Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 października 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 października 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 października 2017 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 640), 2016-09-23
Będą ronda imienia pary prezydenckiej

RASZYN Wybudowane niedawno ronda przy drodze krajowej nr 7 w Sękocinie Nowym będą nosić imiona pary prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich. Z takim wnioskiem wystąpili mieszkańcy

Z wnioskiem o nadanie imion dwóm sąsiadującym ze sobą rondom wchodzącym w skład nowo wybudowanego węzła drogowego w ciągu drogi krajowej nr 7 wystąpił Komitet Społeczny dla Uczczenia Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Uzasadniono go troską o zachowanie pamięci historycznej narodu i uznaniem dla zasług Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Inicjatywa mieszkańców
Jak przyznał na poniedziałkowej sesji wójt Andrzej Zaręba, komitet zgłosił się do raszyńskiego urzędu w tej sprawie już jakiś czas temu. - Byłem tym pozytywnie zaskoczony, bo to inicjatywa, która wyszła nie od wójta czy rady gminy, jak to zwykle bywa, lecz w całości od mieszkańców – powiedział wójt. - Uznałem jednak, że cała procedura powinna się odbyć z należytą powagą i taktem, dlatego założyli stowarzyszenie i zwrócili się w tej sprawie do Jarosława Kaczyńskiego posła i prezesa PiS-u oraz prezydenta Andrzeja Dudy o objęcie honorowym patronatem tej inicjatywy. Ponadto komitet wnioskował o nadanie połączonej z jednym z rond nowo wybudowanej ulicy imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Większe rondo prezydenta,
mniejsze prezydentowej

Jarosław Kaczyński z radością przyjął informację o inicjatywie i podziękował komitetowi za, jak to ujął, drogą jego sercu propozycję. - Tak zaszczytnej prośbie nie sposób odmówić – odpowiedział komitetowi brat Lecha Kaczyńskiego. - Nie muszę chyba przekonywać, jak ważne są dla mnie wszelkie inicjatywy podtrzymujące pamięć o katastrofie oraz o jej ofiarach.
Oba ronda podlegają pod Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad, ale nazewnictwo leży w kompetencji rady gminy. Komitet chciał, aby to większe nazwano imieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a mniejsze, czyli to położone od strony Sękocina Starego im. Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej.

Bez politycznych kłótni
Komitet Społeczny dla Uczczenia Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich poparła przynajmniej część mieszkańców okolicznych miejscowości. Wnioskodawcy chcieli, aby uroczyste nadanie nazw odbyło się już 23 października, czyli dokładnie w 11. rocznicę wybrania Lecha Kaczyńskiego na prezydenta RP.
W poniedziałek obyło się bez politycznych kłótni w sprawie przyjęcia uchwał w tej sprawie, choć w kuluarach mówiło się o tym, czy rondo to właściwe miejsce, by upamiętniać parę prezydencką. Z drugiej strony ciężko wskazać w gminie lepszą lokalizację. Oficjalnej dyskusji na ten temat nie było ani na komisjach, ani podczas sesji rady, w której zdecydowaną większość ma PiS. W głosowaniu obu uchwał (dla każdego z rond) 17 radnych poparło inicjatywę mieszkańców, nikt nie był przeciwny, tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Na rondach ma być biało-czerwono
Przyjęte uchwały uprawomocnią się 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Po załatwieniu spraw formalnych komitet planuje rondo im. Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej obsadzić biało-czerwonymi kwiatami. Natomiast na tym, którego patronem zostanie Lech Kaczyński, zainstalowany będzie maszt z flagą Polski.
Na razie nie wiadomo, czy na uroczystościach, które zaplanowano na 23 października, pojawi się prezydent Andrzej Duda lub Jarosław Kaczyński.
ANNA ŻUBER
Komentarze
nick: kokos,     2016-09-23   22:34:34
Jak to zginęli? Przecież wszyscy wiedzą że polegli zamordowani skrycie rankiem. Dookoła trzeba wstawić 96 marmurowych tablic wielkości ekranów akustycznych z nazwiskami wszystkich poległych.
nick: ania,     2016-09-26   07:57:08
Proszę gamonie nie żartować
nick: ,     2016-09-26   23:13:23
To jakiś kult jednostki ?
nick: oni,     2016-09-27   19:03:18
Od razu składam postulat o przejście do środka ronda w celu bezpiecznej modlitwy pod masztem i ucałowania oraz podlewania tych kwiatków. Przydałaby się też ławeczka i mała kapliczka.
nick: ania ,     2016-10-02   18:33:34
tam poległ kwiat elity Polski -gamonie rusobodoni
nick: Aniu,     2016-10-03   20:00:36
Dokładnie i trzeba to upamiętniać przy każdej okazji. Dlatego jestem za rondami i odpowiednim upamiętnieniem pomnikiem po środku ronda i tablicami dookoła. Myślę że cała ta nowa i nierozłączna 7 i 8 powinna być także tak nazwana w upamiętnieniu Pary Prezydenckiej.
nick: ,     2016-10-04   16:38:45
ANIU GAMONIU NIE ZARTUJ!!!!!
nick: miejscowy,     2017-04-02   20:46:19
Co to za kretyński komitet ??? mieszkam tutaj, a w życiu o nim nie słyszałem. Nazwiska poproszę
nick: miejscowa,     2017-04-24   08:39:01
Szkoda, że ronda są bez pomyślunku wybudowane przez drogowców, choroby morskiej dostaję od tego kręcenia ósemek w drodze do domu. Ja też poproszę o nazwiska.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Awantury o „dzikie” przejazdy
· Afera z „prawkiem” Piotra Najsztuba
· Obawy przed dwoma kierunkami
· Ukraińcy obcięli sobie palce!
· Opłata za parkowanie coraz bliżej
· Szkoła w Nowej Iwicznej urośnie
· Park miejski prawie gotowy
· Pamiątka po mrocznych czasach zdjęta
· Wkrótce otwarcie miejskiego szaletu
· Piracka Tataspartakiada
· Młodzi sportowcy błysnęli na igrzyskach
· Latawcowe szaleństwo
· Figura bez głowy znaleziona w parku miejskim
· Zmarł wybitny trener
· Mniej uciążliwe Lotnisko Chopina?
· Wybuch, strzały i ewakuacja
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Lotnisko w Baranowie zastąpi Okęcie?
· Pielęgnują lokalną historię
· Całkiem nowa Lipowa
· Zielony Nadarzyn
· Makabryczny wypadek w szpitalu
· Obwodnica w gąszczu procedur
· Najpierw obwodnica, później łącznik
· Budując szosę odkryli cmentarzysko
· Upamiętnili więźniów obozu Dulag
· Zapłacimy za parkowanie w mieście?
· 53 osoby staną przed obliczem sądu
· Tłuczkiem zdewastował auto sąsiada
· Grunt to mądrze wybrać
· Innowacyjna galeria z nową siedzibą
· Karta dla lokalnych patriotów
· 4 mln zł na remont szpitala
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2017  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest