Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 31 stycznia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 31 stycznia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 31 stycznia 2020**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 655), 2017-01-27
Autobusy zatruwają im życie

BRWINÓW Pod oknami Elżbiety i Bernarda Ozypów, mieszkających przy ul. Rynek, co kilka minut zatrzymują się autobusy lokalnych linii, które mają w tym miejscu pętlę. – Tego smrodu i hałasu po prostu nie da się wytrzymać – skarżą się zdesperowani mieszkańcy. – Czujemy się lekceważeni przez władze, które nie dostrzegają naszego problemu

Pani Elżbieta otwiera prowadzącą na podwórze furtkę z nietęgą miną. – Musimy się zamykać, bo zdarzało się że kierowcy i pasażerowie autobusów traktowali nasze obejście jak toaletę na świeżym powietrzu – mówi. Stoimy na chodniku i rozmawiamy. Po chwili na wyznaczony obok przystanek podjeżdża autobus linii B4, zatrzymując się wzdłuż krawężnika. Po minucie parkują za nim dwa kolejne wozy. Wszystkie pojazdy stoją w odległości dosłownie kilku metrów od okien domu państwa Ozypów.

Smrodzą i oglądają telewizor
– Autobusy stojące pod naszymi oknami często nawet przez kilkanaście minut mają włączone silniki
– opowiada pani Elżbieta. – Nie da się otworzyć okna, tym bardziej, że na przystanku zawsze jest głośno. Ponadto tarasują nam wjazd na posesję. Wiele razy prosiliśmy, żeby kierowca nieco przeparkował swój pojazd, bo nie możemy wjechać lub wyjechać. Wiem, że o to samo proszą kierowcy śmieciarek, którzy nie są w stanie zabrać z sąsiedniej posesji śmieci. Prośby te często spotykały się z wyzwiskami.
– Kiedy kierowcy się nudzą, często oglądają przez okno nasz telewizor. Zaciągamy teraz zasłonki, ale to nie jest komfortowa sytuacja – dodaje Bernard Ozyp.
Państwo Ozypowie twierdzą, że problem pętli nie dotyczy tylko ich, ale także sąsiadów. Przekonują, że warunki ich życia tak naprawdę pogorszyły się trzy lata temu, kiedy przy ul. Rynek gmina wybudowała płatny parking. Niedługo potem pod ich oknami zaczęły zatrzymywać się autobusy. Początkowo nie było ich tak dużo, jednak od stycznia tego roku gmina uruchomiła nowe linie, których jest teraz trzy razy więcej niż wcześniej. – Gdy zaprotestowaliśmy, burmistrz Arkadiusz Kosiński powiedział, że go nasz problem nie interesuje – oznajmia pani Elżbieta. – Gdy zagroziliśmy, że pójdziemy do mediów odparł, aby nie straszyć go telewizją.
– Z panem Kosińskim nie da się rozmawiać, on lekceważy ludzi – dodaje pan Bernard, który mieszka w Brwinowie od urodzenia.

Gmina nie widzi problemu?
Przechodzimy z panią Elżbietą w kierunku ul. Powstańców Warszawy. Zatrzymujemy się po około 100 m, przy sklepie Netto. – W tym miejscu znajduje się gminna działka, na której parkują samochody – tłumaczy Elżbieta Ozyp. – Uważam, że z powodzeniem można by tu przenieść pętlę autobusową.
O komentarz w sprawie przystanku końcowego przed oknami państwa Ozypów poprosiliśmy Arkadiusza Kosińskiego. Burmistrz na wstępie wyjaśnił, że teren przy sklepie Netto... wcale nie należy do gminy. – Ta działka jest w naszym posiadaniu, ale sąd odrzucił wniosek o jej zasiedzenie – wyjaśnia. – Zrobienie tam pętli jest więc niemożliwe, bo nie mamy prawa do dysponowania terenem.
Odnośnie do przystanku przy ul. Rynek, burmistrz stoi na stanowisku, że jego lokalizacja jest obecnie optymalna. – Można byłoby go przenieść o 300 m dalej, ale co z ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi dochodzącymi do stacji kolejowej? To będzie dla nich zbyt duży dystans – twierdzi.
– Uciążliwości z tytułu grzejących silniki autobusów pojawiają się zimą, ale wtedy i tak nie otwiera się okien. Latem tego problemu nie ma.
Nie oznacza to jednak, że przystanek pozostanie w tym miejscu na zawsze. Obecnie trwają zaawansowane przygotowania do budowy obwodnicy Brwinowa, tzw. Paszkowianki. Wszystko wskazuje na to, że droga zostanie wybudowana w 2020 lub 2021 roku. – Wówczas w Brwinowie kompletnie zmieni się struktura ruchu i gmina przystąpi do przebudowy rynku, który jest obecnie jednym wielkim skrzyżowaniem – zapowiada Arkadiusz Kosiński. – Wówczas będzie można inaczej zorganizować komunikację i przenieść przystanek.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Palenie gumy zamiast fajerwerków
· Inteligentne miasto. Pierwsze będą czujniki parkingowe
· Sezamie, otwórz się!
· Sąd Apelacyjny przyznał rację Kwirycie i oddalił pozew gminy
· W Piasecznie orkiestra zagrała rekordowo
· W naszym powiecie padły WOŚP-owe rekordy
· Zabytek w płomieniach
· Budżet rozważny i ostrożny
· VIII Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych rozstrzygnięty!
· Łączy nas zamiłowanie do muzyki
· Referendum w sprawie odwołania rady gminy jednak nie będzie
· Spółka wodna podsumowała 5 lat działalności
· Big Band dla Frajdy zwycięzcą Beatlemanii
· Wprowadzili w świąteczny nastrój
· Wolontariusze złożyli sobie świąteczne życzenia
· Zielone światło dla przebudowy Szkolnej w Baniosze
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest