Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 kwietnia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 kwietnia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 kwietnia 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 654), 2017-01-20
Inwestycje w cieniu ratusza

KONSTANCIN-JEZIORNA Prawie 37 mln zł konstanciński samorząd przeznaczy w tym roku na budowę oraz remonty głównie gminnych obiektów oraz dróg. Najważniejsze zadanie to dokończenie nowego magistratu

Tegoroczny budżet jest pod kilkoma względami wyjątkowy. Przede wszystkim jest najwyższy w historii, samorząd ma do wydania ponad 165 mln zł. Z drugiej strony zadłużenie gminy spadnie niemal do zera. – Jestem z tego niezmiernie zadowolony i dodam, że nie planuję zwiększania gminnego długu. Będziemy gospodarować tym, co mamy – zakłada burmistrz Kazimierz Jańczuk.
Włodarz podkreśla, że budżet rośnie wraz z rosnącą zamożnością mieszkańców. W porównaniu z 2016 rokiem, wpływy w kasie gminy z płaconego przez nich podatku dochodowego zwiększą się o 6 mln zł. Jednak głównym powodem wzrostu budżetu jest ponad 12 mln zł, które gmina otrzyma od rządu na wypłaty dla mieszkańców w ramach programu 500+.

Nowe przedszkole, nowa hala
Jedną czwartą wydatków samorząd przeznaczył na inwestycje. Z puli prawie 37 mln zł, niemal połowa zostanie przeznaczona na dokończenie budowy ratusza (zarezerwowano na to 16 mln zł) oraz ucywilizowanie sąsiadującej z nowo powstającym magistratem ul. Kolejowej (to wydatek 1,85 mln zł). Zgodnie z planem, ratusz ma być gotowy pod koniec roku. Przeprowadzka urzędu prawdopodobnie nastąpi wiosną 2018 roku. Drugim najważniejszym i najdroższym przedsięwzięciem (w tym roku pochłonie 5 mln zł) będzie kontynuacja budowy nowej siedziby przedszkola „Leśna Chatka” na pl. Sportowym (ta inwestycja również zakończy się w 2018 roku).
W tym roku także ma być wybudowany kolektor ściekowy w ul. Mirkowskiej, którą powiat gruntownie przebuduje. Za zbliżoną kwotę gmina będzie rozbudowywała wodociąg i kanalizację w południowych sołectwach, a 500 tys. zł przeznaczyła na rozpoczęcie takich prac w Czarnowie. Ostatnia kwota wzbudziła na grudniowej sesji budżetowej duże kontrowersje. Zdaniem Cezarego Żeglińskiego, radnego z Czarnowa, fundusze na wykonanie prac w jego wsi powinny być trzy razy większe. – Niestety, w Czarnowie wiele działek pod drogami jest własnością prywatną i trzeba dużo czasu, żeby uzyskać od ich właścicieli zgodę na wejście w teren. Chcemy jednak ruszyć z inwestycją i budować sieć, gdzie będzie to możliwe – tłumaczy wiceburmistrz Ryszard Machałek. Radnego Żeglińskiego te argumenty nie przekonują.
Jeśli chodzi o drogi – w tym roku nastąpi m.in. przebudowa ul. Saneczkowej oraz Kasztelańskiej w mieście. Aż 1,3 mln zł gmina zamierza wydać natomiast na unowocześnienie i rozbudowę oświetlenia ulicznego oraz doświetlenie kolejnych przejść dla pieszych. W przypadku inwestycji oświatowych – jesienią rozpocznie się budowa nowej hali sportowej (oraz dodatkowych sal lekcyjnych) dla szkoły „Jedynki” przy ul. Wojewódzkiej. Nową elewację, ogrodzenie i plac zabaw zyska z kolei przedszkole przy ul. Oborskiej.

Wille odzyskają blask
Jest też kilka inwestycji, które zdecydowanie wpłyną na wizerunek Konstancina-Jeziorny. Rozpocznie się przebudowa willi Kamilin przy ul. Piłsudskiego. Stanie się ona siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego, a także miejscem wystaw oraz spotkań. Do drugiej przeznaczonej do renowacji willi Gryf (ul. Sobieskiego) wprowadzi się m.in. biblioteka. W kolejnej willi – dawnym pensjonacie Corso przy ul. Moniuszki, po remoncie powstanie centrum aktywności społecznej.
W tym roku krajobraz Parku Zdrojowego ma nieco zmienić pomost spacerowo-widokowy, który powstanie na rozlewisku Jeziorki naprzeciwko Hugonówki. Gmina planuje również wykonanie dwóch przystani kajakowych: na tzw. Stawie Gołąbka w parku oraz obok jazu przy moście na ul. Warszawskiej. Z ciekawszych przedsięwzięć warto wspomnieć też o nowym boisku wielofunkcyjnym głównie dla mieszkańców osiedla Grapa, które zostanie wybudowane w pobliżu oczka wodnego i targowiska.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Przybywa urzędników. Gmina poszukuje nowych lokali
· Czy w Konstancinie-Jeziornie powstaną filie wydziałów starostwa powiatowego?
· Zjedz jabłko i płać podatki w miejscu zamieszkania
· Pozbawiona pracy, ale nie dochodu
· Łączą siły przed wyborami samorządowymi
· Pokazali mieszkańcom, jak powinno wyglądać ładne miasto
· Burmistrz stawia ultimatum
· Ratusz zaczyna walkę z dziką reklamą
· Nowe okręgi wyborcze w Lesznowoli
· Burmistrz stanie przed sądem?
· Budżet obywatelski zgodnie z planem
· W starostwie bez zmian
· Remont mostka musi poczekać, będzie za to nowy skwer
· Była dyrektor wygrała z gminą w sądzie
· Historia pewnego mostka...
· 2018: kanalizacja, szkoły i zdrowie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Zanim ruszy budowa superlotniska
· Willa Millera w nowej odsłonie
· Dariusz Zwoliński nowym wójtem Nadarzyna
· Miasto dostało 2 miliony na żłobek
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
· Zaparkujesz, zrobisz zakupy i pojedziesz
· Brwinów jest im wdzięczny
· Powstanie sieć ścieżek rowerowych
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest