Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 listopada 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 listopada 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 listopada 2017 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 657), 2017-02-10
Rok pod znakiem oświaty i tras rowerowych

GÓRA KALWARIA Włodarze gminy przeznaczyli na tegoroczne inwestycje 13,3 mln zł.
Jednak już wiadomo, że ta kwota wiosną powiększy się o kilka milionów


Budżet Góry Kalwarii jest w tym roku rekordowo wysoki (po raz pierwszy już na początku roku przekroczył 100 mln zł), ale głównym powodem wzrostu jest dotacja rządowa na wypłatę świadczeń dla miejscowych rodzin w ramach programu 500+. Gminna kasa odczuje w tym roku także wzrost zamożności mieszkańców i rozwój firm na swoim terenie. Z podatku dochodowego, który płacimy urzędowi skarbowemu, w 2017 roku gmina zyska o 1,8 mln zł więcej (czyli w sumie 25,6 mln zł), a z takiej daniny płaconej przez przedsiębiorstwa gmina otrzyma o jedną czwartą więcej, czyli 2 mln zł. W sumie rada miejska podzieliła 113,6 mln zł.

Rowerzyści się ucieszą
Według zapewnień władz, tegoroczne wydatki inwestycyjne na pewno odczujemy pod kołami samochodów. Na razie na przebudowy i remonty dróg zarezerwowano 4,3 mln zł – więcej niż przed rokiem. – Chciałbym, aby ta kwota, kiedy wiosną będziemy dzielić dodatkowe tak zwane wolne środki z ubiegłych lat, wrosła o połowę – mówi burmistrz Dariusz Zieliński.
Jeśli chodzi o większe wydatki na ten cel, przebudowę ma przejść w mieście ul. Wierzbowskiego i ul. Brzozowa (w dzielnicy Marianki). Część pieniędzy zostanie przeznaczona na polepszenie bezpieczeństwa pieszych – czyli nowe odcinki chodników w Mikówcu i na ul. Wiejskiej w Baniosze. Ten rok ma być również przełomowy, jeśli chodzi o budowę ścieżek rowerowych. Chodzi o szlak z Góry Kalwarii do Czerska wzdłuż Cedronu, ale i sieć tras po całej gminie, na którą samorząd otrzyma 5 mln zł dotacji unijnej (na razie gmina w budżecie na ten cel zarezerwowała 1 mln zł.)
W tym roku zacznie się poprawa sytuacji w budownictwie komunalnym. Przede wszystkim wiosną ma rozpocząć się generalny remont kamienicy przy ul. ks. Zygmunta Sajny 7 (położonej pomiędzy „skwerem Adama i Ewy”, a pl. Piłsudskiego. Dodatkowo ruszy również budowa parterowych mieszkań socjalnych przy ul. Łubińskiej w Łubnej, do których trafią najbardziej ubodzy mieszkańcy gminy.
Jednak póki co największą część budżetu inwestycyjnego mają pochłonąć wydatki na budowę i rozbudowę budynków oświatowych. To trzy główne przedsięwzięcia: dokończenie rozbudowy szkoły w Baniosze, budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Czachówku oraz nowego przedszkola w Baniosze (w przyszłym roku zastąpi placówkę w Wilczynku). Poza tym w wykończonej w tym roku części przedszkola przy ul. Bema w mieście zostanie uruchomiony pierwszy w gminie żłobek. Natomiast szkoła w Czersku zyska nowe boisko.

Od skarpy po źródło
Ten rok ma przynieść zmiany w wyglądzie miasta. Wiosną zakończy się przerwana przez zimę budowa oświetlonej i monitorowanej kamerami trasy spacerowej nad miejską skarpą (z punktami widokowymi) wraz z nowymi schodami w kierunku Wisły. Burmistrz zapewnia, że w tym roku inwestycja będzie kontynuowana. Kolejny etap to m.in. ścieżki spacerowe i place zabaw oraz miejsca spotkań. Na razie nie zarezerwowano pieniędzy na przebudowę skweru u zbiegu ul. 3 Maja i Dominikańskiej. – Na to zadanie wyasygnujemy dodatkowe fundusze – zapowiada gospodarz miasta. Prace mają się rozpocząć też na skwerze z pomnikiem Adama i Ewy.
Ratusz zleci również projekt i wykonanie zagospodarowania terenu przy źródle św. Antoniego. W ramach prac ma być sprawdzone, skąd biorą się zanieczyszczenia w źródełku i czy można zapobiec ich przesiąkaniu do wody.
Jest też wiele drobniejszych przedsięwzięć, które powstaną zgodnie z wolą mieszkańców wsi w ramach tzw. funduszu sołeckiego. Zaplanowano ustawienie altan w Szymanowie, Tomicach i Wólce Dworskiej. A w Lininie, Baniosze-Wsi, Kątach, Królewskim Lesie, Łubnej, Solcu i Pęcławiu będą montowane kolejne urządzenia do ćwiczeń lub zabawki dla dzieci.
Piotr Chmielewski

tagi:    budżet gminy    inwestycje

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Taxi poczeka przy dworcu PKP i szpitalu
· Gmina zapłaci właścicielce przedszkoli
· 40 metrów niezgody
· Gmina „poluje” na nowe lokale
· Gmina nie dogadała się z harcerzami?
· Nowe cztery kąty dla przedszkola i kultury
· Dom „Zośki” trafił w ręce gminy
· Śmieciowa drożyzna
· Skwer przy Dominikańskiej jeszcze poczeka
· Kara stopniała, bo zima była zimą?
· Gęsta atmosfera wokół tężni
· Opłata za śmieci ostro poszybuje do góry
· Poniatówka odzyska blask
· Kosztowna prenumerata
· Ponad 100 tys. zł odszkodowania
· Starostwo ma nową salę obsługi
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Zaparkujesz, zrobisz zakupy i pojedziesz
· Brwinów jest im wdzięczny
· Powstanie sieć ścieżek rowerowych
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Kolejni lokatorzy zmienią adres
· Rowerem w każdą stronę
· Smartfon w roli przewodnika
· Przedszkole zgodnie z planem
· Starosta oceniony pozytywnie
· Radni ocenili burmistrza pozytywnie
· Referendum nieważne. Wójt zostaje na stanowisku!
· Powiedzieli „nie” wielkiej Warszawie
· Powstają domy komunalne
· Dwa referenda odwołane, trzecie – nie
· Referendów (na razie) nie będzie
· Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2017  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest