Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 650), 2016-12-09
Mieszkańcy: Dławimy się i dusimy

POWIAT – Nie wiem, czy z głupoty, czy niewiedzy ludzie palą śmieciami w piecach. Robią krzywdę sobie i innym. Nie wiedzą też, że łamią prawo? – dziwi się pan Bogdan z Tarczyna

– Można się udusić – to były pierwsze słowa pani Krystyny, która kilka dni temu odwiedziła naszą piaseczyńską redakcję. – Kiedy kilkanaście minut temu szłam ul. Jana Pawła II, zasnuł ją czarny dym z kominów. Uciekłam do jednego z budynków, bo myślałam, że się udławię – skarżyła się. – Dlaczego władze Piaseczna pozwalają, aby ludzie palili w swoich piecach najgorszym węglem, miałem i śmieciami. To już na warszawskim Ursynowie można wziąć głębszy oddech – krytykuje starsza kobieta. Przyznaje, że już miała zamiar zacząć chodzić po Piasecznie w maseczce na twarzy. Przed jej włożeniem powstrzymuje się tylko dlatego, że za bardzo zwracałaby na siebie uwagę.

Ciemne dymy z kominów
Pan Bogdan z Tarczyna jest przekonany, że jego sąsiedzi palą śmieciami. – Czuć, że wrzucają plastik do pieca. To wszystko potem opada na nasze trawniki i ogródki – narzeka. Mężczyzna uważa, że to z powodu tego „śmierdzącego dymu” od dłuższego czasu choruje na gardło. – Co w sprawie spalania śmieci robi straż miejska? – pyta.
Barbara Galicz, burmistrz Tarczyna przyznaje, że gdy ostatnio wieczorem wybrała się na spacer po mieście, zauważyła „ciemne dymy z kominów”. – Musimy zacząć na to zwracać uwagę, uczulić strażników miejskich. W ogóle nie rozumiem ludzi palących w piecach śmieciami, skoro ich każdą ilość od nich odbieramy – stwierdza.
Do tej pory tarczyńscy strażnicy ukarali jedynie osoby, które przy okazji spalania liści, do ogniska wrzucały plastiki a nawet opony. – Do pieca jeszcze nikomu nie zaglądaliśmy. Bo nie mamy prawa wejść na prywatną posesję, jeśli ktoś nas nie wpuści. Poza tym nikt z mieszkańców nie skarżył się, że sąsiad truje go dymem – mówi Andrzej Toporkiewicz, komendant straży miejskiej.

Zaglądają do palenisk
Na fatalną jakość powietrza narzekali na listopadowym posiedzeniu członkowie komisji rolnictwa i ochrony środowiska rady miejskiej Konstancina-Jeziorny. Też zwracali uwagę, że mieszkańcy uzdrowiska opalają domy „węglem najgorszej jakości i śmieciami”. Konstancińscy strażnicy – na mocy prawa o ochronie środowiska – w kwietniu tego roku uzyskali od burmistrza upoważnienia do kontroli paliwa wykorzystywanego przez mieszkańców do ogrzewania domów. – Nie ma jednak podstaw, żebyśmy objęli kompleksową kontrolą wszystkie posesje w gminie, poza tym jest to nierealne. Dlatego reagujemy na prośby mieszkańców o interwencję – tłumaczy Sylwester Ropielewski, zastępca komendanta straży miejskiej w Konstancinie-Jeziornie. Dodaje, iż to jednak od właściciela budynku zależy, czy strażnicy przekroczą bramę posesji. – W wyjątkowych przypadkach, gdy właściciel posesji odmawia wstępu, możemy wezwać policję, aby na podstawie kodeksu karnego umożliwiła nam dokonanie kontroli – uzupełnia.
Od wiosny konstancińscy strażnicy sprawdzili w 13 domach, czym są ogrzewane. Sylwester Ropielewski podkreśla, że straż skupia się na uświadamianiu dzieci w przedszkolach i szkołach, jak dbać o naturalne środowisko licząc, że to w przyszłości wpłynie na jakość powietrza w uzdrowisku.

Kup lepszy piec z dopłatą
– Na to, że ktoś pali skarg mamy coraz mniej, bo do tej pory reagowaliśmy na nie zdecydowanie i rzeczywiście zaglądamy ludziom do pieców. Jeśli nie godzą się na to, kierujemy sprawę na policję – informuje Mariusz Łodyga, komendant piaseczyńskiej straży miejskiej. Władze Piaseczna dostrzegają jednak, że problem leży przede wszystkim w ogrzewaniu domów jednorodzinnych węglem złej jakości. Z tego względu gmina wprowadza regulacje, które mają ograniczyć ilość pieców na paliwo stałe. – W planach zagospodarowania przestrzennego dla zabudowy jednorodzinnej całkowicie wyklucza się możliwość wykorzystania paliw stałych jako źródła ciepła, natomiast przy realizacji zabudowy wielorodzinnej obowiązkowe jest jej podłączenie do miejskiej sieci cieplnej – tłumaczy Magdalena Latoszek z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy.
Od 2014 roku gmina Piaseczno pokrywa też 50-60 proc. kosztów zakupu nowych pieców, jeśli właściciel domu zdecyduje się zmienić instalację grzewczą na ekologiczną. Źródła ciepła wymieniane są również w budynkach komunalnych.

Palisz śmieci, chorują dzieci
Bo sprawa nie jest błaha. Spalanie odpadów w domowych paleniskach powoduje uwalnianie się do atmosfery długiej listy szkodliwych substancji chemicznych. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na cały nasz organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.
Zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu podrażniają płuca, tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny wpływ na centralny układ nerwowy. Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami, związanych z chorobami nowotworowymi. Powstają też koszty innego rodzaju: spalanie śmieci w domowych warunkach powoduje uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych. A to w konsekwencji może doprowadzić domowników od zatrucia czadem.
W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów komunalnych w urządzeniach nie przystosowanych do tego celu (czyli domowych piecach). Za to wykroczenie grozi od 20 zł do 5 tys. zł grzywny.
Piotr Chmielewski


Komentarze
nick: komentator,     2016-12-13   18:12:07
Narzekacie na węgiel marnej jakości? A ile kosztuje węgiel najwyższej jakości? Ile w ogóle kosztuje tona węgla? Nad tym się trzeba zastanowić dlaczego tona węgla z roku na rok jest droższa.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Uniknąć szkolnego armageddonu
· Skargi rodziców odniosły skutek
· Siedlisko bobrów podzieliło mieszkańców
· Nie podwyższam, tylko równam
· Nie chcą bloków obok spokojnego osiedla
· Na rekreację tylko amfibią
· W busie jak w beczce ze śledziami
· Eksmisja XXL. Starocie za bramę
· Seniorzy wywracają się przed szpitalem
· Nietrafiony zarzut śledczych?
· Zatkał odpływ ze stawu i jest awantura
· Sprzątanie Jeziorki. Wśród śmieci... manekin
· Zalewa Skolimów. To efekt zaniedbań?
· Remont drogi. Odcięci na rok!
· Tor do ćwiczeń równowagi i mijanek
· Przystanek jest, ale dla kogo?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
· Kultura jazdy a rondo Królewska
· Błyskawiczna pomoc
· Pogorzelcy potrzebują pomocy
· Festiwal Otwartych Ogrodów
· Wspólna uprawa warzyw? Czemu nie!
· Przyszłość wójta i rady w rękach mieszkańców
· Na majówkę, na żaglówkę
· Linia 400 kV – nowe otwarcie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest