Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 maja 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 654), 2017-01-20
Uwaga: smog!

PIASECZNO/POWIAT W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o przekraczającym dopuszczalne normy stężeniu pyłów i szkodliwych substancji w powietrzu, z którym borykają się przeważnie mieszkańcy dużych miast. Problem dotyczy także naszego terenu

Popularny smog, czyli kumulujące się na niewielkiej wysokości pyły, tlenki azotu, dwutlenki siarki, metale ciężkie, węglowodory aromatyczne i dioksyny mogą mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie. Mogą być przyczyną licznych chorób układu oddechowego, oczu oraz skóry, a także powodować nowotwory. Eksperci szacują, że każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce nawet do 50 tys. osób. To bardzo dużo, dlatego należy robić wszystko, by ograniczyć emisję do atmosfery szkodliwych substancji oraz próbować się przed nimi chronić.

Nie pal śmieciami!
Smog powstaje nie tylko na skutek spalin samochodowych, ale w okresie jesienno-zimowym bierze się przede wszystkim z ogrzewania domów koksem, węglem i innymi paliwami stałymi. Często, aby zaoszczędzić, właściciele budynków sięgają po paliwa gorszej jakości. Zdarza się też, że do pieców trafia zadrukowany papier, pomalowane ścinki drewna, płyty wiórowe, sklejki, panele, ale też przedmioty wykonane z plastiku czy gumy. Wszystkie te pozostałości w wyniku spalania wydzielają szkodliwe substancje, które później wdychamy. Na początku tygodnia do naszej redakcji zadzwoniła mieszkanka ulicy Topolowej w Piasecznie. – Jeden z sąsiadów pali na naszej ulicy śmieciami – alarmowała. – Wszędzie unosi się smród plastiku. Zgłosiłam problem straży miejskiej, niestety panowie strażnicy dwukrotnie przejechali Topolową nawet nie wysiadając z samochodu. Za trzecim razem wysiedli i zapytali sąsiada czym pali. Nietrudno domyślić się jaką odpowiedź usłyszeli... Ta posesja wygląda jak wysypisko śmieci, po całej ulicy kręcą się szczury.
Mariusz Łodyga, komendant straży miejskiej w Piasecznie twierdzi, że do każdego takiego zgłoszenia (jest ich w ciągu dnia kilka) kierowana przez niego formacja podchodzi poważnie. – Gdy mamy informację o paleniu śmieci, jedziemy na miejsce i sprawdzamy – mówi. – Jeśli stwierdzimy, że właściciel pali w piecu niedozwolonymi substancjami, może otrzymać grzywnę w wysokości do 500 zł. Możemy też skierować wniosek o jego ukaranie do sądu. Jeżeli właściciel nie chce nas wpuścić na posesję, przekazujemy sprawę policji i z wykroczenia robi się przestępstwo.

Jak walczyć ze smogiem
Jednak najlepszym sposobem na walkę ze smogiem nie są kary, lecz zachowanie zdrowego rozsądku. Gdy w największych polskich miastach zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczały dopuszczalne normy, komunikacja miejska była za darmo, co miało ograniczyć liczbę samochodów.
Ostatnio dużo mówi się też o carpoolingu, czyli wspólnym dojeżdżaniu do szkoły, bądź pracy i technice ekologicznej jazdy, która maksymalnie ogranicza zużycie paliwa. Jednak największe efekty daje wymiana pieców, z tych opalanych paliwami stałymi na gazowe. Dobrze jeśli będzie ona połączona także z termomodernizacją budynków, dzięki której zmniejszą się straty ciepła.
Gmina Piaseczno prowadzi szereg działań ułatwiających właścicielom domów dokonywanie kosztownych remontów. Od 2014 roku udzielana jest 50-procentowa dotacja dla osób decydujących się na zakup kotła gazowego, gazowo-olejowego lub olejowego i 60-procentowa dotacja dla tych, którzy zdecydują się na ogrzewanie elektryczne. Dotowane są również inwestycje z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, jak panele solarne czy pompy ciepła. W ubiegłorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel ponad 100 tys. zł. – Ważną rolę w walce z zanieczyszczeniem powietrza odgrywa również usprawnienie ruchu samochodowego realizowane przez poprawę parametrów istniejących dróg, a także budowę nowych arterii. Ponadto coraz dłuższa i liczniejsza sieć ścieżek rowerowych zachęca do korzystania z tego najbardziej przyjaznego dla środowiska i zdrowia środka lokomocji – dodaje Łukasz Wyleziński z gminnego biura promocji. – Stale rozwijana jest również oferta transportu zbiorowego, zarówno kolejowego jak i autobusowego, którym można dotrzeć zarówno do Warszawy, jaki i innych większych miejscowości. Podejmujemy starania, aby wszystkie piaseczyńskie wsie zostały skomunikowane z większymi miastami, czemu służy m.in. współfinansowanie przez gminę linii „L”.

Sprawdź stopień zapylenia
Na stronie internetowej gminy Piaseczno znajduje się link do systemu monitoringu jakości powietrza w województwie mazowieckim. O każdej porze dnia można sprawdzić jego parametry na pobliskim Ursynowie oraz w Konstancinie-Jeziornie (w Piasecznie nie ma jeszcze urządzeń pomiarowych). I tak dla przykładu, w ubiegły wtorek zarówno w Konstancinie jak i na Ursynowie były przekroczone dopuszczalne normy zapylenia. W takiej sytuacji najlepiej nie wychodzić z domu, albo zakupić specjalną maskę antysmogową z aktywnym węglem i filtrem HEPA. Filtry w masce, oczywiście jeśli nie jest ona jednorazowa, należy co jakiś czas wymieniać. Pyłków i szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu nie zatrzymają maski chirurgiczne.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nie podwyższam, tylko równam
· Nie chcą bloków obok spokojnego osiedla
· Na rekreację tylko amfibią
· W busie jak w beczce ze śledziami
· Eksmisja XXL. Starocie za bramę
· Seniorzy wywracają się przed szpitalem
· Nietrafiony zarzut śledczych?
· Zatkał odpływ ze stawu i jest awantura
· Sprzątanie Jeziorki. Wśród śmieci... manekin
· Zalewa Skolimów. To efekt zaniedbań?
· Remont drogi. Odcięci na rok!
· Tor do ćwiczeń równowagi i mijanek
· Przystanek jest, ale dla kogo?
· Strzelnica do odstrzału?
· Ciężko z synami
· Mała Gabrysia, wielki koncert
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
· Kultura jazdy a rondo Królewska
· Błyskawiczna pomoc
· Pogorzelcy potrzebują pomocy
· Festiwal Otwartych Ogrodów
· Wspólna uprawa warzyw? Czemu nie!
· Przyszłość wójta i rady w rękach mieszkańców
· Na majówkę, na żaglówkę
· Linia 400 kV – nowe otwarcie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest