Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 kwietnia 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 kwietnia 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 kwietnia 2017 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 648), 2016-11-25
Oddajcie nasz krzyż!

GÓRA KALWARIA Mieszkańcy Karoliny domagają się od drogowców, by do wsi powrócił krzyż, który usunięto podczas przygotowań do budowy obwodnicy Góry Kalwarii

Swoje oburzenie społeczność Karoliny, ale także rada parafii i proboszcz św. Stanisława Biskupa Męczennika w Sobikowie oraz Towarzystwo Miłośników Góry Kalwarii i Czerska wyrazili w piśmie do warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.
– Stojący w tym miejscu krzyż wyznaczał początek naszej wsi od około 300 lat. Jeżeli jego lokalizacja kolidowała z budową szosy, można było go przesunąć o kilkadziesiąt metrów. Nie podoba nam się, że nikogo z nas nie powiadomiono o planowanym usunięciu krzyża – denerwuje się Zdzisław Tywonek, mieszkaniec Karoliny. W 2011 roku, w miejsce spróchniałego krucyfiksu stojącego tuż przy drodze krajowej nr 50, Tywonek ufundował nowy, akacjowy wraz z metalowym ogrodzeniem.

Zdemontowany z poszanowaniem
Wcześniej przez blisko 200 lat (!) krzyże ustawiali w tym miejscu (i opiekowali się nimi) przodkowie Józefa Wincentaka.
– Tu gdzie mój pradziadek postawił krzyż, kiedyś były zabudowania Karoliny. Potem wieś przesunęła się na żyźniejsze grunty. To nie przeszkodziło jednak, by kolejny krzyż w tym miejscu postawił mój dziadek, a następny - tata. Zrobił to w 1948 roku, w czasach, gdy za wznoszenie krzyży zamykali w więzieniu – opowiada 85-letni mieszkaniec Karoliny. – To nie jest słupek, żeby ot tak się go pozbywać. Powinien wrócić do naszej wsi – mówi stanowczo senior z Karoliny.
Krzyż stojący na granicy wsi oraz Góry Kalwarii 4 listopada zdemontowali pracownicy firmy, która przygotowuje teren pod budowę obwodnicy. O pomoc przy tym zwrócili się do wiceburmistrza Jana Wysokińskiego, a ten odesłał ich do kalwaryjskiego proboszcza. Ks. Andrzej Jerominek był obecny przy demontażu krzyża, a następnie wskazał, że należy przewieźć go do klasztoru w Górze Kalwarii. Tam „umieszczono [go] w bezpiecznym miejscu, gdzie czeka na nową lokalizację” – przekazał duszpasterz w niedzielnych ogłoszeniach parafialnych.
– Krzyż nie mógł pozostać w tym miejscu, ponieważ znalazłby się w pasie drogi. Zdemontowaliśmy go z pełnym poszanowaniem. Nie wiedzieliśmy, do kogo należy. Nie nam również decydować, w którym miejscu stanie – dystansuje się od zamieszania Paweł Wójcik, kierownik budowy obwodnicy.

Trafił do sąsiedniej parafii
Problem w tym, że Karolina jest położona w parafii Sobików, a krzyż trafił do sąsiedniej.
– Zupełnym zaskoczeniem było dla nas to, że nikt nas nie poinformował o potrzebie przeniesienia krzyża. Domyślam się, że ks. Andrzej Jerominek po prostu nie był zorientowany, że krzyż stoi na terenie naszej parafii – uważa ks. prałat Wiesław Czerwiński, dziekan czerski i proboszcz parafii w Sobikowie.
Mieszkańcy Karoliny obawiają się, że dla ważnego dla nich symbolu i pamiątki sąsiednia parafia znajdzie nową lokalizację.
Z ks. Andrzejem Jerominkiem nie udało nam się porozmawiać. W kancelarii kalwaryjskiej parafii usłyszeliśmy, że wyjechał wygłaszać nauki rekolekcyjne i będzie na początku grudnia.
Piotr Chmielewski


Przeczytaj też
Dom pod ostrzałem (2017-04-21)
Ruszy budowa pierwszych obiektów na obwodnicy (2017-04-21)
Plonowa na raty (2017-04-14)
Komentarze
nick: zeki,     2016-11-30   11:35:29
O ile się nie mylę to krzyż stał za tablicą z napisem Góra Kalwaria, więc do kogo mieli się zgłosić drogowcy? Może i krzyż stoi w tym miejscu od 300 lat, ale wioska od bardzo dawna jest kilka kilometrów dalej. Nikt nie kojarzy, że to teren parafii Sobików, tym bardziej, że tablica mówi, że to GK. Poza tym poprzedni krzyż był ufundowany przez mieszkankę Góry Kalwarii i na poświęceniu chyba (o ile sobie przypominam to zachwycał się wstążkami, którymi ozdobiono krzyż i pytał skąd zostały wytrzaśnięte - czasy komuny) był ks. Pisarzak czyli proboszcz z GK. Akurat pamiętam bo po pierwsze koneksje rodzinne tu wchodzą w grę, a po drugie poświęcenie odbywało się niemal w tym samym czasie co poświęcenie krzyża przy obecnym rondzie (wtedy to było skrzyżowanie). Jakieś 33-34 lata wstecz. Generalnie to nie ma o co piany bić, krzyż nie został zniszczony, będzie stał trochę w innym miejscu i cała sprawa powinna się na tym zakończyć. Nikt celowo na złość nikomu nie robił.
nick: aktlu,     2016-12-08   10:59:32
W dniu 05.12.2016 pan Tomasz Kwieciński Zastępca Dyrektora Oddziały GDDKiA ds. Inwestycji wystosował pismo do ks. Prałata Włodzimierza Czerwińskiego Proboszcza Parafi Rzymskokatolickiej w Sobikowe w którym zapewnia: "... że demontaż, trasport i złożenie krzyża w tymczasowym miejscu odbyły się z pełnym poszanowaniem, należytym przedmiotom kultu religijnego, w czym cały czas uczestniczył ks. A. Jerominek. Nikt z uczestników tej operacji nie wiedział że krzyż należy do sąsiedniej Parafii. GDDKiA nie jest odpowiedzialna za jakiekolwiek zaiedbanie w tym względzie. Możemy zapewnić, że gdy tylko Ksiądz Prałat wskaże nową lokalizację dla tego krzyża, która nie będzie kolidować z drogami zarządzanymi przez GDDKiA, to tak szybko, jak to możliwe Wykonawca inwestycji postawi go w uzgodnionym miejscu"
nick: ks. Andrzej Jerominek MIC,     2016-12-09   23:35:18
Bez wątpienia krzyż stojący przy zbiegu ulic Walewickiej i Grójeckiej znajdował się na terenie Parafii Góra Kalwaria, potwierdzają to mapy granicy parafii, które można sprawdzić na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej. Zauważyć trzeba, że jest to teren zalesiony, bez zabudowań. W odległości dopiero ok 100 - 150 m. od tego miejsca znajdują się tablice informujące o kończącym się obszarze Góry Kalwarii. W związku z zaistniałą sytuacją jako proboszcz miejsca na prośbę GDDKiA zająłem się sprawą godnego usunięcia krzyża, który stał na terenie planowanej inwestycji. W dniu 4 listopada udałem się na to miejsce. Zapewniam zainteresowanych, że wszystko odbyło się godnie, z pełnym poszanowaniem dla znaku naszego Zbawienia. Do tej pory Red. Chmielewski nie spotkał się ze mną, aby porozmawiać o zaistniałej sytuacji, która niepotrzebnie budzi niezdrowe emocje mieszkańców Karoliny. Po dokonanej już wycince lasu po obu stronach drogi, krzyż stał samotnie. Nikt z mieszkańców Karoliny nie zainteresował się wówczas jego losem. Trzeba podziękować GDDKiA za podejście do sprawy z szacunkiem i postawę godną naśladowania.
nick: katotaliban,     2016-12-13   17:09:24
glupie zabobony

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Dom pod ostrzałem
· Mieszkaniec: Pobili mnie policjanci
· Z ukraińskiego Żytomierza do Zalesia
· Tętniak, którego nie było
· Nadal można pomóc
· Synowie czekają na tatę
· Zaszczepimy niemowlę? Nie ma mowy
· Płot niezgody
· Plac zabaw jak lodowisko
· Uwaga: smog!
· Mróz dał się we znaki
· Spowalniacze koszmarem kierowców
· Koperta, od której może zależeć życie
· Mieszkańcy: Dławimy się i dusimy
· Pokochaliśmy rowery na wynajem
· Rodzina z dziećmi wyląduje na bruku?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Na majówkę, na żaglówkę
· Linia 400 kV – nowe otwarcie
· Smog na ulicach
· W niedzielę koniec głosowania
· Dziś dzień pamięci ofiar obozu Dulag 121
· Obywatelski tort podzielony
· Oddaj swój głos!
· Radość z dzielenia się wiarą
· Szansa dla chorych na raka
· 50 lat razem
· W walce z narkomanią i przestępczością
· Widmo lakierni wystraszyło mieszkańców
· Ala szuka domu
· Czaruś znalazł dom
· Pogorzelcy potrzebują pomocy
· Miasto wspiera trojaczki
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2017  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest