Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 620), 2016-04-22
Fatalna pomyłka pogotowia

KONSTANCIN-JEZIORNA - To nienormalne, by na karetkę czekać dwie godziny – mówi roztrzęsionym głosem Jolanta Guzińska z Dębówki, która w poprzednią niedzielę wezwała pomoc do 50-letniego męża. Okazało się, że doszło do pomyłki, która na szczęście nie skończyła się tragedią

Do zdarzenia doszło 10 kwietnia, popołudniu. - Mąż ogólnie jest bardzo chorym człowiekiem, ale w tym dniu miał wysoką gorączkę i zaczęły mu sinieć usta – opowiada Jolanta Guzińska. - Zdecydowałam się wezwać karetkę, a dyspozytor przyjął zgłoszenie. Po ponad półtorej godzinie zadzwoniłam do nich ponownie. W słuchawce usłyszałam z wielką pretensją w głosie, że przecież ambulans już był, więc o co mi chodzi.

Nawigacja i oznaczenia
domostw nie pomogły

- Od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego średnia czasu dotarcia ambulansu (w skali każdego miesiąca) powinna być nie większa niż 8 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców oraz 15 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców – informuje Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta.
Chory mieszkaniec Dębówki na karetkę czekał jednak znacznie dłużej...
Jak przyznaje Falck Medycyna, który obsługuje ten rejon, do 50-latka bezzwłocznie skierowano najbliższy dostępny zespół ratownictwa medycznego. Dyspozytor miał przekazać drogą radiową, będącej w terenie załodze powód wezwania, adres i kod wyjazdu.
- Chwilę później wpłynęło zgłoszenie z tej samej miejscowości, tym razem do 50-letniej kobiety – tłumaczy Wojciech Jóźwiak, rzecznik prasowy Falck Medycyna. - Ponieważ wszystkie nasze zespoły były zajęte, dyspozytor przekazał zgłoszenie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, którego zespół stacjonował najbliżej. Nasz zespół po dojeździe do miejscowości Dębówka poszukiwał wskazanej posesji. Odczyty nawigacji GPS nie wskazywały ściśle docelowego adresu, a oznaczenie domostw, jak zwykle pozostawiało wiele do życzenia. Po chwili zespół został zatrzymany przez osoby oczekujące przy drodze. Ratowników zaprowadzono do domu, gdzie na pomoc oczekiwała kobieta.

Mogło dojść do tragedii
Ani dyspozytor, który od zespołu otrzymał elektroniczne potwierdzenie statusu dojazdu do pacjenta, ani zespół, który udzielał pomocy medycznej pacjentce, nie mieli świadomości zaistniałej pomyłki dotyczącej adresu.
- Dyspozytor był jednocześnie przekonany, że drugie zgłoszenie w miejscowości Dębówka zostanie zrealizowane przez WSPR – tłumaczy Wojciech Jóźwiak. - Zespół skierowany przez dyspozytora warszawskiego pogotowia, po późniejszym dotarciu pod ten sam adres, co wcześniej nasz zespół, dowiedział się, że wezwanie zostało zrealizowane i odjechał.
Dopiero gdy pani Jolanta ponownie zadzwoniła pod numer ratunkowy, zorientowano się, że zaszła pomyłka.
- Przecież mogło dojść do tragedii – mówi wciąż roztrzęsionym, głosem Jolanta Guzińska, mimo iż od zdarzenia minęło kilka dni. - To nienormalne, by na karetkę czekać dwie godziny. Poza tym nie rozumiem, jak mogli pomylić mężczyznę z kobietą.

Pouczający przykład
- Stan obojga chorych nie wymagał hospitalizacji, niemniej to dla nas wielce pouczający przykład konieczności ponownej analizy procedur dyspozytorskich i wprowadzenia zmian, które zapobiegną w przyszłości tego rodzaju nieporozumieniom – przyznaje rzecznik Falck Medycyna. Dołożymy wszelkich starań, aby podobna sytuacja nigdy więcej nie miała miejsca.
- W przypadku zastrzeżeń do decyzji dyspozytora o odmowie przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego czy też długiego czasu oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia, pacjenci mogą zwrócić się do Dyżurnego Lekarza Koordynatora Ratownictwa Medycznego lub do wojewody – informuje Krystyna Barbara Kozłowska. - Mogą także złożyć skargę do dyrektora właściwej WSPR. W każdej sytuacji, gdy pacjent podejrzewa, że w jego przypadku doszło do naruszenia jego praw, powinien skontaktować się z BRPP - dodaje Rzecznik Praw Pacjenta.

FOT. Falck Medycyna
ANNA ŻUBER

tagi:    POGOTOWIE    KONSTANCIN    POMYŁKA    GPS

Komentarze
nick: Czytelniczka,     2016-04-22   15:56:32
Człowiek jest tylko człowiekiem, ale do nie których spraw sami się przyczyniamy. Numerowanie domów, faktycznie koszmar, dzwonków również większości brak. Jak pomoc ma przyjść, to aż na drogę wtedy się wychodzi.
nick: Anna,     2016-04-25   17:10:35
Mamy tu naprawdę wyjątkowy zbieg okoliczności, aby do wioski z 30 gospodarstwami wzywano minuta po minucie karetkę, pod dwa różne adresy, gdzie karetkę we wsi widzą tam raz na rok. Przyjeżdżają dwie różne firmy pogotowiane - słusznie, gdy zajęte karetki jednej firmy to pomaga druga, karetkę ludzie zatrzymują nie tam gdzie trzeba, brak numerów adresowych na domach i.t.d. Rzeczywiście wygląda to jak ze scenariusza filmowego. A dziennikarze, no cóż... sensaci.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Makabryczne odkrycie nad Wisłą
· Przełom w sprawie pałacu w parku. Ale to jeszcze nie koniec sądowej batalii
· Za prawie 5 mln zł powstanie niewielka droga
· Opowieść o pociągach pancernych w Święto Wojska Polskiego
· Nikt nie chce gruntów po KPGO Mysiadło
· Przychodnia doczeka się rozbudowy
· Skrzyżowanie Dworcowej i Nadarzyńskiej zamknięte od przyszłego tygodnia
· Rozpoczął się remont mostu
· Otwarto pierwszy wybieg dla psów
· Co dalej z wąską drogą?
· Stocer w nowej odsłonie. Modernizacja kosztowała 40 mln zł!
· Gigantyczne mandaty
· Woda zalewa im wjazd na posesję
· Odbudowali zabytkowy samochód
· Upamiętnili bohaterskich obrońców stolicy
· Trwają przygotowania do przebudowy skrzyżowania przy skate parku
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest