Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 618), 2016-04-07
Pogorzelcy mogli wejść do mieszkań

MILANÓWEK We wtorek lokatorzy willi Jolancin, której zadaszenie spłonęło 21 marca, weszli do mieszkań, by zabrać swoje rzeczy. - O powrocie na stałe nie może być mowy, bo w budynku nie ma warunków do zamieszkania – informuje Daria Gągała z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej milanowskiego urzędu miastaPrzypomnijmy, w niedzielę, 21 marca przy ul. Charci Stok doszło do pożaru zabytkowej willi, który objął górne partie budynku. W akcji ratunkowej, która trwała kilkanaście godzin, udział brało 12 zastępów straży pożarnej. Gaszenie ognia było trudne z uwagi na wiek i konstrukcję willi. Ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko z uwagi na elementy drewniane czy trzcinę.

Skupieni na bieżącej pomocy
W wyniku pożaru, dachu nad głową zostało pozbawionych 26 osób. Władze Milanówka zapewniły im i opłaciły pobyt w hotelu oraz mieszkaniach zastępczych. Część osób skorzystała z pomocy bliskich.
Dwa tygodnie po pożarze mieszkańcy mogli w końcu wejść do swoich lokali. Wcześniej zgody na to nie wyrażał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. We wtorek, na mocy jego pozwolenia, pogorzelcy mogli zabrać swoje rzeczy.
- O powrocie na stałe nie może być mowy, bo w budynku nie ma na to warunków – informuje Daria Gągała z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej. - Gmina jest jednym z 10 właścicieli willi Jolancin i na razie nie wiadomo, co stanie się z budynkiem. Decyzję o ewentualnym remoncie trzeba będzie podjąć wspólnie. Na razie jednak skupiamy się na bieżącej pomocy poszkodowanym.
PINB nakazał współwłaścicielom willi wykonanie robót zabezpieczających, mających na celu opróżnienie budynku i mienia lokatorów, zdemontowanie pozostałej części więźby dachowej i zabezpieczenia nieuszkodzonych elementów i kominów. Muszą oni także zabezpieczyć zadaszenie i rozebrać uszkodzony drewniany strop.

Dary wciąż potrzebne
Pogorzelcy są pod opieką pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Milanówku. Otrzymali już pomoc finansową od gminy w postaci jednorazowego zasiłku celowego w wysokości 500 zł na osobę.
Ponadto miasto uruchomiło konto bankowe o nr. 68 1020 1026 0000 1502 0272 0894 (PKO BP), na które można wpłacać pieniądze dla pogorzelców. W tytule przelewu należy podać: Pomoc dla pogorzelców w Milanówku. Jeżeli darowizna przekazywana jest na konkretną rodzinę, w tytule przelewu należy wpisać jej nazwisko. Już 24 marca na koncie było prawie 12 tys. złotych (środki zbierano także dla pogorzelców z bliźniaka przy ul. Wylot).
Cały czas zbierane są dary. Obecnie najbardziej potrzebne są: sprawna pralka i lodówka, nowe kołdry i poduszki oraz mały sprzęt AGD do kuchni. Dzieciom ze spalonych domów podręczniki dostarczyły milanowskie szkoły. Wystarczająca jest już również ilość zebranej odzieży, wciąż jednak przyda się pożywienie oraz środki higieniczne. Jeśli chcemy przekazać pogorzelcom jakieś rzeczy, najlepiej wcześniej skontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Milanówku, tel. (22) 724 97 92, który zna bieżące potrzeby poszkodowanych.

Podpalacz zatrzymany
Pod koniec marca w Milanówku doszło do serii pożarów, co wzbudziło niepokój mieszkańców. W sprawie willi Jolancin trwa śledztwo i nie wiadomo, czy był to wypadek, na przykład w wyniku zwarcia instalacji, czy celowe działanie człowieka. Straż miejska zatrzymała za to podejrzanego o zaprószenie ognia w innych miejscach. Jego ustalenie było możliwe dzięki nagraniom z monitoringu wizyjnego miasta. Straż miejska zabezpieczyła dowody w postaci nagrań z monitoringu, a małoletni przyznał się do podpalenia pomnika przyrody, pustostanu przy ulicy Kazimierzowskiej oraz traw.
Ponadto na wniosek strażników prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w sprawie podpalenia ekranów akustycznych przy ul. Krakowskiej w Poniedziałek Wielkanocny.

Anna Żuber

tagi:    pożar    milanówek    pogorzelcy    pomoc

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Makabryczne odkrycie nad Wisłą
· Przełom w sprawie pałacu w parku. Ale to jeszcze nie koniec sądowej batalii
· Za prawie 5 mln zł powstanie niewielka droga
· Opowieść o pociągach pancernych w Święto Wojska Polskiego
· Nikt nie chce gruntów po KPGO Mysiadło
· Przychodnia doczeka się rozbudowy
· Skrzyżowanie Dworcowej i Nadarzyńskiej zamknięte od przyszłego tygodnia
· Rozpoczął się remont mostu
· Otwarto pierwszy wybieg dla psów
· Co dalej z wąską drogą?
· Stocer w nowej odsłonie. Modernizacja kosztowała 40 mln zł!
· Gigantyczne mandaty
· Woda zalewa im wjazd na posesję
· Odbudowali zabytkowy samochód
· Upamiętnili bohaterskich obrońców stolicy
· Trwają przygotowania do przebudowy skrzyżowania przy skate parku
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest