Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 657), 2017-02-10
Teatrem, grochówką i szarlotką pokonali zimę

1234
PRAŻMÓW – W styczniu ludzie też chcą się bawić – przekonuje Teresa Wójcicka, sołtys Uwielin. W sobotę w tej wsi zorganizowano festyn, którego jedną z największych atrakcji był spektakl plenerowy

Trzy stopnie mrozu i zimny wiatr nie odstraszyły mieszkańców. Wręcz przeciwnie, na imprezie panowała gorąca, letnia atmosfera. Dzieci brykały na nadmuchiwanym placu zabaw zamkniętym w przypominającym rakietę balonie i do woli zjeżdżały z niedużej zaśnieżonej górki. Miały być zjazdy na byle czym, ale okazało się, że najlepiej jeździło się na... niczym. Podczas festynu „My się zimy nie boimy” nauczyciele wychowania fizycznego z miejscowego zespołu szkół rozgrzewali zmarzniętych tańcem, a chłopcy rozegrali turniej piłkarski na zaśnieżonym boisku. Dla najbardziej ciepłolubnych rozpalono ognisko, przygotowano gorącą herbatę i... ciepłe placki ziemniaczane. Zadbali o nie miejscowi druhowie z uwielińskiej 21. drużyny harcerskiej im. Marii Konopnickiej i 102. gromady zuchowej. – Gratis dodajemy piękny uśmiech – zachęcały spod wełnianych czapek Zuzanna Tomczak oraz Magdalena i Aleksandra Rzeszotek. Dla rozruszania najmłodszej grupy uczestników imprezy harcerze przygotowali wspólne poszukiwanie yeti.

Szarlotkowy zawrót głowy
Przez pierwsze dwie godziny wydarzenia mieszkańcy zjedli prawie 80 litrów buchającej parą grochówki. Dwa razy do roku, na uwielińskie imprezy, pichcą ją panowie Paweł z Ustanowa i Andrzej z Uwielin. – Zgłosiliśmy się do tego zadania, bo gotujemy w domu, dla rodzin. Pierwszą grochówkę przygotowaliśmy metodą prób i błędów. Wyszła, jaka wyszła, czyli najlepsza w okolicy – zapraszał do skosztowania z szerokim uśmiechem pan Paweł.
– Podstawowa rzecz: trzeba rano wstać, żeby obrać 10 kg ziemniaków, pokroić 10 kg kiełbasy i 5 kg boczku – zdradzał tajniki przepisu pan Paweł.
Kto nie gustował w grochówce miał do wyboru rozmaite słodkości. W sobotę ogłoszono wyniki konkursu „szarlotkowy zawrót głowy”, do którego przystąpiło aż 35 wielbicieli pachnącego cynamonem ciasta. Na 3. miejsce zasłużyła Urszula Wilczyńska, oczko wyżej znalazł się wypiek Doroty Gros, a tytuł dla najlepszej szarlotki odebrała Aneta Glegoła. Przepis na jej „Uwielotkę” rozdano zebranym.
Teatr jako odskocznia
Jednak najwięcej widzów skupił spektakl amatorskiego teatru z Uwielin, który wystawia zabawne spektakle plenerowe od 2011 roku. Pomysłodawczynią i reżyserem sztuk jest Teresa Wójcicka, sołtys Uwielin. Sama z teatrem nie miała wcześniej nic wspólnego, podobnie aktorzy.
– Pomyślałam, że trzeba jakoś wydobyć potencjał drzemiący w mieszkańcach i zależało mi, żeby zrobiło się ciekawiej. Okazało się, że ludzie polubili teatr i przestali się wstydzić występowania – tłumaczy pani sołtys. Dziś nie musi zachęcać mieszkańców do wcielania się w role. Sami się zgłaszają. – Niech wnuki widzą, że dziadek lubi się jeszcze pobawić, a nie tylko siedzi przed telewizorem – komentuje Zbigniew Wrotek, który wcielił się w sobotę w rolę dziadka.
– Zagrałam już w trzecim przedstawieniu. Wiele osób robi to dla atmosfery na próbach. Świetnie się na nich bawimy, ponieważ możemy się oderwać od szarej rzeczywistości i pozbyć stresu. Jest śmiech i radość, także dzięki naszej świetnej reżyserce – zauważa Grażyna Osełka z Jaroszowej Woli.

Jak źle pić gorzałkę!
Tym razem publiczność przednio się bawiła oglądając spektakl „Miała babka pstrą kokoszkę” na podstawie bajki Janiny Porazińskiej. W sumie sztukę odegrało ponad 20 aktorów, którzy nie tylko mówili, ale i tańczyli do rytmu znanych przebojów disco polo. Tytułowa babka zakończyła widowisko pedagogicznym morałem: „Widzisz, dziadku, jak to źle pić gorzałkę! Gdyby lisek jej się nie napił, toby się nie utopił”.
Po zmroku pokaz „tańca ognia” z pochodniami dali miejscowi strażacy. Dochód z festynu zostanie przeznaczony na zakup mobilnego miasteczka ruchu drogowego, z którego korzystać będą przy nauce jazdy na rowerze uczniowie szkoły w Uwielinach.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Odsuwa się budowa linii 400 kV
· Łódki mają płynąć nawet 130 km/h
· Na was zawsze można liczyć
· Wielka porażka arcyksięcia Ferdynanda
· Na Żytniej zaczęli od wycinki drzew
· Wydrążyli dziurę miesiąc temu i tak zostało
· Gryf dla Grapy
· Wójt pogroziła deweloperowi palcem
· Wybieramy projekty do budżetu obywatelskiego!
· Piękna noc na kolei
· Bo Wisła wciąga
· Generał Polko o wojnie, śmierci i sile człowieka
· Cudowne pojawienie się lustra
· Czy to koniec strzelnicy?
· Zostałam potraktowana jak śmieć
· Ukłony dla strażaków. „Zostawiacie rodziny, by nieść pomoc”
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Pora na tory rowerowe
· Trudny test wiedzy o mieście
· Świat oczami dzieci z autyzmem
· W Pszczelinie stanął obelisk naczelnika insurekcji
· Nocny pościg za złodziejem
· CBŚP zamknęło krajalnię tytoniu
· Kochane psy na piedestale
· Coraz bliżej nowego basenu
· Z długim prętem na bankomat
· Profesor też trafi do albumu
· Poznajmy prawdziwych patriotów
· Są szlaki, jest przewodnik. Tylko korzystać!
· Utrudnienia dla kierowców
· Turniej tenisa stołowego o puchar wójta
· Powstanie nowa szkoła
· Upamiętnili rocznicę uchwalenia konstytucji
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest