wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 604), 2015-12-11 „Światełko” dla niepełnosprawnych dzieci PIASECZNO Od stycznia w Zalesiu Dolnym rozpocznie działalność Terapeutyczny Punkt Przedszkolny „Światełko”, prowadzony przez Fundację Labor Kids. Jest to pierwsza tak specjalistyczna placówka na terenie gminy
Do ośrodka będą przyjmowane dzieci w wieku od 2,5 lat. O przyjęciu będzie decydowało orzeczenie Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego z diagnozą niepełnosprawności sprzężonej, autyzmem lub zespołem Aspergera. W miarę wolnych miejsc przyjmowane będą także dzieci z innymi niepełnosprawnościami. Punkt przedszkolny, w którym może pomieścić się do 25 dzieci, będzie znajdował się w przestronnym, otoczonym zielenią budynku przy ulicy Redutowej 4 w Zalesiu Dolnym. Oprócz sal dydaktycznych będą tam także specjalistyczne gabinety terapeutyczne.
Liczne zajęcia terapeutyczne
- W naszym przedszkolu dzieci, poza realizacją podstawy programowej, będą korzystać także z dodatkowych zajęć terapeutycznych – mówi Kamila Dąbrowska, założycielka fundacji. - Zapewniamy kompleksową opiekę, edukację i terapię, między innymi: psychologiczno-pedagogiczną, logopedyczną, terapię integracji sensorycznej i rehabilitację ruchową, zajęcia z muzykoterapii, EEG Biofeedback, psychomotorykę, masaż i terapię ręki. Naszym celem jest przygotowanie dzieci do pełnego udziału i funkcjonowania w grupie integracyjnej bądź placówce masowej.
Personel ośrodka do każdego dziecka będzie podchodził indywidualnie. Dotyczy to zarówno doboru grupy, jak i programu terapeutycznego. Dzieci uczęszczające do przedszkola będą również pod stałą opieką dietetyka. Rodzice będą mogli skorzystać z grupy wsparcia oraz indywidualnych konsultacji czy porad specjalistów.
Umiejętne wspomaganie rozwoju
W placówce będzie również prowadzone Wczesne Wspomaganie Rozwoju, z którego mogą korzystać także dzieci spoza Punktu Przedszkolnego „Światełko” . Dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, z uwagi na zaburzenia ze spektrum autyzmu (autyzm dziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera) oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi mogą uczęszczać do przedszkola bez żadnych opłat. - O przyjęciu do punktu będzie decydowała kolejność zgłoszeń, jednak trzeba pamiętać, że podstawą jest orzeczenie z Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – dodaje Kamila Dąbrowska.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy dodaj komentarz komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
|