Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 listopada 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 listopada 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 listopada 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 647), 2016-11-09
Skryty zabójca nie lubi wietrzenia

PIASECZNO/ POWIAT Jest niewidoczny, nie ma zapachu, ale potrafi momentalnie zabić. Jak bardzo groźny jest tlenek węgla pokazało poniedziałkowe zdarzenie w Jazgarzewie

Wszystko wskazuje na to, że w domu zamieszkanym przez pięcioosobową rodzinę, w nieprawidłowy sposób działał piecyk gazowy znajdujący się w piwnicy. Kiedy wezwani w poniedziałek po godz. 7. ratownicy medyczni oraz strażacy i policjanci weszli do budynku, kobieta oraz jej trzyletnia córka były nieprzytomne. Trafiły do szpitala w stanie krytycznym. Mężczyzna oraz pozostałe dzieci (9 i 11 lat) zachowywali świadomość. Wszyscy zatruli się czadem, jak popularnie nazywany jest tlenek węgla.
– Wezwanie było bardzo dramatyczne. Mężczyzna prosił o szybką pomoc. Nasz dyspozytor poinstruował go, aby pilnie pootwierał okna w budynku. Na miejsce skierowaliśmy cztery ambulansy – relacjonuje Wojciech Jóźwiak, rzecznik prasowy Falck Medycyna.
– Powołaliśmy biegłego, który wyjaśni przyczynę tego zdarzenia – informuje kom. Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.
Z ostatnich informacji wynika, że trzylatka pozostaje w ciężkim stanie.

Sprawdź wentylację i kominy
Od początku sezonu grzewczego strażacy z naszego powiatu byli już czterokrotnie wzywani do akcji związanych z czadem. Oprócz Jazgarzewa miały one miejsce w Nowej Iwicznej, Piasecznie i Konstancinie-Jeziornie.
– W trzech ostatnich przypadkach nikt nie ucierpiał, w dwóch budynkach załączyły się detektory tlenku węgla – informuje st. kpt. Łukasz Darmofalski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie.
Ze strażackich statystyk wynika, że mimo iż na naszym terenie jest coraz więcej nowoczesnych mieszkań, instalacji grzewczych i pieców, liczby zatruć czadem nie ubywa. Najczęściej tego typu zdarzenia mają miejsce w październiku i listopadzie oraz w lutym i marcu, gdy ludzie dogrzewają się nie uruchamiając jeszcze pieców. Przy tym nie sprawdzają przewodów wentylacyjnych, które mogą być zatkane, choćby przez ptaki.
Straż pożarna podkreśla, że kominiarz powinien być wzywany trzy razy w roku – przed, w czasie i po sezonie grzewczym. Nie należy też szczelnie przysłaniać kratek wentylacyjnych, aby „w domu było cieplej”. Takie działanie ogranicza wszelki ruch powietrza i stwarza warunki do gromadzenia się tlenku węgla.
– W mieszkaniu, w którym jest źródło ognia, musi być dostęp świeżego powietrza i drożny komin do odprowadzania spalin – podkreśla st. kpt. Darmofalski.
Właśnie z powodu odcięcia dostępu powietrza z zewnątrz kilka lat temu, na nowym osiedlu w Józefosławiu, w łazience śmiertelnie zatruły się dwie młode osoby. Brak dobrej wentylacji spowodował zakłócenie w pracy piecyka gazowego podgrzewającego wodę i znaczny wzrost stężenie tlenku węgla.

Czujka ratuje życie
Kiedy powinniśmy czuć niepokój i podejrzewać zatrucie czadem? Gdy występują silne bóle głowy i mdłości. Czasem towarzyszy im ucisk w skroniach, szum w uszach, a w skrajnych wypadkach wymioty. To niebezpieczne szczególnie przed snem. Bo możemy już się nie obudzić. Dlatego warto skorzystać z ogólnodostępnych czujników czadu, to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Gdy jest piec gazowy w domu, czujnik jest wręcz niezbędny. Za oceanem jego montaż w mieszkaniu jest obowiązkowy.
– Gdyby w domu, w którym zatruła się rodzina w Jazgarzewie był detektor czadu, do dramatu by nie doszło – przekonuje Łukasz Darmofalski
I przede wszystkim: należy wietrzyć dom, otwierać okno. Jak przekonują strażacy z własnego doświadczenia, nawet kilkuminutowe, intensywne wietrzenie mieszkania zmniejsza stężenie czadu do niezauważalnego poziomu.
Piotr Chmielewski

tagi:    tlenek węgla    czad

Komentarze
nick: dpx,     2021-02-15   07:41:20
zatrucia czadem są częste. Ale to też AWARIE, nie stan normalny. Czujnik czadu nic nie wykazuje, wcześniej opalaliśmy nawet koksem, co jest trudne(teraz gazem i elektrycznie). W piwnicy mieliśmy lekko uchylone okienko. Jest różnica pomiędzy ociepleniem, a uszczelnieniem. Ocieplenie to grube warstwy styropianu, szkła, srebrnych mat piankowych itp. Dość często należy sprawdzać ciąg w kominie i wentylacji- jeśli ktoś umie, to gazetą, świeczką. Teraz nie zamykamy drzwi od łazienki, tylko uchylone na kilka centymetrów. Należy dostosować do warunków, temperatury i wiatru.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Gmina chce wydać prawie 39 mln zł na inwestycje
· Nie chcą w sąsiedztwie masztu, który obniży cenę ich nieruchomości
· Dostał mieszkanie i drugie życie
· Co powstanie na terenie dawnej papierni?
· Pętla się zaciska
· Budowa Wąskiej ma kosztować 4 mln zł. Czy w gminie nie ma pilniejszych inwestycji?
· Co dalej z Fabryczną? Czy mieszkańcy padną ofiarą sporu gminy ze starostą?
· „Robią szybko, ale o ludzi nie dbają”
· Batalia o Józefosław
· Nie może parkować przed własną firmą i domem
· Coraz bliżej święta... Szykuje się sporo atrakcji
· Mieszkańcy domagają się przebudowy Krasickiego
· Huczne obchody 11 Listopada
· „Część leczenia zależy od woli wyleczenia.” SENEKA MŁODSZY
· Pracownicy coraz chętniej zmieniają pracę. Co jest przyczyną?
· Jak zagospodarować okolice dworca?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest