Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 marca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 marca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 marca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 649), 2016-12-02
Czy gmina kupi dom „Zośki”?

PIASECZNO Wszystko wskazuje na to, że znajdujący się w Zalesiu Dolnym dom, w którym dorastał Tadeusz Zawadzki, komendant Grup Szturmowych Szarych Szeregów, uczestnik Akcji pod Arsenałem wkrótce zmieni właściciela. Do wykupienia i remontu nieruchomości przymierza się gmina, która zamierza pozyskać na ten cel dotacje

Dom „Zośki” stojący na dużej działce przy ul. Królowej Jadwigi 11 w Zalesiu Dolnym został wybudowany pod koniec lat 20. ubiegłego wieku według projektu znanego architekta Karola Sicińskiego. Rodzina Zawadzkich mieszkała w nim głównie w okresie letnim. To tam 21 sierpnia 1943 roku profesor Józef Zawadzki i jego córka Anna dowiedzieli się o śmierci Tadeusza. Później, już po wojnie, w tym domu zmarł ojciec „Zośki”, a w latach 80. Anna przekazała go Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek. Od tamtej pory dom powoli niszczał. Od 2007 roku budynek stoi pusty. W roku 2009 wpisano go do rejestru zabytków, a w 2011 zmienił właściciela, który teraz stara się go sprzedać.

Fundacja zbiera pieniądze
W maju ubiegłego roku członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego powołali do życia Fundację domu „Zośki”. - Naszym nadrzędnym celem było uratowanie tego historycznego budynku – mówi Joanna Kowalska-Nowak, prezes fundacji. - To jest pamiątka i tak należy ten dom traktować. Mam pretensje do jego obecnego właściciela, że przez 5 lat nic z nim nie zrobił. Ani go nie wyremontował, ani nie próbował sprzedać.
Fundacja utworzyła konto bankowe i zaczęła zbierać pieniądze na wykupienie domu. Do tej pory uzbierano około 30 tys. zł. To niewiele, biorąc pod uwagę, że suma za jaką właściciel byłby skłonny zbyć nieruchomość oscyluje wokół 750 tys. zł. Tymczasem w październiku tego roku do gminy dotarła propozycja z resortu kultury, który zaoferował wspólny zakup nieruchomości. Później okazało się wprawdzie, że taka forma dofinansowania ze strony ministerstwa nie wchodzi w grę, ale gmina może ubiegać się o środki na remont domu na zasadzie konkursu. Był to bodziec, który bardzo zaktywizował wielu radnych i burmistrza. Pomysł wykupienia i wyremontowania domu „Zośki” odżył.

Potrzebna zgoda radnych
Uchwała w sprawie upoważnienia burmistrza do zakupu zabudowanej nieruchomości przy ul. Królowej Jadwigi w Zalesiu Dolnym znalazła się w porządku obrad ostatniej sesji rady miejskiej. Podczas sesji radna Magdalena Woźniak zawnioskowała jednak o jej wykreślenie. - Nie wszyscy radni są przekonani do tego zakupu i nie ma pewności, że uchwała uzyska akceptację. Zachowanie tradycji tego miejsca jest celowe i słuszne, więc dla dobra sprawy odłóżmy temat do grudnia, abyśmy mogli przedstawić kompleksowy pomysł na zagospodarowanie tego obiektu oraz ewentualne możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego – zarówno na jego remont, jak i na zakup - o które w tej chwili zabiegamy w różnych instytucjach – argumentowała.
Zakup wraz z remontem może pochłonąć nawet 2 mln zł. - Dlatego cały czas szukamy środków zewnętrznych – podkreśla radny Łukasz Kamiński. - Chcemy porozumieć się z Muzeum Powstania Warszawskiego, które mogłoby utworzyć w budynku stałą ekspozycję. Liczymy też, że w kosztach zakupu nieruchomości będzie partycypował ratusz m.st. Warszawy.
A co z remontem obiektu? Tu z pomocą może przyjść ministerstwo kultury, które chętnie wspiera finansowo takie inicjatywy i pierwsze, wstępne rozmowy na ten temat mogą napawać optymizmem. Gmina wysłała już nawet do resortu stosowny wniosek.

Siedziba harcerzy z historyczną ekspozycją
- Konstrukcja domu jest w niezłym stanie – uważa radny Kamiński. - Należałoby na pewno poprawić dach, wyremontować środek budynku i być może wymienić okna. Zabiegów pielęgnacyjnych wymaga też ogród.
Magdalena Woźniak twierdzi, że naturalnym opiekunem domu „Zośki” po jego wykupieniu powinno być Centrum Kultury lub Muzeum Regionalne. Jeśli chodzi o jego przeznaczenie to mógłby być siedzibą harcerzy (podobno takie było życzenie rodziny Zawadzkich), pełnić funkcję świetlicy, której w Zalesiu brakuje oraz małego muzeum. - To może być kolejny ciekawy punkt turystyczny na mapie Piaseczna – dodaje Łukasz Kamiński.
A jak na te pomysły zapatruje się fundacja? - Podpisujemy się pod nimi czterema rękami – mówi Joanna Kowalska-Nowak. - Nie jesteśmy i nigdy nie byliśmy dla gminy konkurencją. Najważniejsze jest uratowanie tego domu. Kto to zrobi, jest nam obojętne.
Tomasz Wojciuk


Komentarze
nick: Mike,     2016-12-02   14:34:23
Ciekawa historia z tym domem

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Morsowanie dla Wojtka na Górkach Szymona
· Remont fikcyjny, miliony prawdziwe
· Transfery czwartoligowców
· Jedność rośnie w siłę. W Żabieńcu powstanie nowy orlik
· Szlakiem piaseczyńskich Żydów
· Najlepsi ludzie sportu
· Mają błoto u siebie i wyczekują asfaltu
· Windy są od lipca, ale nieczynne
· Jasna wciąga jak bagno
· Niebezpieczne zapadlisko w chodniku
· Dzikie wysypisko przy cmentarzu
· Rekordowy Wrak Race. Impreza rozwinęła się na dobre
· Nocna wielkopostna marszruta
· Zapowiedź drogowego piekła?
· Mają wizję wielkiego wzorcowego osiedla
· Ten instrument ma duszę!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Podkowa, 79 lat temu
· Na mojej działce nie ma melioracji!
· Nowy basen przy Gomulińskiego
· Nowe świetlice w Opaczy-Kolonii oraz Nowej Wsi
· Dron „powącha” kominy
· Biegły... w braniu łapówek?
· Czujnik smogu prawdę wyświetli
· Perony przejdą przemianę później
· Parkuj z głową i jedź
· Mieszkańcy wybiorą wójta już 4 marca
· Dobrawa nowym pomnikiem przyrody
· Nie dał wojewoda, dał marszałek
· Tłoczna „Dwójka” będzie większa
· Nowy pałac na 100 lat niepodległości
· Przebudowa Regulskiej. Akt drugi
· Gdzie stanie Pomnik Niepodległości?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest