Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 657), 2017-02-10
Wszystkie najlepszego, Konstancjo!

KONSTANCIN-JEZIORNA W następny weekend w Konstancinie będą hucznie świętowane imieniny Konstancji - hrabiny Skórzewskiej, matki założyciela Konstancina

To hrabia Witold Skórzewski nadał miastu nazwę na cześć swojej rodzicielki. Imieninom zorganizowanym przez Konstanciński Dom Kultury w ramach obchodów 120-lecia letniska będzie towarzyszyło wiele różnorodnych atrakcji. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Hugonówce przy ul. Mostowej 15. Wstęp na nie jest wolny, ale warto zgłosić wcześniej swój udział, ponieważ ilość miejsc w KDK jest ograniczona (tel. 22 484-20-20, rezerwacje@konstancinskidomkultury.pl).

W duchu belle époque
Imieniny zaczną się w sobotę 18 lutego. W programie pierwszego dnia są atrakcje nawiązujące do początków letniska, m.in. warsztaty rodzinne „Zioła w kuchni i w apteczce” (godz. 11-13), warsztaty plastyczne dla dzieci (godz. 12-14) i warsztaty pszczelarskie (godz. 14-16). Sobotnią część zwieńczy spotkanie z cyklu Wirtualne Muzeum Konstancina poświęcone rodzinie Rossmannów z Bielawy, która jest niezwykle zasłużona dla terenów obecnej gminy Konstancin-Jeziorna. Weźmie w nim udział m.in. Hanna z Rossmannów Hlebowicz (godz. 17-19).
W niedzielę, 19 lutego Konstanciński Dom Kultury zaprasza na spacer i warsztat zielarski „Lecznicze drzewa Konstancina” (godz. 11-14) oraz na warsztaty szklanej biżuterii w duchu belle époque (godz. 12-15 – dla wszystkich powyżej 16 lat). Natomiast o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Marty Gronkiewicz, a imieniny zwieńczy koncert muzyki klasycznej w wykonaniu The New Warsaw Trio (godz. 19). W programie utwory Johannesa Straussa, Edwarda Griega i Claude`a Debussy`ego.

Ekskluzywna miejscowość
W tym roku mija 120 lat od powstania letniska Konstancin, które zostało utworzone na gruncie wydzielonym z dóbr oborskich. Ziemie te zostały zapisane w testamencie przez Marię Grzymałę Potulicką, ówczesną właścicielkę Obór, Konstancji Skórzewskiej oraz jej córce Marii. Zaś wykonawcą testamentu został syn Konstancji, hrabia Witold Skórzewski. W 1897 postanowił stworzyć letnisko na rozległym, leśnym obszarze wokół pałacu w Oborach. Najpierw powołał w tym celu Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Leczniczych i wraz z hrabią Władysławem Mielżyńskim przystąpił do tworzenia zupełnie nowej, ekskluzywnej miejscowości, którą na część swojej matki nazwał Konstancyją. Później nazwę miejscowości zmieniono na Konstancja, a z czasem na - Konstancin. Geometrze Kazimierzowi Madalińskiemu zlecono podział terenu i wykonanie planu zagospodarowania letniska, zakładając, iż wille mogą być zbudowane na 261 działkach o powierzchni 10 tysięcy łokci kwadratowych (ok. 3300 m kw.) każda. Ponadto zostały wydzielone tereny przeznaczone do wspólnego użytkowania mieszkańców letniska, na dwa parki, restaurację, hotel, dworce kolejki, drogi oraz las. W nowym, modnym podwarszawskim letnisku szybko powstały pierwsze wille.
Patronka miasta urodziła się 10 lipca 1839 roku w Oborach i przez kilkanaście lat mieszkała w tutejszym pałacu. Konstancja Skórzewska (żona Zygmunta) była patriotką, wspierała działalność, dobroczynną, społeczną, kulturalną i oświatową. Była religijna i kultywowała narodowe tradycje. Zmarła 25 lutego 1910 roku w Poznaniu i spoczywa w rodzinnym grobowcu w Czerniejewie w Wielkopolsce.
Imieninom patronuje „Kurier Południowy”.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Rodzinna wystawa
· Królestwo pięknych głosów
· Po 362 latach Szwedzi znów zdobędą zamek
· Gwiazda zza oceanu w Konstancinie
· Zabrzmiały chłopięce głosy
· Mniej poważne Con Fuoco
· Złoty Gargulec dla teatru z Piaseczna
· Świat Maklaka i jego przyjaciół
· Ptaki i dziwaki w zaczarowanym ogrodzie
· Chłodny pop na otwarcie upalnego lata
· Zagrali by pomóc
· Wiosna w Kolonii Artystycznej
· Wolpreza w rytmie disco-polo
· Sztuka zakróluje na ulicach
· Przebojowy weekend
· Nadchodzi piękna epoka
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
· Dużo zabawy na Dniach Pruszkowa
· Grażyna Łobaszewska nauczy wokalu
· Na koniec czary-mary
· Kobiety i ich metamorfozy
· W innym świecie pana Piotra
· Walentynkowy recital Katarzyny żak
· Pectus zagrał kolędy i pastorałki
· Poznać i zrozumieć inność
· Dzieła mistrza Jana
· Koncert orkiestry przywitał Nowy Rok
· Odkurzeni bohaterowie
· By wszyscy wszystkim słali życzenia
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest