. Pod każdym wnioskiem musi podpisać się 30 osób, następnie musi on przejść pozytywnie ocenę formalną. Każdego dnia w urzędzie miasta otwarty jest punkt informacyjny (w godz. 8-16, dodatkowo w poniedziałki w godz. 16-18) , w którym mieszkańcy mogą uzyskać pomoc chociażby w oszacowaniu kosztów związanych z realizacją projektu. Miasto zostało podzielone na siedem obszarów, z których każdy ma do rozdysponowania określoną pulę pieniędzy.
Głosowanie nad projektami rozpocznie się podczas Dni Pruszkowa 27 maja (ich lista zostanie opublikowana pięć dni wcześniej), a skończy 25 czerwca. Będzie można głosować na imprezach miejskich i szkolnych festynach, a także za pośrednictwem internetu. Wyniki głosowania zostaną podane do publicznej wiadomości 30 czerwca, a 4 lipca mieszkańcy poznają projekty zarekomendowane do realizacji. – Dzięki temu, że procedura wyłonienia zwycięskich projektów zostanie przeprowadzona wcześniej niż w ubiegłym roku, będzie można szybciej się do nich przygotować – mówi wiceprezydent Landowski.
Tomasz Wojciuk


Przeczytaj też
Oświata oczkiem w głowie (2018-02-09)
Trasy rowerowe to numer jeden (2018-02-02)
Rok rekordowych inwestycji (2018-01-26)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· PiS: Będziemy stanowczo bronić starosty
· Oświata oczkiem w głowie
· Wstrząsy w starostwie
· Tak czy owak Sergiusz Muszyński
· Polsport kontra gmina 1:0
· Wyzwani od komunistycznych kanalii
· Będzie więcej terenów zielonych!
· To nie koniec świata. A co z koalicją?
· Gmina wygrała z Kwirytą
· Awantura o anonim
· Tylko 15 mln zł na inwestycje!
· Odroczony wyrok
· Pierwsza strefa w całej gminie plus darmowe „elki”
· Pół miliarda do wydania
· To koniec tego zarządu powiatu. I koalicji?
· CBA zgłasza wójt do prokuratury
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
· Zaparkujesz, zrobisz zakupy i pojedziesz
· Brwinów jest im wdzięczny
· Powstanie sieć ścieżek rowerowych
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Kolejni lokatorzy zmienią adres
· Rowerem w każdą stronę
· Smartfon w roli przewodnika
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest