Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 grudnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 grudnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 grudnia 2019**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 610), 2016-02-12
Bezrobocie w dół

POWIAT W ciągu ostatniego roku liczba bezrobotnych na terenie powiatu piaseczyńskiego zmniejszyła się o 500 osób. Obecnie bezrobocie wynosi 6,6 proc. i jest o 1,4 proc. niższe niż w roku 2014. Jak twierdzi Danuta Świetlik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piasecznie, na spadek liczby bezrobotnych wpłynęły liczne programy aktywizacyjne

Na terenie powiatu piaseczyńskiego wśród bezrobotnych występuje spora rotacja. W ciągu miesiąca w urzędzie rejestruje się około 550 nowych osób, wielu ludzi znika też z ewidencji w związku z podjęciem pracy. W grudniu 2015 roku w piaseczyńskim PUP-ie było zarejestrowanych ogółem 5061 bezrobotnych, w tym 2382 kobiety.

Struktura bezrobocia
Wśród bezrobotnych dominują ludzie młodzi oraz starsi, powyżej 50. roku życia. Bezrobotnych do 30. roku życia zarejestrowano 1038, a więc ponad 20 proc., osób powyżej 50. roku życia figuruje w rejestrze aż 1695. Trwale bezrobotnych, którzy pozostają bez pracy ponad 12 miesięcy, jest 2585, a więc ponad 50 proc. i to właśnie oni najbardziej martwią urzędników. Osobną grupę stanowią cudzoziemcy, których w Powiatowym Urzędzie Pracy jest zarejestrowanych 200.

Aktywizacja zawodowa
- W ubiegłym roku udało nam się pozyskać sporo środków w ramach programów przeciwdziałania bezrobociu – podkreśla Danuta Świetlik, dyrektor PUP-u. Urząd otrzymał m.in. prawie 1,5 mln zł z rezerwy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz prawie 4 mln zł z innych programów, m.in. Krajowego Funduszu Szkoleniowego. - Łącznie mieliśmy do dyspozycji ponad 11 mln zł – dodaje dyrektor. W wyniku udziału w tych programach zatrudnienie znalazły aż 494 osoby spośród ponad 1200 osób biorących w nich udział.

Są pieniądze dla przedsiębiorców
Powiatowy Urząd Pracy cały czas rozdziela również dotacje, które można przeznaczyć na rozpoczęcie własnej działalności. W ubiegłym roku były realizowane dwa projekty dla osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat (Power) i dla tych po 30-tce (RPO). W sumie, po spełnieniu wszystkich niezbędnych wymogów, bezrobotni, którzy chcieli założyć własną firmę, mogli liczyć na dotację w wysokości do 23 tys. zł (6-krotność przeciętnego wynagrodzenia). W tym roku program jest kontynuowany, a wnioski o dofinansowanie można składać do 20 lutego. - Co kwartał organizujemy warsztaty dla osób, które chcą rozpocząć własną działalność – mówi Danuta Świetlik. - Najbliższe odbędą się 18 lutego w urzędzie miasta i gminy Piaseczno.

Więcej ofert pracy
W ubiegłym roku przybyło składanych w PUP-ie ofert pracy. Było ich aż 8604. Niestety, ta liczba może mylić bo aż 4908 ofert (około 57 proc.) złożyli pracodawcy chińscy, wietnamscy lub tureccy. Na stronach urzędu można znaleźć sporo ogłoszeń dotyczących pracy w charakterze handlowca za około 2000 zł brutto, gdzie kandydat musi znać jeden z wymienionych wyżej języków. Są to oferty fikcyjne. Otóż zagraniczne firmy, aby uzyskać zgodę na za zatrudnienie rodaka, najpierw muszą złożyć ofertę w powiatowym urzędzie pracy (pierwszeństwo w zatrudnieniu ma Polak). W praktyce nie było chyba przypadku, aby któryś z zarejestrowanych bezrobotnych otrzymał pracę u azjatyckiego biznesmena.

Problemy z rejestrowaniem
cudzoziemców

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Piasecznie od pewnego czasu obserwują pewną niepokojącą tendencję – wpływa coraz więcej oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Tylko w ubiegłym roku zarejestrowano ich ponad 22 tysiące, głównie dotyczyły obywateli Ukrainy. Takie oświadczenia umożliwiają Ukraińcom uzyskanie wiz wjazdowych do Polski. - Przychodzą do nas osoby, które chcą dać pracę kilkudziesięciu Ukraińcom, mimo że same nie mają nawet firmy – mówi Danuta Świetlik. Podobno za taką przysługę Ukraińcy płacą Polakom sute prowizje. - Innym problemem jest masowe podrabianie na oświadczeniach naszych pieczątek i podpisów – dodaje pani dyrektor. - Sprawą zainteresowała się już straż graniczna, która jest u nas coraz częstszym gościem.

TOMASZ WOJCIUK

tagi:    Bezrobocie    PUP    URZĄD PRACY

Komentarze
nick: Emigracja,     2016-02-12   22:04:33
Mnie zaktywizowali do wyjazdu zagranicę, tacy byli aktywni.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nie zadzieraj z Dorotą!
· Biblioteka powiatowa połączona z biblioteką gminną
· Wspomóż niepełnosprawnych
· Podwyżka za handel na targowiskach
· Pierwsza zbiórka, duży sukces
· Przycinają drzewa z helikoptera
· Misterium teatralne w Czarnowie
· Remont starej plebanii idzie pełną parą
· Jak upamiętnić Wacława Gąsiorowskiego?
· Wielkie zmiany w rejonie CEM-u
· Marcin Kania został wicewójtem
· Samotny ojciec prosi gminę o pomoc
· Linie „P” nie spełniają oczekiwań mieszkańców
· Straż sąsiedzka w reakcji na włamania
· Podpisano umowę na budowę Centrum Aktywności Seniora
· Pożar w budynku przy Mirkowskiej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest