Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 maja 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 maja 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 maja 2017 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 640), 2016-09-23
Obywatelski tort podzielony

PRUSZKÓW Boiska sportowe, inkubator świetlicy osiedlowej, plac zabaw dla psów, „Seniorada“, czy kontrapas rowerowy to tylko część projektów wybranych w głosowaniu w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Frekwencja wyborcza wyniosła 5,1 proc., co zdaniem urzędu jest bardzo dobrym wynikiem


Po ocenie merytorycznej do etapu głosowania dotarło 30 wybranych projektów. Przez ponad tydzień (od 5 do 13 września) mieszkańcy mogli wskazywać najlepsze, które będą realizowane w przyszłym roku.

To jest sukces
W głosowaniu udział wzięło 2457 osób z 48 125 uprawnionych, co daje frekwencję na poziomie 5,1 proc. Spośród dwóch sposobów na oddawanie głosów większym cieszyło się to w formie elektronicznej. Za pośrednictwem internetu oddano bowiem 62 proc. głosów, a pozostałych 38 proc. głosujących poszło do urn osobiście.
- Jak na pierwszy raz uważamy, że to sukces – stwierdza Michał Landowski z urzędu miasta. - To także nauka dla tych, którzy nie złożyli projektów, bo w niektórych obszarach wybór był mały. Na przykład w rejonie piątym czyli dla centrum miasta głosować można było zaledwie na trzy pomysły.

Centrum mniej aktywne
W obszarze pierwszym (Gąsin) najwięcej osób zagłosowało na pomysł stworzenia boiska sportowego za kwotę ok. 121 tys. złotych. Frekwencja wyniosła tu 8,39 proc. Żbików i Bąki (obszar II) chciały przede wszystkim boiska wielofunkcyjnego za kwotę ok. 140 tys. zł, a frekwencja osiągnęła poziom 3,33 proc.
Inkubator świetlicy osiedlowej powstanie natomiast w obszarze III (Tworki – Malichy). Koszt przedsięwzięcia to 53 tys. zł, a głosy oddało tu najwięcej, bo 14,8 proc. osób. Mieszkańcy z obszaru IV (Wyględówek, Ostoja, Os. Marii) zagłosowali za placem zabaw dla psów, który kosztować będzie blisko 110 tys, zł, a frekwencja wyniosła tu 3,1 proc.
Co ciekawe najniższą aktywnością „wykazali się“ mieszkańcy centrum, bo z prawa głosu skorzystało tu jedynie 1,96 proc. uprawnionych. Pieniądze z budżetu obywatelskiego najchętniej chcieliby przeznaczyć na „Senioradę“, czyli cykliczne spotkania dla seniorów (79 tys. zł). W obszarze VI frekwencja wyniosła 2,01 proc., a ci, którzy zagłosowali, wskazali przede wszystkim na potrzebę stworzenia kontrapasu rowerowego na ul. Chopina (31 tys. zł).

Będzie skwer na Wapiennej
Mieszkańcy z obszaru VII, czyli osiedla Staszica A i B oraz osiedla Bolesława Prusa (frekwencja 6,93 proc.) chcą natomiast budowy boiska wielofunkcyjnego wraz z ogrodzeniem. To najdroższe zadanie, bo kosztować będzie nieco ponad 150 tys. złotych, ale też nie ostatnie.
Do zwycięskich projektów z każdego z obszarów Rada Programowa ds. Budżetu Obywatelskiego zgodnie z regulaminem rekomendowała jeszcze kilka innych mniejszych projektów. Są to m.in. warsztaty teatralne (obszar II i VI), mała architektura w Malichach, doświetlenie chodnika na odcinku między ul. Baśniową a ul. Chopina.
Ponadto rada rekomendowała przekazanie pozostałych środków z puli 950 tys. zł na realizację budowy skweru przy ul. Wapiennej w obszarze III, w którym frekwencja w głosowaniu mieszkańców była najwyższa (14,8 proc.). Szacowany koszt realizacji tego projektu to ok. 110 tys. złotych.
ANNA ŻUBER

tagi:    Budżet obywatelski    pruszków    plac dla psów    boisko

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Znasz chiński lub wietnamski? To już masz pracę
· Na pierwszą randkę poszliśmy do Beaty
· Małe modele, wielka pasja
· Przejdzie 800 kilometrów
· Dom pod ostrzałem
· Mieszkaniec: Pobili mnie policjanci
· Z ukraińskiego Żytomierza do Zalesia
· Tętniak, którego nie było
· Nadal można pomóc
· Synowie czekają na tatę
· Zaszczepimy niemowlę? Nie ma mowy
· Płot niezgody
· Plac zabaw jak lodowisko
· Uwaga: smog!
· Mróz dał się we znaki
· Spowalniacze koszmarem kierowców
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Na majówkę, na żaglówkę
· Linia 400 kV – nowe otwarcie
· Smog na ulicach
· W niedzielę koniec głosowania
· Dziś dzień pamięci ofiar obozu Dulag 121
· Obywatelski tort podzielony
· Oddaj swój głos!
· Radość z dzielenia się wiarą
· Szansa dla chorych na raka
· 50 lat razem
· W walce z narkomanią i przestępczością
· Widmo lakierni wystraszyło mieszkańców
· Ala szuka domu
· Czaruś znalazł dom
· Pogorzelcy potrzebują pomocy
· Miasto wspiera trojaczki
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2017  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest