Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 635), 2016-08-18
Piękny jubileusz strażaków

TARCZYN Ochotnicza Straż Pożarna w Suchodole istnieje już 100 lat. Z tej okazji w ostatnią niedzielę odbyły się uroczystości

Świętowanie stulecia rozpoczęto uroczystą mszą świętą, po której przeniesiono się na teren strażackiej remizy. Wśród zaproszonych gości, których powiatali burmistrz Tarczyna Barbara Galicz oraz prezes OSP Suchodół Stanisław Małczyński, obecni byli m.in. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Tarczynie Jacek Żelazowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie Leszek Szcześniak, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Przybytniak, Przewodniczący Rady Powiatu Piaseczyńskiego Włodzimierz Rasiński, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Jan Dąbek. Jednak najważniejszymi tego dnia gośćmi byli sami strażacy, którzy przyjechali na uroczystość z jednostek nie tylko z powiatu piaseczyńskiego, ale także grójeckiego i pruszkowskiego.

Sól tej ziemi
- Jubileusz istnienia 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchodole jest niezwykle doniosłym wydarzeniem i dowodem na to, jak cudownie historia może komponować się z tradycją – powiedziała burmistrz Barbara Galicz. - Ochotnicze straże pożarne to jedne z najważniejszych instytucji w każdej wiejskiej gminie. Wokół nich toczy się lokalne życie. Strażacy są spoiwem scalającym miejscową społeczność. Strażacy to sól tej ziemi! Ostoja dla społeczności lokalnej. Zawsze wierni hasłu „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, zawsze niosący pomoc i ratunek potrzebującym podczas pożarów oraz innych zdarzeń, o każdej porze dnia i nocy, zawsze gotowi do współpracy. Za tę godną naśladowania postawę należą im się wyrazy najwyższego szacunku – podkreśliła burmistrz.

Historia na sztandarze
Historię Ochotniczej Straży w Suchodole przypomniał jej prezes Stanisław Małczyński. Jednostka powstała w 1916 roku. Ciężko stwierdzić czy przyczyną powołania ochotniczej straży ogniowej (tak się wówczas nazywała) było szczególne zagrożenie pożarami spowodowane działaniami wojennymi czy fakt, że wszystkie ówczesnej zabudowania wiejskie były drewniane i pokryte strzechą. Nie zachowały się kroniki. Ocalał sztandar, który prezentowano podczas uroczystości. Znalazły się na nim inicjały jego fundatorki, a zarazem współzałożycielki i pierwszej prezes Ochotniczej Straży Ogniowej w Suchodole, Elżbiety Łazuckiej. Na drzewcu sztandaru widnieje gwóźdź okolicznościowy z 1916 roku - datą powołania jednostki. Pierwszym naczelnikiem i współzałożycielem był Józef Pawłowski.

Nawet wojna nie zatrzymała strażaków
- Przez cały ten czas, przez sto lat, tutejsza jednostka, nawet pomimo drugiej wojny światowej nie zaprzestała swojej działalności – podkreślił prezes Stanisław Małczyński. - Druhowie naszej jednostki zawsze ofiarnie służyli społeczeństwu, zarówno gasząc pożary jak i pracując przy usuwaniu skutków żywiołów. W czasie okupacji druhowie w konspiracji z oddziałami Armii Krajowej brali udział w walce z okupantem.
W latach powojennych została wybudowana strażnica, którą w 1988 roku przebudowano i zmodernizowano. Budynek ostatecznie wykończono w roku 2001. W latach pięćdziesiątych jednostka otrzymała pierwszy samochód marki Dodge, który służył jak wóz pożarniczy. W roku 2000 podjęto decyzję o zakupieniu ciężkiego wozu strażackiego.

OSP Suchodół w czołówce,/b>
- Strażacy kwestowali na terenie całej gminy, chodzili od domu do domu, pukali do każdych drzwi – wspomina prezes Małczyński.
- Zebraliśmy środki na zakup samochodu, który dzięki pomocy urzędu gminy w Tarczynie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stał się możliwy. Zakupiono Tatrę GCBA 8/32. W 2009 roku, dzięki władzom gminy, pozyskano nowy samochód pożarniczy – tym razem mercedesa.
- Obecnie nasza jednostka liczy 48 członków czynnych (w tym 9 kobiet) i 7 członków honorowych – poinformował prezes OSP Suchodół. - Statystyki uczestnictwa w akcjach ratowniczo-gaśniczych plasuję OSP Suchodół w czołówce gminy oraz powiatu.

Podziękowanie za 100 lat
ofiarnej służby

Na zakończenie wystąpienia prezesa, minutą ciszy uczono druhów OSP Suchodół, którzy odeszli. Kolejnym punktem uroczystości było odznaczenie OSP Suchodół za wieloletnią działalność w zakresie ochrony przeciwpożarowej, złotym znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Następnie odznaczono wyróżniających się strażaków złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za zasługi dla pożarnictwa. Jednostka została także wyróżniona medalem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika - Medalem Pro Masovia, za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.
Po przemówieniach, wyróżnieniach i podziękowaniach odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową z okazji 100-lecia jednostki (ufundowaną przez Stanisława Stankowskiego), oraz drewnianą figurę św. Floriana, patrona strażaków. Ufundował ją radny Sławomir Parol, a wykonał Andrzej Zawadzki.
Na zakończenie uroczystości wszystkich zaproszonych gości i strażaków zaproszono do obejrzenia galerii prezentującej historię OSP Suchodół oraz na pyszny poczęstunek.


Adam Braciszewski

tagi:    osp suchodół    tarczyn    100 lat    obchody    strażacy

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Niedzielny piknik w Henrykowie-Uroczu. Będzie się działo!
· Biznesmeni oskarżeni o wyłudzenie 160 mln zł
· Dzień Zdrowia na Uczelni Łazarskiego
· Od klubowej imprezy po loty balonem
· Znaleźliśmy godne miejsce na ziemi
· Rozbiorą bobrową tamę
· Pociąg do gwiazd. Będzie romantycznie!
· Problemy z utrzymaniem zieleni
· Szkoła w Józefosławiu z patronem i sztandarem
· Wyślij pocztówkę i wybij monetę
· W niedzielę Wrak Race wraca do Mysiadła
· Zderzyła się z kolejką. 500 zł mandatu
· Muzyka, zabawa i szczypta historii
· Groźny wypadek, ale bez ofiar
· Tragiczny koniec poszukiwań
· W gminie brakuje wody!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Oddział dla dzieci na miarę czasów
· Strażnicy tępią pijaków za kółkiem
· Aplikacja nie da zapomnieć
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Zatrzymać wilgoć niszczącą dworek
· Dotacja na samochód dla OSP Biskupice
· Dzień Dziecka inny niż wszystkie
· Wyróżnienie dla OSP w Nowej Wsi
· Pruszkowskie Wianki
· Pomóc Afryce, wybudować szkołę
· Wiedzą o policji tak dużo, że zasłużyli na hulajnogi
· Szkoła w Skułach będzie większa
· Rozpoczyna się drugi etap przebudowy Regulskiej
· Sto lat dla drugiego człowieka
· Centrum Kultury i Sportu pełną parą ruszy od września
· Superlotnisko – rząd zaczyna konsultacje
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest