Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 606), 2016-01-15
Największy budżet Pruszkowa

PRUSZKÓW Dochody w wysokości 194 mln zł i wydatki na poziomie 205,5 mln zł, w tym inwestycyjne za blisko 38 mln zł – to plany budżetowe miasta na ten rok. Rada Miejska w Pruszkowie przyjęła uchwałę w tej sprawie w wersji przedłożonej przez prezydenta Jana Starzyńskiego. W grudniowym głosowaniu 14 radnych było za, nikt nie był przeciw, a sześć osób wstrzymało się od głosu

Planowane dochody miasta w 2016 roku sięgnąć mają 194 mln zł, natomiast wydatki ponad 205,5 mln złotych. Środki na inwestycje to prawie 38 mln złotych.

Ponad 11 mln zł na CDK
Blisko 10 mln zł to pieniądze na budowę nowych dróg, parkingu Park & Ride, przejść podziemnych, ścieżek rowerowych czy przebudowę nawierzchni na takich ulicach jak Kościelna, Lipowa, Magnolii, Bocianej, Bocznej i Działkowej wraz z budową tunelu. 2,5 mln zł kosztować ma budynek przy ul. Studziennej, a milion rozbudowa wraz z dobudową budynku wielorodzinnego komunalnego przy ul. Daszyńskiego 47.
Aż 11,6 mln zł to środki, jakie zabezpieczono na największą inwestycję nie tylko ostatnich lat, czyli trwającą budowę Centrum Dziedzictwa Kulturowego.
- To największy budżet w historii miasta, co cieszy i napawa umiarkowanym optymizmem – brzmiało stanowisko klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Tym niemniej środki w nim zapisane nie są wystarczające na realizację wszystkich potrzebnych zadań. Przykładem niech będzie budowa obiektów oświatowo-sportowych na Gąsinie.

Koszt nieadekwatny do budżetu
Jak mówił w imieniu PiS-u radny Przemysław Sieciński, władze Pruszkowa zapewniały, że inwestycja na Gąsinie ruszy w 2016 roku, a na pewno będzie zrealizowana w tej kadencji. - Docierają do nas sygnały, że inwestycja jest w pełni zaprojektowana, a miasto posiada wydane w grudniu pozwolenie na budowę - powiedział. - W naszej ocenie wstrzymywanie tego zadania, jak i przesuwanie w czasie mniejszych inwestycji, w tym ważnych infrastrukturalnych, wynika z faktu przeznaczenia w latach 2016-2017 ponad 50 mln zł na jedną inwestycję – Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Nasze stanowisko w tej sprawie jest wciąż aktualne - koszt tej inwestycji jest nieadekwatny do skali budżetu miasta i innych jego potrzeb. Nie udało się uzyskać dla tej inwestycji środków zewnętrznych. Nie chcąc sprzeciwiać się prorozwojowym działaniom, na które miasto zasługuje, w dzisiejszym głosowaniu w sprawie budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej nie będziemy głosować przeciw.

Jest nadzieja na środki zewnętrzne
- W opinii klubu Samorządowe Porozumienie Pruszkowa budżet ten zabezpiecza wszystkie potrzeby miasta, choć też ubolewam nad tym, że zespół szkół na Gąsinie nie będzie robiony, ale to wynika z tego, że nie wiemy jeszcze, czy będą gimnazja – stwierdził Józef Moczuło, wiceprzewodniczący rady. - Zapewniono nas, że tak jest projekt zaprojektowany, że prawdopodobnie nie byłoby żadnych przeciwwskazań by budować, czy będą gimnazja czy nie – odbijał piłeczkę Kazimierz Mazur (PiS).
Andrzej Kurzela tłumaczył, że zespół zajmujący się pozyskiwaniem środków zewnętrznych został wzmocniony i to już przynosi efekty. - W rankingu na tzw. schetynówki, dofinansowane z budżetu państwa przez wojewodę, po raz pierwszy w historii tych programów, zajęliśmy pierwsze miejsce, uzyskując największą liczbę punktów – podkreślał. - Korzystaliśmy z niego także dwa lata temu. Jest zatem nadzieja, że efekty w pozyskiwaniu środków będą jeszcze lepsze. Jeśli chodzi o środki na Centrum Dziedzictwa Kulturowego, to nabór jest opóźniony i rozpocznie się w pierwszym kwartale 2016 roku.

Gąsin to nie pustynia
W odpowiedzi na krytykę za inwestycję na Gąsinie Kurzela stwierdził, że wykonany projekt nie pasuje do przyszłej struktury organizacji oświaty. - Zapewne będzie trzeba go poddać głębokiej analizie – dodał Andrzej Kurzela. - Dziękuję za wszystkie ciepłe słowa dotyczące budżetu, ale chciałem się odnieść do tych wypowiedzi, z których wynika, że na Gąsinie jest pustynia. Tam jest szkoła i osobiście widziałem w całej Polsce dużo gorsze od tej. My chcemy wybudować nową o standardzie na najwyższym światowym poziomie.

Bez sprzeciwu
W głosowaniu nad budżetem 14 radnych było za, nikt nie był przeciw, ale od głosu wstrzymało się sześć osób. - Dziękuję za uchwalenie budżetu, bo to oznacza, że od 1 stycznia możemy realizować wszystkie obietnice i postaram się zgodnie z wolą rady uchwałę wykonać – powiedział prezydent Jan Starzyński.
Anna Żuber

tagi:    budżet    pruszków

Komentarze
nick: AGA,     2016-01-15   12:36:42
" My chcemy wybudować nową o standardzie na najwyższym światowym poziomie. " Jeśli chcecie budować nową szkołę np. na Gąsinie to może lepiej przyjrzyjcie się poziomowi nauczania w tych szkołach, które są w Pruszkowie. Całość edukacji szkolnej pozostawia wiele do życzenia... Nie wydawajcie pieniędzy na nowe budynki - kto to utrzyma za 10 lat? tylko dbajcie o to co jest. Światowy poziom to nie glazura z toalecie i szatni WF ale przede wszystkim wysoki poziom nauczania. A tego nie ma. Ściągnijcie dobrych nauczycieli, motywujcie ich nagrodami i systemem wynagrodzeń do dobrej pracy!

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Herbu będziemy bronili w sądzie
· Absolutorium dla burmistrza... bez burmistrza
· Ogrzewanie spod ziemi, deszczówka w spłuczkach
· Ratusz otworzy podwoje za 3 dni
· Zrezygnujmy z diet, pracujmy społecznie
· Ostatnie szlify i rusza przeprowadzka
· Czy gminą Lesznowola rządzi PiS?
· Przybywa urzędników. Gmina poszukuje nowych lokali
· Czy w Konstancinie-Jeziornie powstaną filie wydziałów starostwa powiatowego?
· Zjedz jabłko i płać podatki w miejscu zamieszkania
· Pozbawiona pracy, ale nie dochodu
· Łączą siły przed wyborami samorządowymi
· Pokazali mieszkańcom, jak powinno wyglądać ładne miasto
· Burmistrz stawia ultimatum
· Ratusz zaczyna walkę z dziką reklamą
· Nowe okręgi wyborcze w Lesznowoli
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
· Zanim ruszy budowa superlotniska
· Willa Millera w nowej odsłonie
· Dariusz Zwoliński nowym wójtem Nadarzyna
· Miasto dostało 2 miliony na żłobek
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest